Svečano obilježavanje 30. obljetnice preuzimanja koprivničke vojarne i Dana koprivničkih branitelja održano je kao i svake godine, na današnji dan. Nakon mise za poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje u crkvi Svetog Nikole biskupa, uslijedilo je polaganje vijenaca kod Križa života na prostoru bivše vojarne Ban Krsto Frankopan. Završetkom prigodnog obraćanja formirana je kolona za svečani mimohod pripadnika ratnih postrojbi HV-a, policije i udruga proizašlih iz Domovinskog rata od bivše Vojarne do Zrinskog trga gdje su položeni vijenci kod Spomenika hrvatskoj slobodi za branitelje iz Domovinskog rata.
Događaju su prisustvovali brojni branitelji i sudionici Domovinskog rata, kao i članovi obitelji te predstavnici policije, vatrogasaca i drugih sektora. Među njima bili su i koprivnički gradonačelnik Mišel Jakšić i koprivničko-križevački župan Darko Koren.
Svečanost na prostoru današnjeg kampusa započela je hrvatskom himnom u izvedbi Ele Šprem. Obratili su se, potom, govornici, među kojima je prvi bio predsjednik Kriznog štaba bivše Općine Koprivnica Nikola Gregur, održavši emotivan govor za koji je primio brojne pohvale.
– Sve se radilo u tišini. Bilo je tu svakakvih kontakata i problema. Jedan smo dan napravili korak naprijed, a drugi smo išli unatrag. Tako smo se određeno vrijeme igrali mačke i miša. Odmah smo zacrtali želju za mirnim razlazom. Nismo mogli popustiti pred pritiscima koji su željeli revolucionarnije rješenje. Znamo kako je u ovoj kasarni bilo namješteno naoružanje. Njima je bilo dovoljno par minuta kako bi napravili velike štete i nered u gradu. Vjerojatno bi bilo i ljudskih žrtava – kazao je Gregur.
Po ispraćaju jedne vojske, u vojarnu je odmah ušla hrvatska vojska, kazao je.
– Raketiranje, koje je bilo iza toga, srećom nije napravilo veće materijalne štete te je vojska mogla dalje funkcionirati pa i biti središte za obuku mladih vojnika – rekao je Gregur.
Jakšić je zahvalio svim braniteljima.
– Ove se obljetnice prisjećamo s ponosom. Drago mi je što je većina ljudi i danas s nama, što daju presjek povijesti i puno smjernica kako bi trebala izgledati budućnost – rekao je gradonačelnik.
Krešimir Papac, tijekom devedesetih načelnik Policijske uprave Koprivnica, istaknuo je kako su tada imali 30 godina, dok danas obilježavaju 30. obljetnicu.
– Od prvoga dana, kada smo počeli pregovore s ondašnjim zapovjednikom kasarne, bio sam uvjeren da će tako završiti. Mjesecima razgovora stjecali smo povjerenje, i jedna i druga strana vjerovale su da ćemo situaciju okončati na miran način, kako i jesmo – pričao je Papac.
Ratni zapovjednik Ivica Jurenec zadovoljan je suradnjom koprivničkih branitelja s gradskom i županijskom vlašću koje podražavaju rad i projekte njihovih udruga.
– Bio sam pripadnik tadašnje matične specijalne jedinice u Bjelovaru. Naš Dražen Baniček iz Borovljana poginuo je 27. rujna, a dva dana kasnije održana je njegova sahrana. Istoga dana bila je bitka za bjelovarsku vojarnu, pa su sjećanja uvijek živa. Srećom, kao u nekim drugim slučajevima, mi, specijalci, nismo morali dolaziti u Koprivnici – izjavio je Jurenec.
Pričao je kako su koprivnički branitelji sudjelovali od samoga početka. Prema riječima Jurenca, policija prva preuzela teret obrane suvereniteta Hrvatske te stavila hrvatski grb i podigla zastavu. Bilo ih je i u Prvom hrvatskom redarstveniku, isprva tečaju, a zatim postrojbi, kao i u jedinicama za posebne namjene, jedinicama policije, Zboru narodne garde, Hrvatskoj vojsci… Spomenuo je, dakako, i dragovoljce te sve ostale koji su doprinijeli.
– Bilo nas je na svim bojišnicama. Recimo, nema bojišnice, uključujući područje Bosne i Hercegovine, na kojoj PZO Koprivnica nije bio – rekao je.
U 18.30 sati na Zrinskome trgu bit će koncert Najboljih hrvatskih tamburaša u sklopu obilježavanja.