Brojne fotografije, pisma i druge vrijedne uspomene iz Prvog svjetskog rata donijeli su u petak građani Koprivnice i okolice na Dane prikupljanja uspomena u organizaciji Europeane 1914-1918, jedinstvenog europskog projekta kojim se obilježava stogodišnjica Prvog svjetskog rata. Knjižnica i čitaonica ‘Fran Galović’ u Koprivnici otvorila je svoja vrata zainteresiranim građanima koji imaju uspomene za Europeanu ili možda žele saznati više detalja o obiteljskim predmetima koje su čuvali proteklih stotinu godina. Dani prikupljanja uspomena održavaju se i u subotu od 10 do 13 sati u Knjižnici, a svi predmeti i uspomene koje stručnjaci profesionalno digitaliziraju bit će zatim objavljeni na web stranici projekta Europeana1914-1918 jer građani zadržavaju i dalje svoje uspomene.
Ministarstvo kulture RH i Europeana organiziraju Dane prikupljanja uspomena prvi put u Hrvatskoj kako bi sakupili i digitalizirali obiteljske priče iz Hrvatske iz razdoblja od 1914. do 1918. godine za objavu na web stranici Europeana1914-1918. Radi se o online arhivu, najvažnijem izvoru originalnih materijala koji svjedoče o Prvom svjetskom ratu i već sadrži brojne osobne i institucionalne dokumente iz svih krajeva Europe i svijeta.
Na Europeani će se tako naći i uspomene vojnika Ante Neimarevića, poznatog profesora iz koprivničke gimnazije koji je osobne doživljaje iz Prvog svjetskog rata prenio i u svojim književnim djelima, a zanimljivo je kako se tijekom odrastanja i školovanja u Tuzli, u Bosni i Hercegovini, družio i s Gavrilom Principom. Brojne uspomene, pisma, fotografije i drugi predmeti bit će dostupni svima za proučavanje na online arhivu zahvaljujući svjedočanstvu i doprinosu Antinog sina, dr. Hrvoja Neimarevića koji se također pridružio Europeaninom događanju u Koprivnici.
Svaka osobna priča, koja možda nikada nije bila ispričana izvan obitelji, podjednako je značajna za proučavanje događaja s ratnih bojišnica i iz svakodnevice. Zbog povijesnih i društvenih okolnosti u desetljećima nakon Prvog svjetskog rata, uspomene i priče brojnih vojnika iz Hrvatske ostale su neispričane ili zaboravljene, a Europeanin projekt upravo to može promijeniti.
Stoga će Europeana i partneri projekta organizirati Dane prikupljanja uspomena u još četiri grada u Hrvatskoj. Osim Koprivnice, ovaj tjedan je i Osijek domaćin događanja za prikupljanje i digitalizaciju vrijednih obiteljskih priča, a Rijeka i Dubrovnik pridružit će se u prosincu. Dani prikupljanja uspomena već su održani prošli tjedan u Zagrebu.
Dijana Sabolović-Krajina, ravnateljica Knjižnice i čitaonice ‘Fran Galović’:
„Knjižnica i čitaonica ‘Fran Galović’ već duže vrijeme prati rad Europeane i surađujemo s tom značajnom institucijom. Posebno nam je drago da smo jedan od partnera u projektu Europeana 1914-1918 te da su se građani odazvali na Dane prikupljanja uspomena, donijeli svoje memorabilije i raspitali se o povijesnoj vrijednosti ili detaljima tih predmeta kod naših stručnjaka. Već smo organizirali nekoliko tematskih izložbi, skupova i drugih aktivnosti povezanih s obilježavanjem stogodišnjice od izbijanja Prvog svjetskog rata jer nam je svima zajednički cilj da prošlost spasimo od zaborava, osvijetlimo stradanja naših predaka i istaknemo antiratnu svrha cijelog projekta. Prikupljena građa koristit će se za istraživanja obiteljskih povijesti, kao i za znanstvena i druga istraživanja.”
Europeana predstavlja sve države i pojedince, bez obzira na kojoj sukobljenoj strani su bili, radi cjelovitog sagledavanja i zajedničkog razumijevanja tog važnog povijesnog razdoblja, a brojne uspomene dostupne su svima i sačuvane za buduće generacije.
Europeana je organizirala više od 150 događaja za prikupljanja uspomena u 15 država diljem Europe od 2011., a ove godine, uključujući Hrvatsku, organizirat će ih još pet. Europeana 1914-1918 uključuje 400 tisuća rijetkih dokumenata digitaliziranih u 10 nacionalnih knjižnica, 660 sati jedinstvenog filmskog materijala, koje su digitalizirali audiovizualni arhivi i više od 100 tisuća osobnih dokumenata i memorabilija od više od 10 tisuća sudionika rata, a donijeli su ih članovi njihovih obitelji na brojna posebna događanja diljem Europe.
Oni koji ne mogu doći na Dane prikupljanja uspomena više informacija o tome kako sami mogu fotografirati, skenirati i staviti materijale na Europeanu, mogu pronaći na internetskim stranicama Europeana1914-1918.
Europeana i Europeana 1914 – 1918: Europeana je najvažniji europski online izvor kulturne baštine u Europi, koji sakuplja i omogućava pristup digitalnim materijalima iz knjižnica, arhiva, audio-vizualnih kolekcija i muzeja.
Projekt Europeana 1914 – 1918 je najvažniji online izvor originalnih materijala iz Prvog svjetskog rata. Pokrenut je 2011. godine u Njemačkoj kako bi prikupljao uspomene i obiteljske priče s bojišnice i zaleđa. Od tada su dani prikupljanja uspomena održani u više od 20 europskih država kao uvod u obilježavanje 100 godina od početka Prvog svjetskog rata. Do sada je prikupljeno gotovo 100 tisuća digitalnih zapisa. Tijekom 2014. godine, kao stogodišnje obljetnice početka Prvog svjetskog rata, u sklopu projekta nastavljaju se sakupljati sjećanja u digitalnoj formi u želji da se sačuvaju obiteljske uspomene i postanu globalno dostupne. To mogu biti fotografije, pisma, dnevnici, kratki filmovi, zvučni zapisi, predmeti i priče koje će se zatim profesionalno digitalizirati i dodati u online arhiv, zajedno s pripadajućim opisima. Neovisno o danima prikupljanja koji se organiziraju diljem Europe, svi građani mogu osobno podignuti svoje uspomene i informacije na web stranicu www.europeana1914-1918.eu/hr. Web stranica trenutno ima oko 400 tisuća predmeta koji su se digitalizirali u nacionalnim knjižnicama diljem Europe i 660 sati filma koje je digitalizirao EFG14.