Za naš kraj vrlo značajna izložba „Tkanje u Podravini“ otvorena je u Društvenom domu u Molvama. Time je, doznajemo, završen višemjesečni projekt istraživanja, dokumentiranja i prezentacije postupaka vezanih uz ručnu izradu platna.
Kako navode muzealci, umijeće tkanja u Podravini se aktivno prakticiralo još sredinom prošlog stoljeća. Njime su se, dodaju, u većini slučajeva bavile žene, a danas je to vještina kojom vlada tek nekolicina. Među njima je istaknuta Katica Lončar iz Molvi koja je od zaborava spasila dva nareda te u vlastitom domu na njima stvara čarobne predmete ukrašene tradicionalnim motivima.
Katin nared – značajan dokumentarac
– Umijeće snovanja i tkanja preuzela je od žena iz vlastite obitelji, a nastoji ih sačuvati i prenijeti mlađima. Svoje radove prezentira na kulturnim i turističkim manifestacijama, a često u svojem domu ugošćuje djecu i mlade, kao i sve zaljubljenike u tradiciju i običaje. Jedan od načina da se njezino umijeće zabilježi i prenese mlađima je i snimanje dokumentarnog filma pod nazivom „Katin nared“ koji je premijerno prikazan nakon otvorenja izložbe – poručili su nakon otvorenja u Molvama.
Autorica scenarija za film, kao i izložbe je Vesna Peršić Kovač, viša kustosica etnologinja u Muzeju grada Koprivnice. O filmu i cjelokupnom projektu govorili su načelnik Općine Molve Zdravko Ivančan, predsjednik Općinskog vijeća Zdravko Tuba, župnik Zdravko Tuba i v. d. ravnatelj Muzeja grada Koprivnice Ivan Valent. U izložbi su osim Katice Lončar iz Molvi sudjelovali: Ivanka Turković iz Virja, obitelj Čevis iz Koprivničkog Ivanca, Udruga žena Peteranec i KUD Zvirišče Šemovci, a u programu članovi KUD-a Molve. Izradu fotografija te snimanje i montažu filma potpisuju Marko Hanžeković i Luka Krušec.
– Podršku projektu osim Muzeja grada Koprivnice pružili su i Općina Molve, Turistička zajednica područja Središnja Podravina, Društvo za povjesnicu i starine Molve i KUD Molve, a financije su osigurane iz Fonda za udružene turističke zajednice 2024 – dodaju.
FOTO: Općina Molve