Učenice OŠ Fran Koncelak Drnje Tesa Pahek Remenar, Lucija Vidak, Anja Petrić, Klara Gašparić, Lorena Hrdelja i Jana Gazdek od 24. do 30. studenoga 2024. boravile su u Njemačkoj, u Stadtbergenu, gradiću blizu Augsburga. Na mobilnost u Stadtbergen pratili su ih učitelji Goran Patljak i Luka Torma. Mobilnost je realizirana u sklopu Erasmus akreditacije.
Domaćini su im, istaknuli su, pripremili mnoštvo zanimljivih aktivnosti. Na nekima od njih učenici su izrađivali nakit, plakat na temu „Smeće u moru i šumi“, upoznali su floru i faunu mjesta Stadtbergen, posjetili gradsku vijećnicu, promatrali otvaranje Adventa u Augsburgu, posjetili grad München, razgledavali dvorac Neuschwannstein, vozili se kočijom, posjetili lokalnu siranu i upoznali se sa samim procesom proizvodnje sira.
Istovremeno, na mobilnosti su bili i učenici iz Francuske. Tesa, Lucija, Anja, Lorena, Jana i Klara su puno toga naučile o održivosti, ali i stvorile neka nova i čvrsta prijateljstva.
Na kraju su istaknuli kako Njemačka nudi specifičan sustav srednjoškolskog obrazovanja. Posebnost njihova sustava jest u tome što specijalizacija kreće jako rano te omogućava učenicima lakše zaposlenje u budućnosti.
Srednje škole u Njemačkoj se dijele na tri vrste: Hauptschule, Realschule i Gymnasium.
U Hauptschule mogu ići učenici u dobi između 10 i 15 godina (4. – 8. razreda). Na kraju obrazovanja u toj vrsti škole učenici dobiju svjedodžbu s kojom se mogu upisati u strukovnu školu do 18. godine.
U nižoj srednjoj školi učenici izučavaju različite zanate stjecanjem praktičnog znanja i vještina. Obrazovanje u nižoj srednjoj školi traje pet godina, nakon čega učenici dobivaju potvrdu o završetku. Osim potvrde, učenici mogu polagati stručni ispit za svoj zanat i time steći preduvjet za polaganje majstorskog ispita i zapošljavanje bez pohađanja neke visokoškolske ustanove.
Iz tog razloga se Hauptschule smatra temeljem stručne naobrazbe u njemačkom školskom sustavu.
Učenike ocjenjuju ocjenama od 1 do 6, pri čemu je 6 najniža ocjena. Od stručnih suradnika u školi rade dva pedagoga. Također, imaju i dva ravnatelja koji dijele poslove.
Učenici uče engleski jezik kao strani jezik. Škola nema sportsku dvoranu, nego se nastava tjelesne i zdravstvene kulture odvija se u gradskoj sportskoj dvorani. Škola posjeduje dobro opremljenu učionicu za tehničku kulturu i informatiku.
Školsku kuhinju plaćaju roditelji, a obrok košta 4,50 eura. Učenici pohađaju različite izvannastavne aktivnosti poput Sportske skupine, Kreativne skupine, Glazbene skupine i slično.