Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta u Križevcima je jučer položen Kamen spoticanja u znak sjećanja na tragičnu sudbinu Milana Margulita, poznatog križevačkog farmaceuta te nekadašnjeg gradonačelnika Grada Križevaca koji je 1942. godine uhićen i interniran u logor Danica, a potom u logor Stara Gradiška gdje je tragično stradao.
Polaganju Kamena spoticanja prisustvovao je Mario Rajn, gradonačelnik Križevaca.
– Sjećanjem na žrtve Holokausta i postavljanjem Kamena spoticanja ne želimo širiti mržnju ili nove podjele. Također, ovim današnjim činom sjećanja ne možemo vratiti nevino pogubljene, ne možemo umanjiti bol i stid koje osjećamo zbog moralnog posrnuća dijela naših sunarodnjaka od 1941. do 1945. godine. Ovim činom beskompromisno se stavljamo na stranu dobra s uvjerenjem da samo mir među ljudima može donijeti prosperitet svake zajednice. Zato sam iznimno ponosan što se Križevci pridružuju brojnim gradovima u Europi koji shvaćaju i doprinose potrebi sjećanja na nevino deportirane i ubijene sugrađane Židove. Našeg sugrađanina Milana Margulita simbolički vraćamo na mjesto gdje je radio i doprinosio Križevcima. Ovaj Kamen spoticanja bit će trajan spomen na njegovu žrtvu, ali i kamen temeljac bolje križevačke i hrvatske budućnosti – istaknuo je Rajn.
Polaganju Kamena spoticanja prisustvovao je i predstavnik Židovske vjerske zajednice Bet Israel Ivo Goldstein koji je podsjetio da je križevačka Židovska zajednica bila relativno jaka u odnosu na veličinu grada sa 119 članova od kojih je samo 15 preživjelo rat.
– Ovaj kamen spoticanja je važan, netko će se spotaknuti i pogledati ga, zapitati zašto je taj kamen ovdje i tko je bio taj čovjek. Kultura sjećanja mora postati baština svakog čovjeka jer tako stvaramo zdravo društvo – napomenuo je gospodin Goldstein.
Kamen spoticanja postavljen je na Trgu Antuna Nemčića 7, ispred zgrade gdje je nekad djelovala ljekarna K svetomu Trojstvu čiji je vlasnik bio upravo spomenuti Milan Margulit.
Nakon postavljanja Kamena spoticanja, okupljeni su obišli zgradu Turističko-informativnog centra gdje im je predsjednik Povijesnog društva Križevci dr.sc. Dejan Pernjak predstavio povijest i razvoj Židova u Križevcima, nakon čega su se uputili na križevačko Židovsko groblje gdje je položen vijenac te šest svijeća za šest milijuna žrtava Holokausta.
U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, zgrada Turističko–informativnog centra osvijetljena je natpisom We remember kao podsjetnik na tragične događaje tijekom Drugog svjetskog rata.