Gotovo tri mjeseca trebalo je vijećnicima da se okupe na novoj sjednici Županijske skupštine. Prošla je održana početkom rujna, danas su se okupili na devetoj, ujedno i posljednjoj u ovoj godini, a kao što se i očekivalo, najviše se raspravljalo o proračunu. Što aktualnom, što onom koji je tek pred nama. U raspravi su sudjelovala 34 vijećnika, među njima nije bilo uvijek aktivnog Željka Lackovića, no zato se tu našla Natalija Sučić, koja mijenja Miljenka Flajsa. Mrežin adut stavio je, naime, mandat na mirovanje i to iz osobnih razloga.
Što se tiče same rasprave, prva na redu bila je ona vezana uz rebalans aktualnog proračuna. Župan Darko Koren pojasnio je da su prihodi i primici porasli za 12,5 milijuna kuna i iznose 910 milijuna kuna, dok se rashodi i izdaci smanjuju za 9,7 milijuna kuna i iznose 913 milijuna kuna. Iako je naglasio da tu nema nekog velikog prostora za promjenu i da će rasprava biti uzaludna, oporbeni vijećnici jedva su čekali da izađu za govornicu. Prvi od njih SDP-ov Tomislav Golubić.
– Mi smo protiv rebalansa. Žalosti nas da se naše primjedbe još ranije nisu uzele u obzir, jer je svima bilo jasno da treba planirati sredstva na drugačiji način, da treba izaći iz sadašnjih okvira, razmišljati na drugačiji način zbog pandemije i rata. Nažalost, živi se sve lošije u županiji, nameti su sve veći, jer su županijske ustanove dozvolile da se dižu neke cijene. Također, bolnica povećava dugove, nemamo rješenja za to niti se rješenje nazire i to valjda tako mora biti, makar su neke županije našle rješenja. Osim toga, povlači se premalo novaca iz EU, na to stalno upozoravamo, tu je i dvorac Inkey u Rasinji, oko kojeg su neke stvari nejasne, i zbog toga svega nećemo podržati ovaj rebalans proračuna – istaknuo je Golubić.
Nezavisni Hrvoje Janči, inače đurđevački gradonačelnik, upozorio je na nerealno planiranje prihoda poreza na dohodak, dok je Marko Fucak (SDP) ukazao da rastu prihodi od rudne rente, a da se isti ne znaju trošiti.
– Rudna renta bila je nedavno 14 milijuna kuna, sada je gotovo 40 milijuna kuna. S tim novcima moglo se obnoviti 10 škola, pet staračkih domova, tri učenička doma. Očito je da love ima, ali ne zna se iskoristiti. Nadalje, u Đurđevcu nemamo pedijatra, neke žene moraju žicati dobre ljude po društvenim mrežama da ih voze u Pitomaču i meni je to neshvatljivo, a ne smijemo zaboraviti ni na udar na umirovljenike. Ovaj rebalans i proračun za 2023. trebali bi biti razvojnog karaktera, a mi se borimo s vjetrenjačama i vraćamo županiju 100 godina unatrag. Idemo posložiti stvari da se ljudima pomogne, jer love ima, naročito od rudne rente – ponovio je đurđevački SDP-ovac.
Svima njima župan Koren poručio je da su im rasprave populističke.
– Ništa vam ne valja, što gore to bolje. Samo pričate o renti, a ne znam zašto vas to toliko boli, jer mi smo odgovorno iskoristili sve prihode koje imamo. Zanimljivo mi je da muči i Jančija ta renta, a znam da i vi u gradu imate povećane prihode od rente pa bih i ja vas isto tako mogao pitati na što trošite ta sredstva. Pitali ste o dvorcu Inkey u Rasinji i nije mi jasno zašto mislite da smo odustali od tog projekta. Nismo, već čekamo na određene mogućnosti da apliciramo na europska sredstva ili neka sredstva od Ministarstva kulture. Dvorac je u našim planovima – jasno je poručio Koren i prebacio se na bolnicu.
– Bolnica je problematika, to je jasno, ali mi ne utječemo previše na to, jer je to sistemski dug koji nam godinama zadaje probleme. Ako, recimo, država preuzme osnivačka prava ne znam što će se time postići, ali mi u bitnome ni ne možemo na to utjecati. Ne odlučujemo o plaćama liječnika, kolektivnim ugovorima i sličnim stvarima, to je valjda svima jasno, ali svejedno se stalno potencira to pitanje bolnice – kazao je Koren.
Posebno ga je razljutilo to što neki tvrde da se ništa ne radi, jer kako je rekao, nikad se nije više radilo i gradilo u proteklih 20 godina, a dotaknuo se i cijena u županijskom Domu za starije i nemoćne, za koje neki kažu da su previsoke.
– Cijene u domu su se povećale, to je istina, ali jeste li se pitali kolike su cijene u drugim domovima, komercijalnim domovima? Jednostavno se cijena morala povećati, a na to utječu, između ostalog, i komunalne usluge. Zato je jasno da cijena ne može biti ista, mora poskupjeti, ali i dalje je ona dvostruka jeftinija nego kod privatnika i to svima mora biti jasno – zaključio je Koren raspravu o rebalansu proračuna.
Na kraju je isti prošao s 20 glasova za i 14 protiv.