Svaki put kada se pokrene pitanje školstva u Hrvatskoj, isplivaju i prigovori da učenici previše toga ‘bubaju’ napamet, da su preopterećeni teorijom i da nemaju nikakve vještine i sposobnosti jednom kada iz škole izađu u stvarni svijet. Koliko god takva situacija bila istinita u velikoj većini hrvatskih škola, među njima gotovo kao otok stoji Srednja škola Stjepana Sulimanca u Pitomači.
To je jedina škola u kojoj u jednom posjetu možete popiti kavu koju će vam skuhati učenici, ubrati glavicu salate koju su također uzgojili, provjeriti kako napreduje solarni automobil koji konstruiraju i diviti se polju od 10 hektara kamilice koju su posadili.
Po mnogočemu se radi o jednoj od najmodernijih, ako ne i najmodernijoj, školi u državi, ne nužno po infrastrukturi, iako je i ona praktički nova, već po pristupu samoj nastavi i usvajanju znanja. Naime, svi smjerovi u školi imaju i neki oblik praktične nastave – automehaničari imaju svoju radionu, agroturistički tehničari iza školske zgrade dio nastave provode u plastenicima u kojima sami uzgajaju povrće, škola ima svoje pčele i proizvodi med, rade svoje vino, konobari vježbaju u praktikumu koji je zapravo pravi kafić, a kuhari pripremaju jela u restoranu u koji svatko može doći na ručak.
Takav ustroj škole zasluga je mladog ravnatelja Josipa Ivoša i njegovih suradnika, koji su prepoznali važnost primjene znanja i učenja u stvarnim, životnim situacijama.
Kada je prije pet godina došao na poziciju ravnatelja, Ivoš je morao mnogo toga promijeniti da bi došli do sadašnjeg stanja.
– Uvjeti su bili potpuno drugačiji, radili smo u zgradi iz 1876. godine i zaista je bila neadekvatna. Međutim, i bivšem ravnatelju bilo je stalo do toga da se ostvari potencijal koji je pokazivala škola i zato su općina Pitomača i Virovitičko-podravska županija zajednički financirali izgradnju nove školske zgrade kako bi dobili prave uvjete za rad – prisjeća se ravnatelj početka priče.
U novu zgradu učenici i profesori uselili su prije tri godine, a od tada dobivaju sve više i više jedinstvenih projekata i pogodnosti o kakvima u drugim školama većinom mogu samo sanjati. Sve je to moguće zahvaljujući upornosti, povlačenju europskih sredstava i odličnom suradnjom sa Županijom, koja je spremna uskočiti za predfinanciranje projekata dok ne dođe novac iz Europske unije.
– Praktički smo napravili reformu školstva u malom. U cijeloj državi smo prepoznati kao škola koja je potpuno modernizirala svoje praktikume, kurikule, učionice imaju internet i računala, projektore, a učenici imaju gdje pokazati svoja znanja. Primijetili smo da obrazovanje u privredi nije baš najbolje, praksa učenika često se svodi na poslove kao što su čišćenje i pospremanje. Zato smo se opremili tako da je sami možemo izvoditi – pojasnio je Ivoš.
Posebno je impresivan način na koji učenici uče o poljoprivredi i agronomiji. Na zemljištu koje škola ima sadi se i bere ekološka kamilica, uskoro će na redu biti branje pet hektara heljde, ove godine su proizveli isto toliko soje, a imaju i svoje bundeve. Sve što uzgoje koristi se za prehranu u njihovom restoranu ili se prodaje hrvatskim tvrtkama, kao što je, primjerice, slučaj s kamilicom, a od tih se sredstava podmiruju troškovi školovanja za učenike. Učenice smjera agroturistički tehničar provele su nas i kroz plastenik u kojima se uzgaja povrće.
– Imamo blitvu, imamo puno salate koju šaljemo u školski restoran ili u školsku kuhinju u kojoj odrađujemo praksu, ove godine smo imali i papriku i paradajz. Super je što ne moramo tražiti praksu izvan škole, nego možemo sve tu odrađivati, koji god smjer da jesmo – rekla nam je Matea Cicak.
Ništa od toga nije došlo samo po sebi, što pokazuje primjer procesa dobivanja zemljišta za kulture koje sade.
– Poslao sam na stotine mailova, uputio stotine telefonskih poziva, nekoliko desetaka puta išao u Zagreb… – prisjeća se ravnatelj.
Smatra da je prednost škole to što se nalazi u maloj sredini kao što je Pitomača, ističe da sve njihove potrebe nailaze na odobravanje lokalne zajednice, a, prema njegovim riječima, u školi se svi trude i svi im pomažu. Vjeruje da će tako biti i s gradnjom Centra kompetentnosti, što im je idući projekt.
Možda i najbolji pokazatelj rezultata njihovog pristupa je situacija s njihovim bivšim učenicima. Njihove sposobnosti očito su prepoznate s obzirom na to da nemaju toliko poteškoća u pronalaženju posla kao njihovi kolege iz drugih škola.
– Upravo smo tražili od lokalnog zavoda za zapošljavanje podatke o tome koliko se naših učenika iz područja ugostiteljstva nalazi u evidenciji zavoda. Rekli su nam da nema niti jednog – s ponosom ističe ravnatelj.
I učenici su svjesni da nisu u običnoj školi. Mnogo njih postavlja baš tu školu kao ne samo prvi, već i jedini odabir pri upisu, a prema imovini i praktikumima se odnose kao da su njihovi. Čini se da su ambicije ravnatelja, kao i ostalog školskog osoblja, vrlo zarazna.
– Kroz svoje programe nastojimo popularizirati strukovno obrazovanje, njima smo dobili sigurnost za budućnost, sigurnost da će se učenici prijavljivati za naša zanimanja. Samim time stvaramo i bolju sliku hrvatskog gospodarstva za budućnost – zaključuje Josip Ivoš.
https://www.facebook.com/epodravina/videos/10155803958874173/
[…] škola Stjepana Sulimanca u Pitomači, jedinstvena u Hrvatskoj po količini projekata, ideja, radionica i praktične nastave u koju ulažu, dobila je iznimno vrijedan traktor za obradu svojih 25 hektara […]