Božićna zvijezda, uz imelu, božikovinu i neizbježno drvce, simbol je zime i blagdanskog raspoloženja pa u ovo radosno vrijeme ova ukrasna biljka uljepšava brojne domove. Stoga je na OPG-u Herega u “centru svijeta” prilično živahno i šareno. Brojni kupci svraćaju na njihov prag da bi na vrijeme kupili svoj primjerak blagdanskog ukrasa koji je stekao popularnost zbog kontrasta zelenih i crvenih listova.
Prilika je to i da čuju pokoji savjet vrijednih radnika koji se ove godine brinu o više od 20 tisuća teglica ovog osjetljivog cvijeta čiji oblik listova simbolizira zvijezdu repaticu, a grimizna boja Kristovu krv koju je prolio na križu.
– Božićna zvijezda je tradicionalno crvene boje, ali blagdansku krasoticu uzgajamo i u drugim nijansama: bijeloj, ružičastoj i šarene – upoznaju nas vlasnici Mirjana i Dubravko Herega, napominjući da sadnice nabavljaju iz Nizozemske.
Posadili su ih već u srpnju, i to u teglice veličine deset, 12 i 14 centimetara. Omiljenom blagdanskom ukrasu botaničko je ime euforbija, a ovaj mali grm spada u porodicu mlječika. Često se može čuti da je biljka vrlo otrovna, što nije istina.
– Neznatno, ako se prereže list, njezin sok, možda, uzrokuje neke alergijske reakcije na kožu – pojašnjava Mirjana koja dolazi iz obitelji koja se cvijećem bavi četrdesetak godina.
Dekorativna vrijednost božićne zvijezde je, zapravo, u raskošnim braktejama.
– To su pricvjetni listovi koji su, najčešće, nijanse crvene boje i okružuju sitne žute cvjetiće pri vrhu biljke – pojašnjava.
Maćuhice, jaglaci, ciklame, hortenzije, petunije, karanfili, krizanteme, božićne zvijezde… tek su neke od stotinjak vrsta raznolikog cvijeća koje supružnici Herega već gotovo dva desetljeća uzgajaju na 5000 kvadrata zatvorenog i deset tisuća otvorenog prostora na koji pogled seže sa same obilaznice ako se uputite iz Koprivnice prema Ludbregu.
Božićna zvijezda je, govori Mirjana, biljka kratkog dana, odnosno fotoperiodična biljka pa joj unutra treba malo zamračiti.
– Mrak potiče biljku na cvatnju, zato u plasteniku navečer ne palimo svjetlo. U nedostatku svjetlosti, umjesto zelenih, nastaju crveni listovi – otkriva.
Kod kuće, najbolje će se osjećati na temperaturi između 18 i 20 Celzijevih stupnjeva, na svjetlom mjestu, ali koje nije izloženo izravnoj sunčevoj svjetlosti.
– Inače, božićna zvijezda voli toplinu i svjetlost, ali ne i previše direktne svjetlosti. Zbog toga je prvo treba sat ili dva ostaviti, primjerice, u hodniku da se aklimatizira. Dakle, treba ju postupno unositi u kuću – savjetuje Mirjana.
Zvijezde prodaju od kraja studenoga na kućnom pragu, a kako su članovi Poljoprivredne zadruge Varaždinski cvijet, najveći dio proizvodnje plasiraju u trgovačke centre.
Cijena ove zanimljive biljke kreće se od 15 kuna na više, ovisno o veličini. Uz božićne zvijezde, trenutno, nude ciklame i neke trajnice, ali i božićnu pšenicu koju su posijali u posudice.
Božićna zvijezda podrijetlom je iz Meksika, i zapravo, nije riječ o cvijetu, već o šarenom lišću. No, smatra se službenim božićnim cvijetom, a prema meksičkoj legendi, naziva se i cvijetom Svete noći, jer svoje crveno lišće otvara na Božić.
– Sinonim je i za neizmjernu ljubav, pa ljudi, obično, na prvu nedjelju Došašća u adventski vjenčić stave zvijezdu. A mene njena žarkocrvena boja asocira na radost. Vrijeme je takvo da čovjeka vesele male stvari, pa i, primjerice, taj cvetek koji donosi vedrinu – kazala je na kraju Mirjana Herega.