Kad biste pitali prosječnog kupača, osjeća li se sigurnijim u jezerima ili bazenima – kad je riječ o mogućem “zagađenju”, mnogi bi odabrali ovo drugo. No, rezultati koje su proveli stručnjaci u županijskom Zavodu za javno zdravstvo govore drukčije. Izgleda da nije baš svejedno gdje se kupamo.
– Od 2019. do 2022. godine ispitivana je kakvoća vode na jezerima Čingi Lingi, Šoderici i na jezeru u Gabajevoj Gredi – navode u Zavodu.
Dodaju kako je uzeto 108 uzoraka vode. Svih 108 ispitano je na mikrobiološke, a njih 72 na fizikalno-kemijske parametre. U svih 108 uzoraka nije utvrđena mikrobiološka neispravnost vode za kupanje i rekreaciju.
Ovisi gdje se kupamo
– Prema Uredbi o standardu kakvoće voda opće ekološko stanje je u 70 uzoraka površinskih voda vrlo dobro odnosno dobro. To pokazuje da nisu utvrđena veća onečišćenja – ističu u ZZJZ i dodaju da su u tek dva registrirane povišene vrijednosti BPK5 (kisik op.a.).
Međutim, situacija kod bazena je nešto drukčija. Od 1070 uzoraka voda iz bazena prema važećem pravilniku o uvjetima kupališta te o zdravstvenoj ispravnosti bazenskih voda u 102 uzorka (10,3 posto) utvrđena je neispravnost u fizikalno-kemijskim pokazateljima.
– U 50 uzoraka (4,9 posto) utvrđena je mikrobiološka neispravnost. Kod kemijskih pokazatelja radilo se uglavnom o povećanim vrijednostima pH i redoks potencijala. Kod mikrobioloških pokazatelja o povećanom broju ukupnih bakterija na 36 °C. Također ponegdje je bila popratna prisutnost bakterije Pseudomonas aeruginosa – ističu.
Naučili smo na nju u hrani
Ova se bakterija povezuje s potencijalom izazivanja infekcije kod onih koji su već kompromitirani nekom bolešću ili im je slab imunitet. Njegov značaj potenciran je otpornošću na antibiotike te spobnošću prilagođavanju okolišu. Ove infekcije mogu biti povezane s korištenjem vrućih kada i hidromasažnih tzv. jacuzzija, bazena…
Stručnjaci navode kako se radi o široko rasprostranjenom organizmu s kojim je čovjek svakodnevno u kontaktu. Primjerice kroz hranu, posebno povrće… Također, navode kako ova bakterija ne bi trebala predstavljati veći rizik za stanovništvo, posebno u bazenima koji se redovno čiste i na kojima se obavljaju česti servisi.