Podravka u iduće dvije godine namjerava udvostručiti, pa čak i utrostručiti proizvodnju graška, a u tome će im pomoći najmoderniji kombajn za berbu graška.
Taj stroj vrijedan oko pola milijuna eura danas se mogao vidjeti na poljoprivrednoj površini u Sigecu, jednu od onih na kojima se uzgaja grašak za Podravkine potrebe i na kojima je berba upravo u tijeku.
– To je jedan od najsuvremenijih kombajna za berbu graška koji se danas nude na tržištu. Kapacitet mu je 300 hektara, a mi smo ova godine posadili 115 hektara. Već iduće godine ćemo posaditi 100 hektara više, a za dvije godine planiramo 250-300 hektara graška za potrebe Podravke – rekao je direktor sektora poljoprivrednih operacija u Podravki Zdravko Dimač.
Kako kaže, u regiji je najveći proizvođač graška Srbija, no oni ga većinom smrzavaju, dok Podravka većinu svog graška konzervira.
– Naša orijentacija je da sve što trebamo, proizvedemo u Hrvatskoj, od sušenog preko svježeg do zamrznutog graška – istaknuo je Dimač.
Grašak je specifična kultura s vrlo kratkim vremenom od sadnje do berbe, oko dva mjeseca, a traži i mnogo vode. Podravka trenutno proizvodi grašak bez navodnjavanja, što nije idealno.
– Ovisimo puno o vremenskim prilikama. Grašak je dosta zahtjevna i nježna kultura, no naši agronomi vode veliku brigu o tome ne bi li ubrali što više i što kvalitetnije. Nažalost, jedini smo u Hrvatskoj koji ozbiljno tome pristupamo – kaže Dimač.
Jedan od kooperanata koji za Podravku proizvodi grašak, i to 12 hektara, i druge kulture je i Ivica Baranašić, vlasnik OPG-a Baranašić iz Malog Otoka.
– Dosad smo se najviše bavili proizvodnjom ratarskih kultura poput pšenice, kukuruza i uljane repice. Prije desetak godina imali smo i proizvodnju graška pa smo se ponovno toga sjetili, a i sada se u posljednjih godinu-dvije u Podravki aktualizirala proizvodnja povrća. To nam je zanimljivo, spremni smo se i ozbiljnije u to uključiti – najavljuje Baranašić.
Istaknuo je važnost navodnjavanja, za što imaju mogućnost na svojoj parceli, i spremni su uložiti u taj sustav ako se suradnja s Podravkom pokaže plodnom, a zasad je jako zadovoljan.
– Ja sam zaljubljen u grašak. To je jako zanimljiva kultura, dva mjeseca traje vrijeme vegetacije, i za nju morate biti stalno prisutni. Kada idete u 5 ujutro na polje, prvo idete pogledati grašak – opisuje nam naš poljoprivrednik.
Njegovo gospodarstvo pravo je obiteljsko. Njegova supruga i roditelji sudjeluju u proizvodnji, imaju i dva radnika, a traže i trećega. Uskoro će im se pridružiti i sin, koji je u srednjoj poljoprivrednoj školi u Križevcima.
– Veseli nas da i sina uključujemo u obiteljski posao, da to ide i dalje – zaključuje Ivica Baranašić.
Nakon berbe, grašak se vozi u tvornicu Kalnik. Od polja do berbe vrlo je kratak i brz put, u roku od tri sata grašak iz mahune dođe u konzervu, i u tvornici Kalnik završava mu put – barem dok ne stigne u tanjur.