Koprivnica, sukladno svom imenu, počinje dobivati sve više raznih proizvoda od koprive. I dok su neki, bar zasad, još uvijek prigodnog karaktera, poput parfema od koprive ili čokolade s koprivom, koji su bili hit Renesansnog festivala, uskoro bi mogla započeti i stalna proizvodnja i prodaja tjestenine s koprivom.
To je ideja iza projekta IKSoC, odnosno Inovativnog koprivničkog socijalnog centra KopriVITA, koji smo već najavljivali. Projekt je sufinanciran iz sredstava Europske unije, odnosno Europskih strukturnih i investicijskih fondova u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, s nešto više od 511 tisuća kuna. Ovaj projekt je jedan od samo njih 18 koji su između 197 projekata u Hrvatskoj odabrani za sufinanciranje.
Kao što je rekla predstavnica nositelja projekta, Marija Mraz iz Udruge Bolje sutra, cilj je stvoriti preduvjete za osnivanje društvenog poduzeća koje će biti namijenjeno zapošljavanju osoba s invaliditetom s područja Koprivnice, a koji će proizvoditi tjesteninu koja bi bila vrlo prepoznatljiva na tržištu.
– Jedna vrlo uspješna poslovna žena rekla je da nije imala poduzeće, nego je kupila stroj i stavila ga u garažu. Na neki način to smo napravili i mi, samo što nismo ni kupili stroj, nego je u nas uložila Inicijativa za održivi razvoj GTF iz Zagreba, dok još nismo ni znali da će projekt biti odobren. Počeci su uvijek malo smiješni, ali vjerujem da ćemo uspjeti – rekla je Marija Mraz.
Direktorica GTF-a Mary Ann Rukavina Cipetić pohvalila je projekt koji, prema njenim riječima, osnažuje podršku različitosti u zajednici.
– I naša Inicijativa i Udruga Bolje sutra vrlo proaktivno djeluje kako bismo promijenili nešto nabolje u našem društvu. Sreli smo se još davnih godina na umrežavanju žena ruralnih područja i već smo tada razmišljali poduzetnički, no tada još društveno poduzetništvo nije bilo prepoznato. To se u međuvremenu jako popravilo i sada imamo prave projekte, prepoznate od Vlade i Europske unije – prisjetila se direktorica.
Kao što je pojasnila Marija Mraz, još je mnogo detalja koji se trebaju usuglasiti prije početka proizvodnje KopriVITA tjestenine, no oprema i prostor su osigurani, a na početku će zaposliti dvije osobe s invaliditetom, s tendencijom rasta svake godine. Također, distribucija i prodaja odvijat će se u posebnoj kućici u gradu, a ona ne sumnja da će biti uspješna.
– Već postoji veliki interes, sa svih strana me pitaju kada će i kako krenuti proizvodnja. Dva sigurna kupca već imamo – našalila se ona, aludiravši na zamjenika župana Ratimira Ljubića i dogradonačelnicu Melitu Samoborec, koji su također podržali projekt.
Dožupan Ljubić istaknuo je da će županija rado staviti pakete tjestenine s koprivom u svoje poklone kojima promovira županiju, no još je važnija društvena uloga poduzeća koja će zapošljavati i učenike Obrtničke škole.
– Već 13-14 godina u Obrtničkoj školi školujemo i djecu s teškoćama i s invaliditetom, za koje kasnije većinom nema posla. Da zaposlimo i jedno svake godine, to je već velika stvar. Od sveg srca želim ne samo da projekt uspije, nego da i poduzeće kasnije zaživi – rekao je Ljubić.
– Nisam uopće iznenađena kada znam kako i što radi Udruga Bolje sutra za osobe s invaliditetom u Koprivnici, očekivala sam to. Ovo je dobar projekt koji zaista može pokrenuti zapošljavanje osoba s invaliditetom u Koprivnici – puna hvale bila je i dogradonačelnica.
Podršku KopriVITI došla je pružiti i saborska zastupnica, Križevčanka Ljubica Lukačić, i sama osoba s invaliditetom, koja vrlo dobro zna što sve takve osobe moraju u Hrvatskoj prolaziti te je stoga i projekt KopriVITE iznimno veseli.
– Ja sam iz svog rodnog grada morala otići jer se nisam imala gdje zaposliti nakon završetka fakulteta. Tada nikome nije ni padalo napamet da mi prilagodi radno mjesto. Osobito se veselim zbog svih osoba s invaliditetom koji ne moraju napuštati svoj rodni kraj i koji će jedni drugima pomoći, a i zbog toga što će svim čelnicima lokalnih zajednica malo rasvijetliti vidike – smatra Ljubica Lukačić.
Voditeljica projekta Tajana Premec predstavila je i još neke aktivnosti u sklopu projekta kojima će se dobro pripremiti za ovu djelatnost, kao što su, između ostaloga, predavanja o poduzetništvu u Koprivničkom poduzetniku, putovanje u Italiju u tvornicu tjestenine, edukacija o proizvodnji tjestenine, izrada knjižice s receptima. Također, nabavka opreme već je dogovorena, a prostor će za KopriVITU osigurati Grad Koprivnica, rekla nam je Maja Balaško, voditeljica Odjela za upravne djelatnosti i europske poslove.
KopriVITA se ne namjerava zaustaviti samo na proizvodnji tjestenine – naime, u planu je i otvaranje hostela prilagođenog osobama s invaliditetom te razni multimedijalni projekti, no Marija Mraz naglasila je da je to još daleko od realizacije te da treba ići korak po korak. A prvi korak je – slasna tjestenina s koprivom.