Marija, Draženka i Andreja članice su Udruge žena Delovi, s time da je Draženka ujedno i predsjednica udruge punih šest godina. Ove tri krasne žene ugostile su nas u svom selu kako bi nam pokazale proces izrade poznatih kašnjaka, koji su ovih dana itekako poželjni u podravskom kraju.
Za napraviti dobre kašnjake potrebno je brašno, ulje, sol, mlaka voda, spretne ruke i ljubav. Naravno, trebat će vam i mlinčenjak, organizacija vremena, bučino ulje, hajdinska kaša… A dok čovjek ima iskustva onda ne razmišlja o tome na koju je temperaturu pećnica postavljena, koliko dugo tijesto treba odmarati prije razvlačenja ili koliko bučinog ulja ide u hajdinsku kašu. Ipak, ove krasne žene probale su se staviti u našu kožu i objasniti nam korak po korak čitavog procesa izrade.
Kašnjak je kolač koji se radi na dane kada se posti, Badnjak, Veliki petak, Čista srijeda. Češće se radi u slanoj verziji, ali postoji i slatka. Hajdinska kaša, naravno nakon što je skuhana, začinjena je bučinim uljem i soli, a ako želite slatku verziju, onda umjesto soli dodate šećer.
Sve to nam objašnjava Marija koja je članica udruge od samog osnutka.
– Prvi put sam tijesto razvlekla pred nekih 45 let. Mama me je nafčila delati tijesto, a dok sam se udala u Delove onda sam nafčila delati kašnjake koje sam delala svom pokojnom mužu koji ih je pak obožaval – kaže Marija i dodaje da je važno imati dobro brašno i dobar osjećaj u ruci kad procjenjujete je li tijesto dovoljno mekano.
Za jedan protvan, Marija kaže da vam je potrebno oko pola kilograma brašna, malo ulja i soli i ‘vode otprilike’.
Prisjetila se i Andreja kako je naučila zamijesiti i razvući tijesto za štrukle, a kasnije je zavoljela kašnjake i svoje znanje usmjerila na njihovu izradu.
– Dok sam ja učila od svoje mame, stajala sam kraj nje, ona je mijesila, a ja sam ju ispitivala koliko je čega stavila, a ona bi mi rekla da ona to osjeti pod rukom i tako sam i ja s vremenom naučila. Joj, ja kašnjake obožavam, v životu ih nisam jela i onda sam probala Marijine i postala ovisna o njima – kaže Andreja i dodaje da joj je slana verzija ipak nešto draža od one slađe.
Predsjednica Draženka istovremeno nam predočava tradicijsku stranu ovog kolača i dodaje kako je Udruga žena Delovi trenutno u postupku zaštite kašnjaka kako tradicionalnog podravskog kolača.
– To je na posni dan bilo cjelodnevno jelo, ništa se drugo nije jelo. A tako je i danas u našoj kući. Prošle smo godine bile prvi puta na Interslastu i tamo smo izlagale kašnjake, dobile smo zlatnu medalju pa smo i ove godine dobile istu medalju i onda nam je Stjepan Odobašić predložio da ga zaštitimo, jer je poseban. Iduće godine ćemo snimati spotove, u njima će biti žene koje će objašnjavati kako se rade kašnjaki – rekla je Draženka.
Ovo je jedan od bitnijih ciljeva koje si je udruga zacrtala za narednu godinu, a tu je naravno i manifestacija Matkanje u Delovima koje se održava u travnju svake godine.
Kaš što smo spomenuli na samom početku, Draženka Mihoković predsjednica je udruge punih šest godina, a članica od 2005. godine.
– Kad je 2004. godine udruga ponovno krenula nisam se odmah pridružila, bila sam još mlada i imala sam neke druge interese. Ali, kako sam vidjela da se puno žena uključilo u udrugu, tako sam joj se i ja već 2005. pridružila. Po prirodi jesam društvena osoba, ali ovo okruženje me ipak potaknulo na aktivnost – kaže Draženka.
Najmlađa članica je u dvadesetim godinama, a najstarije su Marija i još jedna gospođa koja ima sličan broj godina.
– Mi smo malo selo i normalno da mi je drago da imamo i mlade i starije članice. I sretna sam što ih imamo jer nema nas puno i za malo selo koje ima oko 150 stanovnika dosta smo aktivni – rekla nam je predsjednica Mihoković.
Delovljani, iako malo selo, odlaze na razne manifestacije, druže se, plešu, kuhaju, vježbaju. Za njih se čuje puno dalje od Delova i Novigrada Podravskog.
– Naša udruga je osnovana 1980. godine, tada je bila Aktiv žena, a djelovala je do ratnih godina. Onda smo za vrijeme rata imale stanku, a 2004. godine smo se aktivirale i tako je udruga žena Delovi opet osnovana – kaže predsjednica i dodaje da ju je osnovala Štefanija Vulić.
Udruga ima 22 članice, a iako su se prijašnjih godina puno više družile u društvenom domu, danas u ovom ubrzanom svijetu ne uspijevaju se naći na tjednoj bazi, ali zato uvijek odlaze na izložbe kolača ili druge razne izlete koje koriste za druženje uživo.
Okupljali su se Delovljani u društvenom domu poslije polnoćke i družili za Badnjak i Božić, a zadnjih par godina to vrijeme provode u krugu obitelji. Iako su različitog godišta, teme za razgovor su im slične. Kuhanje, kolači, vrt, samo su neki od njihovih interesa.
– Tu u Delovima smo vam mi većinom i u KUD-u i u udruzi, a muški su i u vatrogascima. Ima nas malo i stvarno smo svi aktivni. Prkosni smo i inatimo se da smo što aktivniji. Ako već postojimo kao udruga onda moramo ići na druge događaje koji nisu kod nas. Smijeh, pjesma, zafrkancija, lijepo druženje. Evo u prosincu ćemo se lijepo naći tu u domu i naručit ćemo si catering tako da niti jedna ništ ne kuha – opisuju nam cure za sam kraj, a mi sretno prilazimo stolu i primamo u ruke tople i mirisne kašnjake koji nam se istovremeno tope u ustima i prožimaju ih fenomenalnim okusom dok korica od tijesta lagano krcka pod zubima dajući nam do znanja da je ovo tijesto napravila iskusna ruka.
U videu pogledajte proces izrade kašnjaka od početka do kraja, a onda vam savjetujemo da uzmete pauzu od svega i pripremite i sebi jedan protvan. U slast!