Mnogobrojni programi koje provodi Udruga Maslačak Križevci, Udruga osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji, vrlo su korisni i za roditelje štićenika, prvenstveno poludnevnog boravka. Tako se za vrijeme kad su njihova djeca u udruzi oni okupljaju u drugoj prostoriji te vrijeme krate druženjem i izradom raznih uporabnih predmeta koji s prodaju na raznim sajmovima.
Osim što na taj način imaju malo vremena za sebe, druže se, razmjenjuju iskustva te korisno provode slobodno vrijeme.
Tako je bilo i u srijedu, kada smo ih posjetili. Izrađivale su se košarice od papira, a druga je grupa crtala. Njima se pridružuju i volonteri, željni pomoći ljudima u potrebi te dati svoje slobodno vrijeme za plemeniti cilj.
– Spojimo ugodno s korisnim, malo se podružimo, porazgovaramo – rekla nam je Nada Domitrović, majka kćeri s intelektualnim teškoćama. Kada je kći u Udruzi s osobnom asistenticom, ona se malo druži i napravi nešto korisno.
Snježana Fištrović ima sina s Down sindromom koji niz godina dolazi u udrugu, pa tako onda i ona.
– Mnogo znači djeci što imaju vrijeme za sebe i u društvu su vršnjaka, ali isto tako mnogo znači i nama. Izrađujemo torbe za prodaju, crtamo, bojimo, oslikavamo, izrađujemo adventske vijence, aranžmane za stol, razne ukrase – kazala je Snježana.
Prema riječima Slađane Sekušak, predsjednice Udruge Maslačak, sve njih, ali i nju samu kao majku već odrasle kćeri, koja se neće moći brinuti za sebe kad nje ne bude, brine njihova budućnost.
– Najveći nam je svima plan danas-sutra kupiti ili izgraditi neku kuću gdje će biti naša djeca jednog dana kad nas ne bude. Sve je dobro dok smo mi roditelji živi i možemo se brinuti za svoju bolesnu djecu. A što će biti s njima kad nas jednog dana ne bude – kazala je Sekušak.
– Mi smo sve stariji, oni su sve stariji, ne možete nikoga opteretiti doma jer svatko gleda svoj život. Opet, ta djeca ne pripadaju u staračke domove, udomiteljstva gdje nitko o njima neće voditi brigu, a ovako, nekakav smještaj u kojem će biti zajedno kao sada, mnogo bi im značio. No, to je još daleko do realizacije i potrebna je pomoć iz drugih izvora financiranja – objasnila je Sekušak.
Kazuje kako im je plan projekt financirati iz raznih EU projekata i uz pomoć jedinica lokalne samouprave.
– Ovo što mi prodajemo ukrase i zaradimo, sitan je to prihod. To im je za izlete, druženja, kino. Trebat će nam veća podrška izvana – zaključila je.
Ovaj članak sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.