Na području gotovo cijele Koprivničko-križevačke županije župan Darko Koren nedavno je donio Odluku o proglašenju prirodne nepogode suša. Suša nije pogodila samo našu županiju, već gotovo sve dijelove Hrvatske. Među pogođenim općinama je i Općina Đelekovec u kojoj živi i radi 23-godišnji Denis Samošćanec.
Denis se poljoprivredom, kako je to često običaj na selu, bavi od malih nogu.
– Sve je započelo pomaganjem tati. Isključivo se bavimo ratarstvom. Uzgajamo kukuruz, suncokret, pšenica, ječam na nekih 50-ak hektara. Otprilike 70 posto zemlji je naše, ostalo je u najmu. U Križevcima sam krajem prošle godine završio preddiplomski na Visokom gospodarskom učilištu u Križevcima, smjer ratarstvo – naglasio je.
Najveća je šteta na kukuruzu, a i suncokret je osjetio posljedice vremenskih nepogoda
Dodaje kako je obiteljski OPG nedugo nakon završetka školovanja prebačen na njega, a kao i većina poljoprivrednika i njegov OPG je pogodila suša.
– Dosta imamo usitnjene parcele, pa nemamo navodnjavanje. Ova godine najveća šteta od suše je na kukuruzu. Nismo ga još počeli brati, ali koliko vidimo, pretpostavljamo da će šteta biti na nekim površinama čak i do 70 posto. Pod kukuruzom imam malo više od 20 hektara. Što se tiče ostalih kultura, pšenica i ječam su bile prosječne. Ovih dana smo poželi suncokret. Njega je pak dosta vjetar oštetio te lagano je stradao od suše, no ni blizu koliko kukuruz – pojašnjava.
Denis, iako poprilično mlad, govori kako je prijašnjih godina bilo bolje.
– Bilo je i prije suša koliko se sjećam i koliko sam čuo po pričama, ali nije bilo ovakvih perioda. Prije nije bilo perioda od čak tri i više tjedna da neprestano prži sunce. Vjerujem da će u budućnosti biti sve gore i gore. Naravno može se dogoditi da će već sljedeća godina biti dobra za ratarstvo, nikad se ne zna – naglašava Denis.
S obzirom na to da je proglašena elementarna nepogoda od suše, nada se da će dobiti naknadu za pretrpljenu štetu.
– Osiguravam kompletno usjeve, no ne protiv suše, jer protiv nje ne mogu osigurati. Imam osigurano protiv tuče i oluja – rekao je.
Troškovi rastu, cijena ostaje ista
Što se tiče otkupne cijene ratarskih proizvoda, govori kako je ona poprilično loša.
– Koliko pamtim, cijene su iste posljednjih 15-ak godina. Prije dvije-tri godine cijene su nešto malo otišle gore, ali natrag su se spustile na razinu na kojoj su i bile. Previše velika je cijena merkantila u usporedbi na finalni proizvod, dok su ulazni troškovi značajno porasli. Cijena našeg proizvoda ne prati cijenu ulaznih troškova – govori te dodaje da kada se pogleda prošla i ova godina, moći ćemo se pokriti, no neće tu biti nikakve velike zarade.
S plasmanom proizvoda nema problema.
– Posljednjih godina dosta se pojavilo otkupljivača i nije problem plasirati proizvode. Jedino što nam cijene ne odgovaraju. Sve prodajemo na veliko otkupljivačima. Hvala Bogu nemamo problema s naplatom kao što je to bilo prije 10-ak godina, sada otkupljivači redovno plaćaju – naglašava.
Puno sam naučio od tate, a škola je to znanje podigla na viši nivo
Iako se od malih nogu bavi poljoprivredom, pojašnjava kako mu je škola poprilično pomogla u poslu kojim se bavi.
– Prije škole, jako puno toga sam se naučio od tate Slavka. To znanje puno mi je koristilo u školovanju. Tata i ja vidimo da dolaze novi trendovi i da sve to pomalo treba mijenjati i poboljšavati. Tako da sam u školi dobio uvid i znanje u jako puno toga, a što sam primijenio na svojem OPG-u. Tata je također završio agronomiju tako da nije bilo problema kad sam implementirao naučena znanja u praksu, jer i sam vidi benefite pa je prihvatio moje prijedloge – govori.
Denis u planu ima proširenje proizvodnje u segmentu površine. Osim proširenja površina, razmišlja o tome i da se vrati proizvodnji šećerne repe.
– Prije smo to sijali i proizvodnja je bila zadovoljavajuća. Međutim, nastupile su suše prije malo više od 10 godina pa smo odustali od proizvodnje. Koristim redovne poticaje države. Pokušao sam se prije dvije godine prijaviti i na državne natječaje za mlade poljoprivrednike, ali nisam prošao. U planu mi je ponovno pokušaj prijave. Ipak sam sada završio školu, imam višu kvalifikaciju pa vjerujem da ću uspjeti proći potporu – objašnjava.
Denis je kazao kako mu unatoč svim poteškoćama, drago što je odlučio baviti se poljoprivredom.
– Poljoprivreda mi je u krvi, od malena se bavim s njom i drago mi je što mogu raditi ono što volim. Tako da mi nije problem raditi – zaključio je.