Na području općine Hlebine, kod naselja Gabajeva Greda, otvoren je novo formirani rukavac rijeke Drave.
Također, javnosti su predstavljeni ostali radovi na području Koprivničko- križevačke županije, koji se izvode u sklopu projekta “DRAVA LIFE – Integrirano upravljanje rijekama”.
Glavni cilj projekta je očuvanje ekosustava rijeke Drave te poboljšanje njene dinamike i morfologije duž 300 kilometara njenog toka kroz Hrvatsku.
– Veliko nam je zadovoljstvo što vam nakon intenzivnih radova koji su započeli početkom ove godine možemo pokazati novo formirani rukavac na desnoj obali Drave – izjavila je Ana Šelimber, zamjenica direktora Vodnogospodarskog odjela za Muru i gornju Dravu iz Hrvatskih voda, objasnivši kako će obnova i otvaranje novih riječnih rukavaca poput ovog pridonijeti lokalnom snižavanju vodostaja tijekom velikih vodnih valova i pozitivno utjecati na zalihe podzemnih voda.
Dodala je i kako će se kroz LIFE projekte do kraja 2024. godine obnoviti između šest i osam rukavaca Drave na području VGO-a Varaždin, po čemu trenutno ovaj dio Hrvatske i Europe uvjerljivo prednjači. Vrijednost samih radova mogla bi premašiti šest milijuna eura.
Obnova i otvaranje novih riječnih rukavaca poput ovog pridonose lokalnom snižavanju vodostaja tijekom velikih vodnih valova.
Navedeni zahvati koristit će brojnim ugroženim vrstama i staništima u područjima Natura 2000, pridonijeti boljoj zaštiti od poplava u naseljenim područjima uz rijeku te povećati rekreacijsku vrijednost područja za lokalno stanovništvo.
Voditelj projekta Igor Tošić iz Hrvatskih voda, istaknuo je kako će rukavac u Gabajevoj Gredi nakaon radova biti ukupne dužine 1.196 m i širine dna korita do 27 m.
– Trenutno su u završnoj fazi radovi na lijevoj obali u blizini naselja Novačka gdje će se iskopom u duljini od 100 m otvoriti ulazni dio postojećeg rukavca, dugog oko 1.200 m, koji trenutno nije protočan. Osim na spomenutim lokacijama, trenutno se na području Koprivničko- križevačke županije u općinama Donja Dubrava, Legrad i Ferdinandovac izvode obnove rukavaca Drave. Po završetku radova svi rukavci će većinu vremena u hidrološkoj godini biti protočni – poručio je voditelj projekta.
Osim obnove ekosustava rijeke Drave, projekt popularizira i zaštitu prirode u lokalnim zajednicama i povećava razumijevanje važnosti njenog očuvanja.
– U suradnji s javnim ustanovama za zaštitu prirode iz Koprivničko-križevačke, Varaždinske i Virovitičko-podravske županije organizacijom raznih događanja, izložbi, postavljanjem edukacijske infrastrukture u vidu obrazovnog centra i staza s informativnim pločama duž rijeke Drave želimo povezati lokalno stanovništvo s projektom i pojačati svijest o
značaju prirodnih i očuvanih rijeka za čovjeka i živa bića koja ovise o njima te unaprijediti njihovo znanje o mreži Natura 2000, posebice o zaštićenim riječnim pticama – istaknuo je Jasmin Sadiković, koordinator projekta iz Udruge za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek.
Područje DRAVA LIFE projekta uklopljeno je u prvi svjetski Petodržavni UNESCO rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav, poznat kao “Europska Amazona” koji se nalazi na prostoru Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije.
– Projekti obnove rijeka poput projekta DRAVA LIFE važan su korak u provedbi Uredbe o obnovi prirode koju je Europski parlament usvojio početkom tjedna, a koji od država članica poput Hrvatske zahtjeva obnovu svih degradiranih ekosustava. Njena primjena će preokrenuti štetu nanesenu ekosustavima u Europi. Netaknute rijeke, šume i drugi ekosustavi naši su najvažniji saveznici u borbi protiv klimatske i krize bioraznolikosti. Obnova u sklopu Drava LIFE projekta je prva takva u Hrvatskoj, u suradnji sektora upravljanja vodama i zaštite prirode, koja se pokazala uspješnom, stoga u budućnosti očekujemo još ambicioznije inicijative – zaključio je Mohl.
Spomenimo na kraju kako je na otvorenju nazočan bio i zamjenik župana Ratimir Ljubić te načelnik Gole Stejapn Milinković.