Situacija s Dravom se ne smiruje, a trenutno je najkritičnije u Drnju.
Upravo je u tijeku press konferencija nadležnih službi u Drnju.
Tamo su teren obišli, između ostalih, župan Darko Koren, načelnik Stožera civilne zaštite i dožupan Ratimir Ljubić, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, Damir Trut, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite i načelnik općine Drnje Petar Dombaj.
– Situacija je i dalje kritična. U Dravskoj ulici u Drnju planiramo prokopati još jedan dio ceste da smanjimo dotok vode. Zasad ne evakuiramo ljude, kuće se zaštićene, ali voda ulazi u dvorišta, ispumpavamo ih – rekao je Ljubić.
Što se tiče Šoderice, Drava je tamo probila cestu i šetnicu i utiče u jezero, kazao je Ljubić.
Problem se stvara i s potokom Gliboki u Sigecu gdje se gradi zečji nasip i prati situacija. Hlebine su zasad sigurne.
– Na jednom dijelu nasipa procjedne vode su malo jače, Hrvatske vode napravile su upojni bunar i nema opasnosti na tom dijelu. Što će vrijeme donesti, vidjet ćemo – rekao je Ljubić.
– Imat ćemo preklapanje Mure i Drave, koordinacijom je učinjeno pretpražanjenje da bi se omogućio što manji dotok Drave da se utječe na sniženje vodostaja, bile su prognoze na + 700, sada smatramo da ne bi trebalo ići preko 650 cm, odnosno, očekujemo 635, što je puno više od 578, povijesnog vodostaja 1972. godine – rekao je Zoran Đuroković, direktor Hrvatskih voda.
Time je srušen rekord za sigurnih pola metra.
– Jasno je da nosi puno neizvjesnosti i rizik se povećava, brane se kuće, više stotina, i tisuću stanovnika. Desetak objekata je u kontaktu s vodom, no to je poplavno područje i nismo tamo ništa mogli. Maksimalno opterećenje će uslijediti u noći uslijediti, bit će tijekom dana, noći, sutra do popodnevnih sati, tak kad utvrdimo vodostaje moći ćemo znati kako će vodni val proći duž toka Drave. U ekstremnim uvjetima prije svega se štite životi građana, a onda materijalna šteta, koju nije moguće izbjeći, no smatramo da situaciju držimo pod kontrolom – rekao je on.
– Rasteretili smo sve tokove Drave kroz prokope da bi spriječili dolazak vode u Dravsku, još ju rasterećujemo putanjom u Gliboki, svi smo svjesni situacije, prostora za paniku nema, puno je službi na terenu, kako će se vodni val povećavati, mi ćemo povećavati obrambenu liniju, povisili smo na nasipe na metar i 80 u tri linije oko kuća, zasad nema govora o evakuaciji, to je posljednja opcija. Moramo biti smireni i staloženi. Domaći će ljudi također braniti domove do posljednjem trenutka – rekao je Dombaj te zahvalio svima na pomoći.
– Odrađen je enormni posao, spriječili smo jučer navečer, ne ide nam u prilog protok na Šoderici. To je granica dvije općine Legrad i Drnje, u komunikaciji smo, Stožer je obišao, tamo zaustaviti vodu ne možemo, to je prevelika količina vode koja dolazi preko pruge, trga drveće, šetnicu, dva objekta, Ribički dom i Dom željezničara, Legrad je spreman primiti u Šodericu veću količinu vode da nema ugroze za stambeni dio, ako Drava ne počne padati, neće biti sprječavanja naleta vode – kazao je Dombaj.
Ljubić je rekao da se od jučer popodne izmjenjuju smjene vatrogasaca, oko 100 ih je u smjeni i do 50 dragovoljaca, a za vojsku zasad nema potrebe.
– Nigdje nema ovakve sinergije lokalne zajednice, žurnih službi, Hrvatski voda i to je najvažniji razlog da smo spriječili veće štete i materijalne i ljudske i mogu se kao župan zahvaliti svima – rekao je Koren.
– Kroz tri linije obrane od petka pokušavamo spriječiti i izbjeći ovo što nismo uspjeli u romskom, oni su svi u dvorani, 35 ljudi, sad ne možemo utvrditi činjenično stanje, materijalni uvjeti za život ni nisu bili na razini koja je trebala, no ne možemo unaprijed utvrditi hoće li biti moguć povratak u naselje, sagledavamo što i kako nakon poplave, no to je pitanje struke i drugih institucija.