Vlasnici kućnih ljubimaca koji žele da su im njihove životinje lijepe, zdrave, sretne i uređene odnedavno imaju mjesto gdje ih mogu odvesti na kompletni tretman uljepšavanja – salon u sklopu Veterinarske stanice u Đurđevcu, prvi takav u gradu.
Salon je otvorio svoja vrata krajem travnja, a interes je odmah bio itekako velik. Kako nam kaže Danijela Baždar Markešić, termini su im svakoga dana ispunjeni, a klijenti su im uglavnom psi.
Veterinarska stanica Đurđevac na taj je način odlučila proširiti svoju djelatnost, a to se pokazalo kao pun pogodak. Veterinar Vlado Rep pokazao nam je novu opremu kojom se stanica modernizirala te sada može pružati još bolju i kompletniju skrb za životinje, a salon za uljepšavanje na to dođe kao šećer na kraju.
– Cijeli tretman za malog psa je 125 kuna, to uključuje sve, kupanje, sušenje, šišanje, rezanje noktiju i čišćenje ušiju. Traje dva i pol sata. Cijenama smo se prilagodili našim uvjetima, u Zagrebu to košta otprilike 300 kuna – kaže nam D. Baždar Markešić.
Bio pas malen ili velik, nije važno jer su svi dobrodošli u đurđevački salon. Jedna od prednosti što je u sklopu veterinarske stanice jest i to što je moguće umiriti psa sedativom ako je agresivan, a to se srećom događa vrlo rijetko.
– U takvim slučajevima pas zaspi, ja ga namjestim, operem, uredim, i kada se probudi, skroz je ‘zrihtan’ – kaže nam D. Baždar Markešić.
Iako većinom dolaze psi, bilo je i mačaka, no one i nisu tako mirne i sklone suradnji. Koja god životinja došla, Danijela im pruža punu skrb, a sve potrebno je naučila na opširnom tečaju u Zagrebu, gdje je radila sa svim pasminama i veličinama pasa.
U salonu smo zatekli pudlicu Viki, koja je prvi puta došla na uljepšavanje. Na njoj je naša sugovornica pokazala svoje vještine u ophođenju s ljubimcima, a dokaz toga je potpuno povjerenje i mirnoća koju je pudlica prema njoj pokazala – čak i u suočavanju s velikim i glasnim fenom, kojeg se psi nerijetko boje.
– Pudlice imaju specifičnu dlaku koja se kovrča, ali je potpuno ravna kada je se opere i osuši. Šišat ću ju mašinicom, ali ću joj ostaviti dlaku na nogama i imat će frizuru i repić, kako se s pudlicama obično radi. Malo ih je kod nas, ali pudle su inače prave dame – pojasnila nam je D. Baždar Markešić.
Uređivanje u salonu nije uvijek samo pitanje estetike. Ima i težih slučajeva zapuštenih pasa koji vape za uređivanjem zato što pate i obolijevaju od zanemarivanja.
– Imali smo pasa koje napadnu muhe i crvi. To su obično veliki psi koje ljudi drže u boksovima i ne gledaju ih često pa ne vide na vrijeme. Tada ih moramo potpuno ošišati, pronaći gdje su crvi – otkriva nam ona.
Kako biste brinuli za svoje ljubimce, nije uvijek nužno profesionalno ih uređivati u salonima kao što je ovaj, ali ako to radite sami, trebali biste pripaziti na preparate koje koristite. Naša sugovornica dala nam je nekoliko korisnih savjeta.
– Nikako se ne bi smjeli koristiti šamponi i gelovi za pranje namijenjeni ljudima. To jako šteti. Postoje preparati napravljeni baš za životinje, koji su pH prilagođeni njihovoj koži. Oni nisu toliko ni skupi, možete kupiti šampon za psa već za 30-ak kuna, a trajat će vam pola godine. Preparatima za ljude možete ljubimcu navući neku kožnu bolest, a to je onda teško izliječiti. Također, mali štenci ne bi se trebali kupati, važno je da ipak stvore neki zaštitni sloj na koži. Ako baš ima neugodan miris, postoje vlažne maramice za pse kojima ga se može obrisati – savjetuje D. Baždar Markešić.
Iako mnogi to smatraju samo kozmetikom ili načinom da sačuvaju svoje parkete i laminate od psećih noktiju, zapravo ih je vrlo važno podrezivati, pogotovo ako psić ne boravi vani.
– Ako ne ‘troše’ nokte, oni dalje rastu i s vremenom se uvinu prema šapici te se stvara upala i smeta mu. Nije problem kada je pas vani pa ih koristi, ali sve je više pasa u zatvorenom – upozorava ona.
Neke stvari ipak izbjegava raditi te ih ne preporučuje vlasnicima, poput potpunog šišanja psa ‘do gola’, naravno, ako to nije nužno kako bi se otkrila neka teža stanja poput slučajeva s crvima. No, kako kaže, na kraju je – mušterija uvijek u pravu.