Veliku gužvu zatekli smo danas na koprivničkoj tržnici. Iako su redoviti štandovi relativno slabo posjećeni, ribarnica je puna. Brojni Koprivničanci pripremaju se za Veliki petak, dan kada se tradicionalno uživa u ribljim specijalitetima.
Djelatnik ribarnice s nama je podijelio što se najviše kupuje, te kako se kreću cijene ribe.
– Najviše se prodaje riječna riba i to šaran, tolstolobik i amur. Dosta se kupuju i primjerice smuđ, štuka i fileti soma. Cijene su malo više s obzirom na one u dućanima, ali kvalitetnija je roba – kaže nam.
Cijene ribe su različite, pa tako ova ribarnica nudi soma za 12,50 eura po kili, filet smuđa je 26 eura, dok je cijeli 20 eura.
– Kilogram amura i šarana je 7 eura, štuka je 10 eura. Cijena grgeča je 17 eura, dok su brancin i orada 13 eura, a sipa 14 eura – rekli su nam u koprivničkoj ribarnici.
Koprivničanka Janja jedna je od onih s kojima smo razgovarali o ponudi i cijenama ribe.
– Nisam proučavala cijene za svu ribu, ja sam kupila skušu i cijena mi se čini u redu – rekla nam je Janja, koja dodaje da je njen brat majstor za pripremu ribe.
– Ili će biti roštilj ili će ju samo ispeći, vidjet ćemo – rekla nam je.
Gospodin Ivica kaže kako inače živi u Njemačkoj pa su mu cijene u redu, primjećuje da su manje nego u Njemačkoj.
– Ako pak gledamo kakva su primanja u Hrvatskoj mislim da je preskupo, ne mogu si svi ovo priuštiti. Ako pogledate cijenu smuđa koji je 20 eura, to je stvarno puno – kaže nam Ivica.
Ivica je ribič, pa kaže kako je morao kupiti ribu koju inače nemam često priliku jesti.
– Inače lovim soma i smuđa, ali ih puštam natrag u vodu, a sada sam kupio ono što ne mogu uloviti, papaline – kaže Ivica i dodaje da je njegov recept takav da ih stavi na vrelo ulje, a dodaje brašno, ljutu papriku i češnjak.
Još jedna sugrađanka koju smo susreli nije baš zadovoljna cijenama.
– Kupila sam ribu za 79 eura, četiri šnicle tune i hobotnicu, kao da sam kupila odojka – nezadovoljna je, no i kod nje je u planu je pripremanje brodeta i tune s blitvom.