Grad Ludbreg danas je napravio još jedan korak bliže ultra modernoj budućnosti. Kroz godinu dana ludbreški osnovnoškolci imat će priliku učiti i ići u korak s brojnim otkrićima svjetske znanosti zahvaljujući projektu LORI, odnosno izgradnji dviju učionica zvanih Newton soba.
Zahvaljujući danas započetom projektu Regionalni znanstveni centar za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, akronima LORI, Ludbreg je postao prvi grad u Hrvatskoj koji će implementirati znanje kroz Newton sobe.
Dubravko Bilić, gradonačelnik Ludbrega kazao je da je ovo velik dan kada stavljaju naglasak na obrazovanje u STEM području, što je budućnost pri obrazovanju djece.
– Nadamo se da ćemo kroz ovaj regionalni centar, prvi takav u Hrvatskoj, privući mnogo djece da nauče nove stvari koje inače nemaju priliku učiti u redovnom programu. Implementirat ćemo dvije STEM učionice, jednu baziranu na kemiji, biologiji i matematici, drugu na matematici, fizici i astronomiji sa prvim simulatorima leta u Hrvatskoj. Ovdje će djeca moći letjeti na Boeingovim avionima čime ujedno odajemo počast našem Rudolfu Fiziru, ali i stvaramo novi atraktivan sadržaj koji će privući ne samo djecu nego i odrasle i to ne iz Hrvatske nego i drugih zemalja – kazao je Bilić te zahvalio svim partnerima na projektu Osnovnoj školi Ludbreg, Veliki Bukovec, Sveti Đurđ, Varaždinskoj županiji, udruzi First Scandinavia i Međimurskom Veleučilištu u Čakovcu.
Anđelko Stričak, varaždinski župan kazao je kako je prije godinu i pol dana u Ludbregu osnovan Strukovni centar izvrsnosti iz strojarstva u koji je Županija uložila milijun i pol kuna, a osnivanje LORI-ja samo je nadogradnja i novi iskorak.
– Želimo da naši učenici budu upoznati sa svjetskim trendovima, novim tehnologijama i da budu povezani sa realnim sektorom i gospodarstvom. To sve daje rezultate, unazad godinu i pol dana su naši učenici osvojili 19 medalja na svjetskim i međunarodnim takmičenjima, a prošle godine smo imali 33 državna prvaka – kazao je Stričak te podsjetio da je Varaždinska županija osnivač 14 centara izvrsnosti te pet centara iz strukovnih zanimanja, dva centra kompetentnosti i europskog talent centra.
Početnoj konferenciji koja je održana u Centru za kulturu i informiranje prisustvovali su i gosti iz Norveške, ispred partnera First scandinavia Margrethe Skjelbred i veleposlanik NJ.E. Haakon Blankenborg koji su zahvalili ludbrežanima što su prepoznali priliku i odlučili poticanjem razvoja kompetencija učenicima i nastavnicima u STEM području omogućiti da postanu ravnopravni ljudi u 21. stoljeću.
– Kroz jedinstvena iskustva učenja djeci nastojimo pružiti radost savladavanja znanosti – poručila je Margrethe Skjelbred. Partner iz Norveške ima ulogu savjetnika i podrške tokom cijelog procesa, od prve ideje Newton sobe, postavljanja temelja do upravljanja tijekom faze izgradnje.
Projekt LORI temelji se na STEM području, uvođenju informacijsko-komunikacijskih tehnologija u odgoj i obrazovanje te razvoju i poboljšanju STEM vještina učitelja, odgojno-obrazovnog osoblja i učenika. Projektom će se riješiti nedostatak prostora za STEM obrazovanje, nepostojanje adekvatno opremljenih STEM učionica, manjak znanja i vještina učitelja, odgojno obrazovnih radnika i učenika u STEM području te smanjenih mogućnosti za učenike u postojećem osnovnoškolskom obrazovnom sustavu.
Projekt LORI vrijedan je tri milijuna eura, a financiran je iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje od 2014. do 2021. – Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva. Budući STEM centar trebao bi biti završen i predan na korištenje kroz godinu dana, na lokaciji pokraj Starog mlina u Ludbregu, kojeg su sudionici današnje početne konferencije i obišli.