Katarina Žagar pored nekoliko hobija kojima ispunjava svoje slobodno vrijeme, u posljednje vrijeme rezbari linorez i njime izrađuje zanimljive grafike.
Ova tehnika koja se nekada radila i u školama za vrijeme likovne kulture, u novije je vrijeme svoj procvat doživjela popularizacijom putem društvenih mreža.
– Mi u školi to nismo radili, ali pričala mi je mama kako su oni tu tehniku učili u školi. Ja sam to vidjela na društvenim mrežama i to najviše putem stranih kanal, kod nas baš i ne – kaže nam Katarina.
U početku je promatrala putem videa kako to drugi rade, te joj se nije činilo komplicirano.
– Odmalena sam bila vješta raditi nešto s rukama, voljela sam i šivati, heklati i tako sam odlučila da pokušam raditi i linorez. Nabavila sam materijale i počela raditi – kaže, te dodaje kako je za rad s linorezom potrebno puno strpljenja i ideja što zapravo raditi.
– Što se ideja tiče, pokušavam pronaći neki svoj smjer, a motivi koji su mi najdraži svakako su razno cvijeće i biljke, poput đurđice ili hrasta, te različiti kukci – govori nam.
Kroz linorez izražava ljubav prema ekologiji i kukcima
Katarina je ekološki tehničar, a tijekom obrazovanja zavoljela je entomologiju.
– Linorez je medij u kojem sam najbolje mogla izraziti svoju ljubav prema prvenstveno ekologiji, pa s vremenom i entomologiji. Moja tematike većinski su biljke i kukci, želim educirati ljude o tome. Ne znaju svi nazive, izgled i najsitnije detalje nekih vrsta kukaca pogotovo jer oko njih postoji velika stigma, a ja bih željela da ih ljudi gledaju pozitivnije – kaže nam te dodaje ako se osvrnemo oko nas, svaki cvijet, svaki list ili insekt poznat nam je, ali zapravo ne znamo ništa o tome.
– Ne bih željela da se zaboravi ono što je zapravo bitno i da se dogodi nestanak pokojih vrsta zbog ljudskog neznanja – ističe Katarina.
Za napraviti neke radove dovoljan joj je jedan sat, dok neki iziskuju i nekoliko dana.
– Razlog je što na nekim radovima želim napraviti jako puno detalja i što točniji prikaz, pa vrijeme izrade ovisi od printa do printa – kaže nam.
Otiske izrađuje na eko papiru
Papir na kojem stvara svoje radove također je specifičan, nabavlja ga u Istri.
– Jedna žena u Istri s kojom sam stupila u kontakt radi ih ručno i to je nešto što mi je također važno, a radi se o održivosti, pazim s čim radim i da se može reciklirati. Mogu kupiti papire za kopiranje za nekoliko eura, ali to mi ništa ne znači. Ovaj je papir puno kvalitetniji, a i znam od koga je i gdje je napravljen – govori Katarina, te dodaje kako print puno bolje izgleda na njima.
Sam proces izgleda tako da prvo radi skicu na linoleum.
– Na linoleum nacrtam neku okvirnu skicu i onda rezbarim, pazim na detalje, a kad je gotovo valjkom nanosim boju, te nakon toga preslikavam linoleum na papir – opisuje nam.
Ovim se hobijem bavi relativno kratko, a u budućnosti planira izlagati svoje radove gdje će to biti moguće, te možda održati i koju radionicu.
– Jednostavan je proces, pa zašto ne pokazati ljudima kako se to radi. U svom hobiju provodim dnevno po dva ili tri sata i zaista uživam – kaže Katarina koja je otvorila i Instagram stranicu zanimljivog naziva “kojikukac”, kako bi svoje radove prezentirala i drugima.