I službeno su počeli istražni radovi na geotermalnom polju Leščan u Đurđevcu. Koncesiju je dobila naftna kompanija INA koja je na natječaju ponudila čak 91 milijun eura jer su svjesni geotermalnog potencijala, a u neposrednom okruženju nalaze se i eksploatacijska polja nafte i plina.
Hrvoje Janči, gradonačelnik Đurđevca, istaknuo je kako je ovo početak dugoočekivanog stavljanje u funkciju geotermalnog potencijala na đurđevačkom području.
I gospodarstvo će imati koristi
– Prije 50-ak godina prilikom istraživanja polja za eksploataciju plina i nafte otkriven je i geotermalni potencijal i sad je to došlo do izražaja. Grad veseli dinamika INA-e koja je dobila koncesiju, a osim proizvodnje električne energije interesira nas i stavljanje geotermalnih izvora u funkciju za gospodarstvo i poljoprivrednike kroz toplinsku energiju. To će se zasigurno odraziti i na gospodarski rast našeg grada – kaže gradonačelnik Janči.
Željko Lacković, predsjednik Gradskog vijeća, pozdravio je investiciju u istraživanje geotermalnih potencijala.
– Cijela Europa se okreće zelenim energijama, a mi smo tu u prednosti s obzirom na geotermalni potencijal. Mi ćemo od ovog projekta imati brojne benefite jer, osim što će se gradski proračun puniti kroz rentu, i naši gospodarstvenici će dobiti pogodnosti koje će im omogućiti dodatna ulaganja i otvaranja novih radnih mjesta – kaže Lacković.
Radovi neće imati utjecaj na okoliš i građane
Istraživanja će obuhvatiti područja grada Đurđevca i općina Kalinovac i Kloštar Podravski, a koncesija je dobivena na pet godina. No, Ana Lazo, direktorica geotermalnih i novih energija INA-e, ističe kako bi već kroz tri godine, ako će sve ići po planu i predviđanjima, mogla niknuti i prva bušotina, s obzirom da su prije otkriveni geotermalni potencijali na ovom području. Ipak, kaže ona, postoji i rizik jer ne mora značiti da se otkriti područja na kojima bi ulaganja bila isplativa.
– Krećemo s neinvazivnom metodom istraživanja, što znači da ovi radovi neće imati nikakav utjecaj na okoliš i građane. Cilj nam je što kvalitetnije i brže doći do informacije koliki je potencijal ovog područja i iz geotermalne energije proizvoditi električnu. Postoji i sekundarni potencijal za toplinsku energiju za grijanje industrijskih procesa ili stakleničke proizvodnje i tu ćemo svakako surađivati sa lokalnom zajednicom – kaže Ana Lazo.
INA se okreće zelenim energijama
Istražni radovi, dodaje ona, nužni su kako bi se utvrdilo je li ulaganje u geotermalne izvore isplativo. Vrijednosti investicije u istražne radove nije otkrivena, no ako se potvrde geotermalni potencijali onda će ulaganja biti viša od nekoliko desetaka milijuna eura, a onda je u planu i gradnja geotermalne elektrane.
– Uz naftu i plin, INA se okreće zelenim i obnovljivim energijama u što spadaju i geotermalni potencijali, a lani smo na Centralnoj plinskoj stanici Molve otvorili drugu po veličini solarnu elektranu u Hrvatskoj – zaključila je Ana Lazo.