Više nije nikakvo iznenađenje da se za TEDx konferencije u knjižnici traži stolica više. Opuštenom atmosferom, odličnim govornicima i zanimljivim temama uvijek privuče mnoge znatiželjnike, a baš je tako bilo i ovaj put.
Pet govornika predstavilo je okupljenima svoje ideje, interese i iskustva kako bi im proširili vidike i potaknuli da razmišljaju na drukčiji način.
Prva je bila Mladenka Majerić iz udruge Crveni nosovi, koja je poznata po tzv. klaunovima doktorima koji mnogoj djeci u bolnicama olakšavaju tmurnu svakodnevicu. Ona je govorila o profesionalnom menadžmentu neprofitnih organizacija, onime čime se i sama bavi. Istaknula je da je menadžment iznimno važan i u organizacijama kojima financijski kapital nije svrha, kao što su Crveni nosovi, jer je i njihova zadaća stvarati kapital – onaj socijalni.
Nakon nje pred ispunjen prostor na katu knjižnice stao je Pero Tomas, dobro poznato ime hrvatske bodybuilding scene. On je govorio o pobjedi, odnosno o tome što zapravo znači pobjeda i kako se do nje dolazi. Bogato 14-godišnje iskustvo u natjecateljskom bodybuildingu bez sumnje ga je pripremilo za tu temu, a kroz primjere iz vlastitog života približio je važnost motivacije, važnost ljubavi prema onome čime se bavite i na kraju krajeva, zašto nije uvijek presudno doslovno pobijediti kako bi se osjećali kao pobjednici.
Snježana Šlabek bavi se digitalnom tehnologijama u učenju i radu te je na zanimljiv način pokazala kako se može povezati svijet video igara s poslovnim svijetom putem gejmifikacije. Mehanizmi i zakonitosti koji se koriste u video igrama mogli bi radno mjesto učiniti kreativnijim i produktivnijim mjestom, smatra ona, a u tome se očito složila i publika koja ju je nagradila velikim pljeskom.
Dvojac znanstvenika koji stvara i vodi emisiju Treći element, Marko Košiček i Saša Ceci, svaki su u svojem predavanju zagazili u odnos znanosti, medija i pitanja povjerenja u znanstvenike. Košiček je govorio o specifičnostima prikazivanja znanstvenih tema u medijima, koje često odiše senzacionalizmom, ali i pogreškama i nesnalaženju koje znanstvenici pokazuju u komuniciranju svojih ideja s javnošću i istim tim medijima. Ceci je kroz niz fascinantnih primjera objasnio zašto su ljudi skloni vjerovati teorijama zavjere, a ne znanstvenicima i utvrđenim činjenicama.
Osim govornika koji su oduševili prisutne, program je bio obogaćen i s dva govora s inozemnih TEDx konferencija koji su se pratili na platnu.
Nema sumnje da će i za iduće događanje u studenom ulaznice planuti, a po tko zna koji put se pokazalo da je prostor knjižnice Fran Galović daleko premalen za sve koji bi htjeli obogatiti svoj um novim idejama na TEDx-u.