Đurđevac je posjetio ministar državne imovine gospodin Goran Marić, a domaćini su mu bili gradonačelnik Hrvoje Janči i saborski zastupnik i predsjednik Gradskog vijeća Željko Lacković.
– Ovaj projekt obuhvaća tri bitna segmenta. Jedan od njih je Posjetiteljski centar đurđevački pijesci, odnosno Hrvatska Sahara, drugi je Hostel za školu u prirodi u Boriku te treći dio koji je sam geografsko – botanički rezervat Đurđevački pijesci. Projekt je većinom sufinanciran iz Europskih fondova, a ima i svoju nadogradnju u Boriku, uređenje pomične trim staze i amfiteatra za školu u prirodi koji je prijavljen na Mjere ruralnog razvoja. Dobra suradnja je nužan preduvjet za realizaciju ovog projekta. Da bi se on mogao realizirati, morali smo riješiti imovinsko-pravne odnose da bi se europska sredstva moga povući i stavilo se u funkciju sve ovo što imamo u okolici Đurđevca – rekao je gradonačelnik Janči.
Zajednički je riješena većina imovinsko-pravnih odnosa, a još je nekoliko predmeta u Ministarstvu državne imovine koji će uskoro biti riješeni.
– Ova Vlada i ovo Ministarstvo se zalaže za ruralna područja. S obzirom da je aktiviranje državne imovine koja je prisutna na cijelom području Republike Hrvatske značajno i bitno da bi se mogli dizati standardi i razvijati projekti koji će doprinositi održivosti i stvaranju radnih mjesta te u konačnici sprečavanju depopulacije svih ovih prostora – rekao je predsjednik Gradskog vijeća i saborski zastupnik Lacković.
Tom prilikom ministar je svečano gradonačelniku uručio tabularnu ispravu za zemljište u Boriku.
– Nije slučajno što sam u ruralnim krajevima. Nema grad i općine u Hrvatskoj koja nema ovakvih nerazjašnjenih imovinsko-pravnih odnosa. Još na ovom području je bilo najmanje nekadašnjih vojnih nekretnina. Prioritete sam stavio na ruralna područja, na rubna područja. Imamo i tabelu razvijenosti svih gradova i prioriteti su da moramo što više učiniti za nerazvijene općine i gradove – rekao je ministar Marić.
Projekt je vrijedan 17,3 milijuna kuna, a njime se previđa kompletna obnova, uređenje i opremanje stare zgrade Prekršajnog, izgradnju hostela na početku Park šume Borik, gdje će se povezano s upoznavanjem tog specifičnog života na peskima, održavati škola u prirodi za brojne učenike iz cijele Hrvatske. Treći segment obuhvatit će sam Rezervat Đurđevački pijesci gdje će se dodatno urediti i označiti poučne, pješačke staze.