Ivan Filip iz Ludbrega više od 30 godina bavi se uzgojem bavarskih i hanoverskih pasa. Sve je započelo na preporuku liječnika kada se je morao umiroviti poslije infarkta. Prije bolesti Ivan Filip bavio se uzgojem lovačkih pasa ptičara.
Kad su mu liječnici savjetovali više hodanja i kretanja, odlučio se na uzgoj i dresuru bavarskih i hanoverskih pasa krvosljednika.
– Prije infarkta bio sam lovac. Kak su mi doktori preporučili puno hodanja odlučio sam si nabaviti psa s kojim budem moral hodati. Tak sam si ja nabavil lijepu bavarku kuju i s njom sam radil na krvnom tragu, tražili smo ranjene. Trebalo je puno hodati, a to je mene i diglo nakon bolesti – započeo je svoju priču Ivan Filip.
Dresura kreće sa štencima starih četiri do pet mjeseci, a dresiraju se za ranjenu divljač. Kada je u lovu nastrijeljena divljač njihov je zadatak da prate trag krvi koji ih odvede do ranjene životinje.
– Oni se prva tri mjeseca moraju igrati kao djeca u vrtiću, a kasnije im pripremam umjetne krvne tragove, flašice, krv s divljači. To su neki prvi koraci s kojim ih naučim da po toj krvi traži ranjenu divljač. Ali, mladi pas najbolje uči od majke. Napravimo krvni trag, a stara mama ide po tom krvnom tragu i onda mali ide za njom. Nitko mu ne može dati bolje znanje od same mame. Mama je mama – objašnjava nam.
Kako smo već spomenuli, psi se najbolje nauče od roditelja u ovom slučaju od majke. Nakon toga spremni su za polaganje ispita.
– Psi polažu pet disciplina, a na kraju krvnog traga postavi se divljač do koje pas mora dovesti. Kriteriji za ocjenjivanje pasa jako su strogi, a sudac u jednom danu može ocijeniti tri pasa – ističe Ivan Filip.
Kroz njegove ruke prošlo je više od sto pasa, a njegovi psi nalaze se po cijeloj Lijepoj Našoj, ali i van granica. Tako ih se može pronaći u Sloveniji, Srbiji, Njemačkoj, Italiji, nema zemlje u okolici naše Hrvatske da nema njegovog psa.
– Sad u zadnje vrijeme dosta sam ih prodao u Bosnu, Srbiju, ali najviše ih ode u Istru radi traženja tartufa. U nas se štene može dobiti za 300-350 eura, a u njih 400-500 eura – kaže.
Posjetili smo i same pse koji su nas nestrpljivo čekali u dvorištu i svi do jednoga mahali repićem. Iako na prvu izgledaju slično, postoje razlike.
– Bavarski pas potječe od srednjovjekovnih lovačkih pasa tragača. Hrabri su, mirni, odani i posvećeni vlasniku. S druge strane, hanoverski krvosljednik popularan je lovački i spasilački pas. Kad ne lovi, vrlo je nježan i prijateljski raspoložen – govori vlasnik.
Danas broji oko 11 pasa koji se nalaze u dvorištu u sklopu kuće. Psi su mu sve u životu jer su mu spasili život, no najviše cijeni njihovu iskrenost.
– Pas je jedino biće koje će vas više voljeti nego što vi njega volite i dat će dvostruko više nego vi njemu date. Iskreni su, vjerni i najbolji prijatelji – zaključuje Ivan Filip.