Rekonstrukcija Zrinskog trga i Trga bana Josipa Jelačića započela je početkom godine, a kraj radova još se ne nazire.
Radovi već mjesecima onemogućavaju rad poslovnim objektima, odnosno pristup građana trgovinama i ugostiteljskim objektima na spomenutim lokacijama. Najteži period nastupio je krajem travnja kada su se radovi intenzivirali, a ugostitelji morali ukloniti svoje terase koje ni četiri mjeseca kasnije još nisu u funkciji.
Zbog navedene rekonstrukcije promet poduzetnicima značajno je pao, a neki su objekti povremeno bili potpuno zatvoreni.
Budući da poduzetnici sve ove mjesece rade u otežanim okolnostima, ne bi li im se olakšalo poslovanje gradonačelnik Mišel Jakšić odobrio im je nepovratne subvencije u iznosu 20 posto od razlike pada prometa za mjesece svibanj, lipanj, srpanj i kolovoz 2021. u odnosu na iste mjesece 2022. godine. Uz to, oslobodit će ih se i plaćanja komunalne naknade za 2022. godinu.
Pad prometa od 90 posto
Ipak, čini se kako su ove mjere tek vatrogasne prirode i teško će nadomjestiti ogroman manjak prometa u ugostiteljskim blagajnama.
Jedni od najteže pogođenih su vlasnici slastičarnice Korzo, obitelj Ristemi koji su u srpnju zbog radova na puna tri tjedna morali zatvoriti svoju radnju. Oni osim glavnog ulaza u lokal koji je sa Zrinskog trga, alternativu nemaju, pa su zbog radova morali u potpunosti zatvoriti radnju. Gazmend je četvrta generacija Ristemija koja radi u Koprivnici, a o poslovanju njegovog lokala ovisi budućnost deseteročlane obitelji.
– Vraćaju nam 20 posto na plaćeni PDV i dosad su nam platili za svibanj i lipanj, za srpanj i kolovoz nisam ništa dobio. U srpnju smo bili zatvoreni tri tjedna. Zovu me pomalo sa svih strana, računi su tu, a mi nismo radili, imamo pad prometa 90 posto. Ako preživim ovu godinu ja ću biti Einstein, a najgore tek dolazi, tu je zima, što ćemo onda, ne znam – veli nam Gazmend.
Stanje je mrvicu bolje otkako su popločili uski prolaz pa ljudi ipak mogu do njih, no daleko je to od normalnog, bez terase su nigdje. Ristemi smatra da bi se gradska uprava mogla i malo više angažirati oko pružanja pomoći.
– Iz Kc Voda zovu treba platiti dug, pitam ih tko im je vlasnik, vele Grad Koprivnica, a upravo zbog njih nismo mogli normalno poslovati. S obzirom na to, mogli bi onda imati malo razumijevanja, jer nemamo od kuda platiti. Razumijem da državne ustanove nemaju razumijevanja, ali lokalna bi vlast trebala imati sluha za nas prvenstveno jer su oni krivi što ne možemo raditi. Trebali bi nam izaći u susret, ali ne, oni kažu trošili ste vodu, a ne pitaju koliko sam morao dodatno čistiti lokal zbog radova, jer se prašilo. Struja je već otišla gore, plaćao sam do sada 3000 kuna, po novom je račun 7000 kuna. Mjesečni su nam troškovi oko 30 tisuća kuna za razne stavke. Ne tražim da nam daju novce, nego da nam izađu u susret i te račune koje mogu nam, ako ništa drugo, umanje – priča razočarano Ristemi te nastavlja.
– Rekli su: Mi ćemo vam omogućiti pristup u lokalu, a dalje ne snosimo odgovornost. Moja je obitelj ovdje 100 godina, nikad nije bilo ovako. Na sve to, obavezuje nas se i s tim terasama, Grad inzistira da ih napravimo o svom trošku, a od kud, pitam se, kad unatrag tri godine ne poslujemo normalno. Već sad sam se morao zadužiti da bi platio račune, s ovakvim se poslovanjem jednostavno nemoguće pokriti – priča Ristemi koji trenutno isplaćuje samo jednu plaću dok je u boljim vremenima u njegovoj slastičarnici radilo njih četvero.
Za korone nismo imali toliko štete
Ipak, najviše ga žalosti što nitko od gradske vlasti nije došao pitati ih kako su.
– Najgore od svega je što nas nitko iz Grada nije obišao, a ljudski je bar doći i pitati kako je. Mi smo građani ovog grada, živimo tu, tko god da je došao i pitao treba li nam pomoći nešto, ali nitko ništa, kao da ne postojimo – kaže Ristemi koji smatra kako bi im Grad trebao vratiti cjelokupan promet koji su mogli ostvariti u dvadesetak dana srpnja kada uopće nisu mogli raditi i bili su prisilno zatvoreni.
– Dvije godine korone nisu nam nanijele toliko štete koliko nekoliko mjeseci radova u režiji gradske uprave. Za korone su terase radile, pad prometa je bio do 50 posto, no država nam je isplaćivala minimalac i plaćala račune, po tom modelu trebao bi i Grad Koprivnica nešto napraviti. Nama je zima posebno težak period. Prijašnjih smo godina radili tako da smo ono što smo u ljeti zaradili rasporedili na zimske mjesece, ali što sad, ja sam već sad u minusu, do proljeća druge godine ću raditi s manjkom, no treba taj dan i dočekati – zaključio je Ristemi.