Zbog olujnog nevremena praćenog vjetrom, kišom i tučom koje je zahvatilo područje Podravine krajem svibnja i počinilo ogromnu štetu, župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren proglasio je prirodnu nepogodu od tuče, za područje sedam podravskih općina.
Neizmjernu štetu pretrpio je i veći dio poljoprivrednih površina u općini Peteranec čiji su mještani sljedećeg dana u nevjerici obilazili svoja polja.
Posjetili smo tamo Ivana Posavca i Branka Blažeka, koji u sklopu svojih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava uzgajaju kukuruz, pšenicu i uljanu repicu. Nakon nevremena, na njihovim ‘peteranskim poljima’ skoro ni jedan usjev, kažu, nije ostao neoštećen.
– Oko 30 do 40 posto je sigurno uništen kukuruz, pšenica 40 posto. Uljana repica je najviše nastradala, nekih 60 do 70 posto – napominje Ivan Posavec, koji ove kulture uzgaja na 420 hektara poljoprivrednih površina.
U nevremenu su, otkriva Branko, stradali svi usjevi, no jedan dio njegovih parcela bio je osiguran, tako da će ipak nešto lakše obnoviti proizvodnju.
– Sada se možda ne vidi šteta na uljanoj repici, no pobliže je bijela točkica nalik fleku. Tu je udarilo zrno tuče, mahuna je ozlijeđena i osipat će se. Ječam se prvi žanje, već je počeo žutjeti, klasovi su prepolovljeni, a zrnje je iscurilo. Kod polegnutih vlati pšenice buknut će korov, što predstavlja opasnost. Puno je vlage, a kad zatopli, strništa će se zazeleniti. Tada, normalno, kombajn više ne može ovršiti i pokupiti zrna. Prave razmjere štete vidjet ćemo kod prinosa – opisuje nam Branko Blažek koji na 30 hektara uzgaja četiri ratarske kulture i manji je proizvođač.
Obojica kažu da tuča već desetak godina obilazi peteranski kraj, a ovaj put ih je ‘pregazila’. Uzdaju se u potporu Županije i Općine Peteranec pa su štetu prijavili općinskom povjerenstvu.
– Svako zrno mi je važno, jer me dijeli od dobitka ili totalnog gubitka. Ugovorno sam vezan prema dobavljačima repromaterijala – govori Blažek koji sav urod, inače, vozi u poljoprivrednu tvrtku Mauthner ili Podravku, ovisno o otkupnoj cijeni žitarica i uljarica.
– Nadamo se pomoći, i ovako je jako teško ljudima, sad se još ovo dogodilo. Cijene repromaterijala su strašno skočile, a troškovi i ulaganja jako su visoki. Sve zavisi što će reći otkupljivači, kakve će biti njihove cijene. Ne vjerujem da će mladi ostati raditi na zemlji, ulaganje je ogromno, a budućnosti nema – zaključio je na kraju Ivan Posavec.