Regionalni znanstveni centar za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području – LORI danas je otvorio svoja vrata.
Ludbreg je prvi grad u Hrvatskoj koji je dobio Newton sobe u kojima se na privlačan, inspirativan, interaktivan, digitaliziran i neposredan način pružaju obrazovni programi iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike.
Newton sobe
Tako su Newton sobe smještene u dvije novouređene zgrade, a opremljene su za izvođenje ukupno devet obrazovnih modula iz STEM odnosno IKT područja, namijenjenih učenicima u rasponu od deset do 18 godina starosti.
Sve prisutne pozdravila je i ravnateljica Regionalnog znanstvenog centra za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području – LORI Željka Marković-Bilić.
– Moduli koji ćemo raditi s učenicima trajat će od četiri do šest školskih sati. Opremljeni smo vrhunskom opremom, a time smo riješili dva najveća školska problema; nedostatak vremena i nedostatak opreme. Radit će se na principu terenske nastave koje će izvoditi naši profesori koji su posebno educirani za izvođenje devet obrazovnih modula – rekla je ravnateljica Marković-Bilić.
Newton sobe nude obrazovne programe iz čak devet STEM modula:
Gore u zraku s brojevima
Učenici stari 13-15 godina moći će se okušati u pravoj zračnoj spasilačkoj misiji zahvaljujući simulatorima letenja. Priprema leta, planiranje, navigacija i uspješno izvršenje misije uključuje praktičnu primjenu matematičkih znanja, ali i letačkih vještina što ovaj modul, koji se sastoji od pet aktivnosti u trajanju od pet sati, čini znanstveno i praktično izazovnim, ali i uzbudljivim.
Roboti i opseg
Ovo je matematički modul koji spaja robotiku, matematiku, geometriju i učenje strateškog planiranja u rješavanju problema. Kroz tri praktične aktivnosti za djecu između 10 i 12 godina starosti učenici će shvatiti poveznicu rješavanja matematičkih (geometrijskih) izazova sa svakodnevnim životnim izazovima.
Traži i spasi
Matematika i roboti spašavaju živote, a kako to čine učenici između 10 i 11 godina starosti, otkrit će u modulu „Traži i spasi“. Simulirana situacija odrona i spasilačkog zadatka obuhvaća četiri aktivnosti koje uključuju izgradnju vlastitog spasilačkog robota, njegovo programiranje, svladavanje varijabli, uvjeta i petlji te samu misiju spašavanja.
Istražujemo energiju
Kroz tri opipljive aktivnosti istražuju se različiti oblici prijenosa energije kojima se na praktičan način spoznaju principi očuvanja energije i entropije. Učenici između 13 i 16 godina starosti će završetkom modula moći objasniti očuvanje energije te istražiti razne načine njezine transformacije, prijenosa i pohrane.
Misija moguća: Blago kraljeva
Robotika se probija u sve sfere života i poznavanje načina na koji roboti „razmišljaju“ postaje sve važnija i korisnija vještina. Modul je koncipiran kao istraživački rad otkrivanja izgubljenog blaga pomoću robota, a da bi to bilo moguće, učenici starosti 12 i 13 godina uče osnove algoritamskog razmišljanja i programiranja pomoću blokova kako bi njihov robot mogao svladati prepreke i pronaći skriveno blago.
Održiva zrakoplovna goriva
Modul je namijenjen učenicima između 16 i 18 godina starosti koji kroz četiri aktivnosti upoznaju kako se tehnologija, u ovom slučaju proizvodnja biogoriva za zrakoplove, povezuje s temeljnim elementima izgradnje života na našem planetu. Učenici će spoznati biokemijske procese koji organske tvari koje nas okružuju pretvaraju u biogorivo te razmisliti o društvenim i ekološkim implikacijama na zajednice u kojima živimo.
Polymer Party
Učenici u dobi od 13 i 14 godina na praktičan će način izučavati tematiku umjetnih i prirodnih polimera, njihove prednosti i nedostatke, utjecaj na okoliš, a sve kako bi bili sposobni donositi vlastite zaključke o održivim materijalima budućnosti.
Eko kućica
Tema modula je zelena gradnja i održivi građevinski materijali. Učenici u dobi od 11 i 12 godina upoznat će se s vrstama stakleničkih plinova i njihovim utjecajem na okoliš kako bi mogli shvatiti koncepte održivosti i zelene gradnje. Na praktičan način će se upoznati s nacrtima za izgradnju eko kuće i ta znanja će moći praktično primijeniti kroz izradu temelja i montažu predfabriciranih dijelova kuće u umanjenim dimenzijama.
3D printanje
3D printanje postalo je važan dio stvarnosti te svoju primjenu nalazi u cijelom nizu znanstvenih i praktičnih područja. Učenici starosti 13 i 14 godina kroz ovaj će modul moći naučiti prepoznati razne vrste tehnologije 3D printanja te sve faze kreiranja 3D modela, od priprema u softveru do samog ispisa.
Također, sve prisutne pozdravio je i gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić koji se svima zahvalio na dolasku.
– Mi u Ludbregu volimo imati velike snove, a onome o čemu se razlikujemo od drugih je da mi svoje snove ostvarujemo. Jedan od tih velikih snova je i ovaj projekt koji je za nas jako vrijedan, on je vrijedan ne samo financijski, nego kao jedna nova faza razvoja grada. Grad koji poznaje važnost obrazovanja, koji poznaje važnost djece i generacija koje dolaze i želi toj djeci pružiti nešto novo, nešto najbolje, svjetski – kazao je gradonačelnik Bilić.
U ime Ministarstva odgoja i obrazovanja, i u ime ministra Radovana Fuchsa, sve prisutne je pozdravila ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje Vesna Šerepac.
– Divno je danas biti ovdje na predstavljanju znanstvenog centra i Newton soba, prvog u Republici Hrvatskoj. Želim vam puno uspjeha u prijenosu znanja i vrijednosti – rekla je Vesna Šerepec.
Spomenimo kako je sve prisutne pozdravio i državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Domagoj Mikulić.
– Projekt LORI nije samo jedan u nizu od projekata, već predstavlja potencijalno mjesto okupljanja razvoj novih talenata. Razvija intelektualnu znatiželju kroz pažljivo osmišljene programe i module. Zajednicu pozivam da na najbolji mogući način oblikujete daljnji razvoj LORI-ja i da se na taj način otvaraju nove prilike za bolju budućnost i nas, ali i djece – zaključio je Domagoj Mikulić.
Projekt vrijedan gotovo tri milijuna eura
Na otvorenju Regionalnog znanstvenog centara za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području bili su i partneri iz FIRST Scandinavia, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, župan Koprivničko-Križevačke županije Darko Koren, gradonačelnik grada Križevaca Mario Rajn i mnogi drugi.
Podsjetimo, uz Grad Ludbreg, nositelja projekta, u njemu su kao partneri sudjelovali OŠ Ludbreg, OŠ Veliki Bukovec, Varaždinska županija, First Scandinavia, Međimursko Veleučilište i OŠ Sveti Đurđ.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.950.302,10 eura što ga čini jednim od najvećih koje je Grad Ludbreg do sada proveo.