Boca za bocom, Pan za Panom, u samo sat vremena napuni se do nevjerojatnih 60 tisuća boca, koje u sanducima ili folijama spremno čekaju daljnju distribuciju. Brojke se penju do čak milijun boca Pana te 700 tisuća boca proizvedenog Somersbya u jednome danu. Riječ je, naravno, o proizvodnji piva u koprivničkom Carlsbergu, koji je treći u državi po ukupnom prihodu s ostvarenih 353,6 milijuna kuna prihoda u 2016. godini.
U tvornici se mjesečno proizvede od 8 do 12 milijuna litara piva.
– O tim brojkama možemo govoriti kada je u pitanju vrh sezone, odnosno povećana potražnja, koju bilježimo u lipnju, srpnju i kolovozu. Kao zemlja imamo snažan sezonski karakter, pa ostatak godine proizvodimo manje te od listopada pa do ožujka uz manju proizvodnju, takozvani low season radimo reparaturu opreme i postrojenja, investicije, edukacije i ostale poslove – otkrila nam je Tomislava Tičić Rac, direktorica proizvodnje u Carlsbergu.
Godišnje za sva tržišta iz ove impresivne tvornice izađe 65 milijuna litara piva.
Godišnje za sva tržišta iz ove impresivne tvornice izađe 65 milijuna litara piva.
Kako kaže T. Tičić Rac, preko 60 posto proizvodnje odnosi Pan od pola litre, kojeg Hrvati najčešće konzumiraju. No stalni rast bilježi i prodaja sve popularnijeg Somersbya.
– Upravo smo proslavili prodaju ukupne količine Somersbya iz 2016. godine na domaćem tržištu, a već sada bilježimo porast proizvodnje od 18 posto u odnosu na lani. Somersby prodajemo u oko 20 zemalja, od Europe, Azije, Afrike, Amerike i tu smo lideri po broju tržišta koja opskrbljujemo. Ovdje se radi cjelokupna proizvodnja, od fermentacije do gotovog proizvoda. Ranije smo kupovali vino, a sredinom 2015. godine sami smo počeli fermentirati i to prvi u Europi – objašnjava prva žena proizvodnje piva.
Carlsberg proizvodi Somersby od vina jabuke, kruške te baze vina jabuke s dodacima kupinom i borovnicom te citrusom za njemačko tržište.
Od ukupno 28 zemalja EU-a, Hrvatska je osma po potrošnji piva po stanovniku.
Pivo se pak proizvodi za hrvatsko, bosansko i mađarsko tržište, a prema podacima HGK, od ukupno 28 zemalja EU-a, Hrvatska je osma po potrošnji piva po stanovniku. Najviše piva popiju Česi, a zanimljiv je podatak da Hrvati godišnje popiju oko 80 litara piva po glavi stanovnika. No u tu je brojku važno uračunati i 10 milijuna turista koji godišnje posjete Hrvatsku, posebno u ljetnim mjesecima.
Pivo koje bilježi rast je i Carlsbergov Holsten koji je cjenovno povoljniji od Pana, no ne zbog manje kvalitete, već nižeg udjela alkohola.
– Glavni Fokus nam je na Pan-u, a kvaliteta je percepcija pojedinca, u ovisnosti što kome najbolje odgovara. Različiti brandovi mogu imati veći ili manji udio alkohola, ali to ne znači da imaju manju kvalitetu – kazuje direktorica proizvodnje.
U proizvodnji je zaposleno stotinjak ljudi, preko sezone dolazi do 30-tak sezonaca, a kako izgleda sam proces, od slada i vode do piva prezentirala nam je Tatjana Hutinski, rukovoditeljica primarne proizvodnje i energetike.
– Osnovna sirovina su voda i slad. Slad se melje na mlinu i miješa s vodom da bi se otopili šećeri koji se kasnije koriste u procesu fermentacije. Kada se izvuče maksimalno šećera, takozvana sladovina se sterilizira i u tijeku kuhanja sladovine dodaje se hmelj te se nakon kuhanja vrši hlađenje sladovine koja fermentira – objašnjava ona.
Tijekom hlađenja sladovine dozira se kvasac koji fermentira u alkohol i CO2. Nakon glavnog vrenja ispušta se kvasac te pivo odležava u tankovima i čeka proces filtracije, nakon čega se puni.
U pogonu su 4 linije proizvodnje, i to PET, bačve i dvije linije stakla.
Prije samog punjenja, boce se razvrstavaju, vade se iz gajbi, a ako su povratne odlaze u praonik boca pa na punjenje i čepljenje. Nakon toga idu na etiketiranje i takve se boce ponovo stavljaju u čiste gajbe te se dobije gotov proizvod u vidu palete ili folije 24 pack ili six pack.
A u Carlsbergu su prvi počeli proizvoditi liniju craft piva Panonske pivovare.
– Riječ je o tri okusa, specijalnoj ediciji s malom šaržom za posebne prigode. Prvi smo krenuli s tako nečim od velikih pivovara, i to u lipnju. Dobro smo počeli, distribucija je još u tijeku – kaže ona.
Pivarska industrija općenito bilježi sve veći rast te prema podacima HGK, izravno i neizravno zapošljava više od 27 000 ljudi u Hrvatskoj, što je jednako broju stanovnika u gradu Bjelovaru.
Prema posljednjim podacima iz 2014. godine, Hrvatska se nalazi na 22. mjestu od ukupno 31 europske zemlje u proizvodnji piva.
Hrvatska se nalazi na 22. mjestu od ukupno 31 europske zemlje u proizvodnji piva.
Primjetan je i porast izvoza hrvatskog piva, koji je u 2014. godini iznosio više od 680 tisuća hektolitara, odnosno 337,4 milijuna kuna. Izvoz piva na desetom je mjestu izvoza svih prehrambenih proizvoda te predstavlja 20 posto ukupne domaće proizvodnje piva.
Ukupan izvoz Carlsberga u 2016. godini iznosio je 80 milijuna i 823 tisuća kuna, a brojke se neprestano povećavaju.
https://www.facebook.com/epodravina/videos/10155704312499173/