Godina kojoj brojimo posljednje dane vrlo je značajna za sve Prekodravce, naročito mještane Gole. Naime, sada već daleke 1822. godine, dakle prije točno 200 godina, ovo mjesto trajno je naseljeno i zauzima vrlo važan položaj u dijelu Podravine s one strane Drave, neposredno uz granicu s Mađarskom. Gola je danas općinsko središte Prekodravlja koje broji još četiri naseljena mjesta, Gotalovo, Otočku, Novačku i Ždalu, i dio županije u kojem su mještani, prije svega, okrenuti poljoprivredi.
Kako bi dostojno proslavili tu veliku obljetnicu, Prekodravci su u protekla dva mjeseca organizirali niz događanja uklopljenih u program “200 let Gole”, a sve to u organizaciji Općine, Udruge Prekodravski zvon i Turističke zajednice područja Središnja Podravina. Sve je počelo u listopadu trodnevnim programom u kojem su svi mještani mogli sudjelovati u prigodnom pub kvizu, sportskim natjecanjima, starinskim igrama na otvorenom, kulturno-umjetničkom programu tijekom kojeg je uprizoren scenski prikaz naseljavanja Gole, a održan je i svečani mimohod tamošnjih udruga te svečano misno slavlje u župnoj crkvi.
Kulminacija obilježavanja te velike i za Prekodravce važne obljetnice uslijedila je ovog vikenda otvaranjem izložbe, otkrivanjem spomen-ploče na zgradi starog župnog dvora te znanstvenim skupom, na kojem je život Prekodravlja u proteklih 200 godina isprezentiralo niz povjesničara i cijenjenih gostiju.
Subota je bila rezervirana za izložbu pod nazivom „Umjetnici Prekodravlja“, koja je otvorena u Galeriji Stara škola, a na kojoj su predstavljena djela likovnih umjetnika koji žive i stvaraju na području Prekodravlja. Neki od onih čija su djela izložena su slikari Ivan Večenaj Tišlarov, Martin Mehkek, Franjo Vujčec, Biserka Zlatar Milinković i tako dalje, a osim slikarskih izloženi su i kiparski radovi umjetnika, od kojih ćemo izdvojiti Dragutina Ciglara i Petra Kolarića. Izložba, inače, obuhvaća umjetnike razne dobi i različitih izričaja, a otvorio ju je načelnik Stjepan Milinković.
– Kažu da je ovo Svjetsko prvenstvo u nogometu pokazalo kako Hrvati mogu biti uspješni i sretni, a mi ovim susretom pokazujemo kako smo uspješni. Ova sredina je perjanica slikarstva, ali mi smo i prvaci u mnogim drugim disciplinama. Imamo zajedništvo, prijateljstvo, stabilni smo gospodarski, a imamo i mladost u vrtiću, koji pohađa stotinjak mališana. Dakle, imamo puno kvaliteta, a imamo i ljubav i neka nam živi naša Gola – rekao je Milinković i službeno otvorio izložbu.
Jutros je, pak, bilo svečano ispred zgrade starog župnog dvora, gdje je otkrivena spomen-ploča s uspomenom na obilježavanje 200. obljetnice trajnog naseljavanja Gole i Prekodravlja hrvatskim stanovništvom. Ploču su postavili Općina Gola i Družba Braća Hrvatskoga Zmaja, a njezinom otkrivanju, osim načelnika Milinkovića, prisustvovali su i župan Darko Koren te saborski zastupnik Darko Sobota.
– Ovo je završnica ove naše proslave. Obilježili smo je običajima, pjesmom, recitacijama i misom zahvalnicom, gdje smo zahvalili svim našim precima. Zahvaljujemo im i ovom pločom i želimo im poručiti to je naša zemlja dok smo i mi tu. Nastavit ćemo i dalje na tim temeljima koje su oni postavili pred nas. Živjela nam naša Gola – poručio je Stjepan Milinković.
Zadovoljstvo što prisustvuje jednom ovakvom događaju iskazao je i župan Darko Koren.
– Ovaj događaj može biti primjer na koji način se može dati doprinos očuvanju života na jednom prostoru. Gola je posebna i specifična, prije svega, po geostrateškom položaju koji zauzima, to je posebnost, i svako toliko svjedočimo određenim događajima koji služe očuvanju života, tradicije i svega onoga što čini jedan narod i prostor. Želim da doživite još puno ovakvih obljetnica – poručio je župan Koren.
Darko Sobota, koji je svečanosti nazočio uime predsjednika hrvatskog Sabora, čestitao je svim Prekodravcima na očuvanju baštine.
– Nije ovo samo Prekodravlje, nije ovo samo Gola, nije ovo samo Koprivničko-križevačka županija, ovo je vrijednost Republike Hrvatske. Na ovaj način se uvažava, poštiva i podsjeća na generacije koje su postavile temelje, ali i ostavlja uspomena onima koji dolaze iza nas – istaknuo je saborski zastupnik Sobota.
Nakon toga počeo je znanstveni skup pod nazivom “Prekodravlje u povijesti i sadašnjosti“, a koji su organizirali Općina Gola, Družba Braća Hrvatskoga Zmaja i Izdavačka kuća Meridijani. Na njemu su ugledni znanstvenici, povjesničari i stručnjaci govorili o različitim aspektima života u Prekodravlju tijekom protekla dva stoljeća, a sve njih pozdravio je općinski načelnik.
– Ovaj simpozij dat će nam dodatna saznanja, ali i obvezu da s još većom željom skrbimo i brinemo o našoj sredini. Vjerujem da ulaskom u Schengen i otvaranjem granica možemo imati još bolju perspektivu – naglasio je Milinković, koji je i sam jedan od izlagača na skupu. Naime, Milinković je govorio o djelovanju Općine Gola od 1997. godine do danas.
Pregled arheoloških lokaliteta i nalaza u Prekodravlju dao je arheolog Robert Čimin, pregled povijesti Prekodravlja prije i nakon naseljavanja pa sve do Drugog svjetskog rata predstavio je povjesničar i profesor Hrvoje Petrić, a o povijesti Prekodravlja u razdoblju od 1945. do 1990. godine, kao i o povijesti župa u Goli i Ždali govorio je doktorand Nikola Cik. O obrazovanja i školstvu te o društvenom i kulturnom životu govorila je učiteljica Žuža Zabjan, Petar Feletar upoznao je sve s geografskim i prometnim položajem Prekodravlja u prošlosti i sadašnjosti, a šumar Zvonimir Ištvan govorio je o biljno-šumskim značajkama i šumarstvu kao faktoru razvoja Prekodravlja.
Akademik Dragutin Feletar opisao je razvoj naseljenosti i strukturu stanovništva Prekodravlja u razdoblju od 1822. godine do danas, a o doprinosu plinskog polja Gola energetici Hrvatske i razvoju Općine Gola govorio je inženjer Mirko Lukić. Na skupu je bio i povjesničar umjetnosti Marijan Špoljar, koji je sve upoznao s Golskim slikarskim krugom, dok je Branko Pleše govorio o tjelesnoj kulturi i športskom životu Prekodravlja.
Ovim bogatim znanstvenim skupom ujedno je završilo obilježavanje 200. obljetnice naseljavanja Gole i Prekodravlja.