Trenutne cijene žitarica na tržištu zadaju velike glavobolje našim ratarima. Ulazni troškovi u ovoj sezoni dobrano su opteretili njihove proračune, jer je većina ratara repromaterijal nabavlja ujesen kad su cijene bile izrazito visoke.
Tijekom ovog proljeća, s padom otkupnih cijena žitarica pale su i cijene repromaterijala, no to ratarima nije nikakva utjeha s obzirom na njihovu praksu da se uvijek odmah nakon završetka sezone žetve opskrbljuju i pripremaju za novu sezonu.
Na velikim mukama je i mladi poljoprivrednik Nikola Šadek (33) iz Repaša, naselja na području Općine Molve. Ukupno obrađuje 90 hektara zemljišta, a s obzirom na cijene žitarica ovo će mu vjerojatno biti najgora sezone.
Uz to, dodatno ga je „pokosila“ i činjenica da će imati velike gubitke na prinosima uljane repice koju je zasijao na 10 hektara. Na čak četiri hektra neće imati žetvu, jer je divljač „odradila“ svoje.
– Parcele koje imam uz šumu odmah nakon sjetve „poharali“ su jeleni i na četiri hektra u startu sam ostao bez uljane repice. Na preostalih šest hektara situacija je trenutno dosta dobra i na tim površinama bih trebao imati željeni prinos – priča nam Nikola.
Ipak, ono što ga najviše zabrinjava su otkupne cijene. Uljana repica trenutno se kreće oko 2,2 kune po kilogramu, a primjerice lani je cijena dosezala i 4,8 kuna. To, ističe on, najbolje dočarava koliko će ratari patiti u ovoj sezoni.
– Imali smo visoke ulazne troškove, jer svi mi koji obrađujemo veće površine odmah ujesen kupujemo repromaterijal. Cijene repromaterijala su u proljeće pale za 50-ak posto, ali što nam to vrijedi kad smo već nabavili sve što nam treba. Na koljena nas je bacila činjenica da su tržište preplavile žitarice iz Ukrajine i to je uzrokovalo novi poremećaj koji nama zadaje probleme – žali se naš sugovornik.
I u ovoj sezoni Nikola je na najviše zemljišta, čak 40 hektara, posadio kukuruz. Na 20 hektara je pšenica, na sedam ječam te na četiri zob, dok ostale parcele koristi za lucernu, s obzirom na to da se bavi i uzgojem junadi za tov.
– Pred nama je najneizvjesnija sezona dosad koja je puna izazova zbog „divljanja“ cijena žitarica. Rat u Ukrajini odrazio se i na nas jer mi koji se bavimo ratarstvom najviše osjećamo posljedice tog poremećaja na tržištu – mišljenja je.
Utjeha za Nikolu je sad uzgoj junadi za tov. Cijene junadi su, kaže on, dosta dobre pa će se, ipak, pokriti gubici koji su itekako izgledni u ratarstvu.
– Nažalost, poljoprivreda je proteklih godina prevrtljiva i upravo zbog toga „svaštarim“, jer jedino na taj način mogu opstati i nastaviti obiteljsku tradiciju – zaključio je mladi poljoprivrednik.