Marinu Lončaru iz koprivničkog prigradskog naselja Herešin već punih osam godina glavni je hobi uzgoj ljama, južnoameričke vrste deve.
S uzgojem je ujedno i „pionir” u Hrvatskoj, a zahvaljujući baš Marinu nastali su i novi uzgajivači u Lijepoj Našoj. Za njegov hobi ključan je bio posjet Portugalu i tad se prvi put susreo s ljamama. Toliko su ga oduševile, da je odmah donio odluku da će imati svoju farmu ljama.
Prve ljame
– Prve ljame sam kupio u Portugalu i iznajmio sam stočarski kamion da ih dovezem. Tri dana sam putovao do Portugala i isto toliko natrag do Herešina, a i sad mogu reći da ni u jednom trenutku nisam požalio što sam ih kupio i što ih imam na obiteljskom imanju – priča nam Marin Lončar.
Ljame su, dodaje on, inteligentne i umiljate pa jednostavno uživa u svom hobiju. Ima svoje metode u „odgajanju” mladunaca pa je svih deset ljama na njegovom imanju poslušno. S pravim pristupom, ističe Marin, nema neželjenog pljuvanja koje je ponekad karakteristično za ljame, a i na taj način su pripitomljene pa stalno traže da ih se mazi.
Sam uzgoj nije zahtjevan, kao ni prehrana koja je dosta slična ovcama. Jedu žitarice i sijeno, a najveća poslastica im je mrkva.
Mrkva im je poslastica
– Gledam da im dajem isključivo suhu hranu i na taj način uopće nemam potrebe za veterinarom. Ako želite pridobiti ljamu, onda nema boljeg “mamca” od mrkve za kojom su jednostavno lude. Mene posebno impresionira njihova želja za maženjem, kao i sam pristup kad su razigrane. Za mene nema bolje terapije protiv stresa od tih doživljaja – kaže Marin Lončar.
Ljame, kaže on, žive po 30 godina, a mladunčad imaju jedanput godišnje jer su bređe punih godinu dana.
– Imaju po jedno mladunče, a mene veseli što mogu reći da su ljame iz mog uzgoja sad diljem Hrvatske, najviše u Istri, kao i u zoološkom vrtu u Zagrebu te u Đurđevcu. Ima i onih koji su krenuli u uzgoj s mojim mladuncima i to je još jedna potvrda da sam uspio sa svojim hobijem. Često na moje imanje dolaze vrtićarci, kao i članovi udruga osoba s teškoćama u razvoju kojima uvijek omogućim da uživaju u druženju s ovim jedinstvenim i prelijepim životinjama – kaže Marin Lončar.
Zamjenska mama
Prije dva tjedna Marin se našao i u ulozi zamjenske mame za jedno mladunče. Naime, ljama koje je oljamila muško mladunče je nažalost uginula, no Marin je našao način da ga othrani.
– Malo je problem što uzgoj nije toliko raširen pa je teško doći do informacija što učiniti u takvim slučajevima. Ipak, doznao sam da mladuncima odgovara zamjensko janjeće mlijeka, a nakon dva dana mućenja uspio sam prinovu “nabrkati” da počne dudati iz flašice. Sad je to mladunče postalo glavna maza na farmi – dodaje Marin Lončar.
Još uvijek Marin nije osmislio ime za novu mazu na svom imanju, a u tome je zatražio pomoć čitatelja ePodravine.
– Rado ću prihvatiti svaki dobar prijedlog pa svi koji imaju ideju za ime mogu ga iznijeti u komentarima na Facebooku ePodravine. Bilo bi dobro da mi vaši vjerni čitatelji olakšaju tu brigu – zaključio je Marin Lončar.