Mladen Bačani iz Kapele Podravske, mjesta u općini Veliki Bukovec, tradicionalni način uzgoja stoke u staji zamijenio je uzgojem svinja i krava na otvorenom.
U njegovu dvorištu tako bezbrižno šeće tridesetak mangulica, pasmine koja se povijesno uzgajala na području Hrvatske, no postupno je zamijenjena mesnijim pasminama svinja, pa je prava rijetkost u Hrvatskoj.
– Ove svinje porijeklo vuku iz Mađarske, gdje su ih obnovili devedesetih godina, a bile su pred izumiranjem. Našli su svega 100 komada u cijeloj zemlji te su ih razmnožili. U Hrvatskoj su ovakve bijele mangulice vrlo rijetke, možda ih ima svega nekoliko proizvođača. Mesari ih ne vole zbog duge dlake koju je teško skidati. Kupuju ih većinom Dalmatinci, koji znaju koliko vrijedi takva svinja i kakvo ima meso – objasnio nam je Mladen.
Većinom ih uzgaja za svoje potrebe, a vrlo mali broj proda. Teško je, kaže, podići takvu svinju do 100-150 kilograma, koliko je neki minimum za bekone. Običnoj svinji za to treba nekoliko mjeseci, a mangulici tri godine. Naravno, tako rastu i troškovi proizvodnje, a svinje se uglavnom hrane kukuruzom, travom i ječmom, odnosno onim što nađu u svom prostranom oboru. Cijelu su zimu na otvorenom, no imaju nadstrešnicu pod koju se mogu skloniti za vrijeme kiše ili lošeg vremena. Ni briga oko njih nije velika: ne treba im čistiti, ne trebaju lijekovi jer su vrlo otporne. Naravno, kaže Mladen, ako ih uzgajate, nećete se na tome obogatiti, no ljubav prema ovim životinjama kod njega je velika i ne namjerava odustati od uzgoja.
Krave red angus također su rijetkost, a on ih ima 70-ak u drugom ograđenom oboru. Neprestano su na otvorenom gdje se bez problema tele i na vrlo niskim temperaturama. Također su vrlo otporne na bolesti. Teliće od šest mjeseci prodaje u Dalmaciju za teletinu, a muški idu za tov.
Mladen se bavi i ratarstvom, ima 50 hektara zemlje na kojoj uzgaja svu hranu za svoje životinje. Radi sam, supruga ima svoj posao, tako da ga samo ljubav prema životinjama drži u ovom poslu. Preko ljeta mora im osušiti sijeno, pripremiti silažu za zimu. Nekad se obitelj bavila tovom junadi i uzgojem krava, no kako je krenula kriza s nabavom teladi, nije se htio okrenuti uvozu, već je nabavio krave angus.
– Htio sam toviti junad te pasmine, no neisplativo je. Duža je proizvodnja, a ni cijena nije nešto – objasnio je Mladen. Nezadovoljan je i odnosom države prema poljoprivrednicima.
– Sve dalje, sve je više administracije, a mislim da bi i poticaji trebali biti drugačije raspoređeni. Prvi sam za to da se ukinu i da se daju na temelju proizvodnje, a ne baš svakome. Ratarstvo bi trebalo vezati uz stočarstvo, da se stvara dodatna vrijednost. Tada će se vidjeti tko hoće raditi, a tko neće. Najlakše je raditi dva mjeseca u godini i ostatak godine kukati kako je teško – zaključio je Bačani.