Grad Đurđevac ponovno će se kreditno zadužiti i to za dva milijuna eura na 15 godina uz subvencioniranu kamatnu stopu od 2,29 posto odlučila je vladajuća većina nezavisne stranke Željka Lackovića. Oporbeni SDP i HDZ glasali su protiv novog zaduživanja, a njihove stavove nisu poklobelale ni tvrdnje gradonačelnika Hrvoja Jančija i predsjednika Gradskog vijeća Željka Lackovića da grad nije prezadužen i da je to jedini način da se realiziraju kapitalne investicije koje se najvećim dijelom sufinanciraju europskim i državnim novcem.
Novi kredit je namijenjen za gradski udio u projektima nadogradnje zgrade Dječjeg vrtića Maslačak, rekonstrukciju Trga svetog Jurja, postavljanje solarnih panela i dizalica topline te uređenje ulica koje su obuhvaćene aglomeracijom.
– Bez kredita ne bi bilo realizacije razvojnih projekata i treba računati da na svaku našu uloženu kunu dolaze tri ili četiri iz fondova Europske unije. S novim kreditom naša zaduženost za sufinanciranja projekata će iznositi 15,1 posto odnosno kad se uzmu svi krediti u obzir 18,2 posto od izvornih prihoda, a dozvoljeno je 20 posto. U deset godina smo kroz kupnju nekretnina i ulaganja u kapitalne investicije povećali vrijednost gradske imovine na 30 milijuna eura i to dovoljno govori da radimo dobar posao. Sad će naše kreditne obveze ukupno iznositi osam milijuna eura i kad se uzme u obzir ta vrijednost od 30 milijuna, apsolutno nema razloga za zabrinutost – naglasio je gradonačelnik Janči.
Željko Lacković je, pak, istaknuo kako uvijek nešto može krenuti po zlu, ali razvoj grada je nezamisliv bez kreditnih zaduženja.
– Prihvaćamo bojazan oporbe, ali su argumenti na našoj strani kroz razne benfite koje donose realizirani i planirani projekti. Mi vraćamo Đurđevac u njegovo zlatno doba kad je bio gospodarsko središte i zahvaljujući najavljenim investicijama gospodarstvenika naše područje će biti među liderima u proizvodnji hrane i energije – kaže Lacković.
Marko Fucak, predsjednik đurđevačkog SDP-a ipak smatra da učestali krediti nisu dobri, pogotovo u doba inflacije.
-Bojim se da bi grad uskoro mogao dobiti stečajnog upravitelja jer se ciklus zaduživanja nastavlja – dodao je Fucak.
I Rajko Gašparić, predsjednik đurđevačkog HDZ-a, smatra da nije poželjno da se grad toliko zadužuje.
– Prije deset godina svaki građanin je bio dužan 275 kuna, a danas se taj iznos popeo na 4000. Tako ispada ako kreditne obveze grada podijelimo po stanovniku i mislim da se na ovaj način opterećuju i generacije koje dolaze – kazao je Gašparić.
Lacković mu je, pak, odgovorio da su prije deset godina „skrivane“ obveze grada prema gradskim komunalnim tvrtkama, a na računu nije bilo novca ni za plaće i to se nikako ne može uspoređivati s aktualnom situacijom.
– Tad se iz grada masovno iseljavalo, a mi sad stvaramo uvjete da mladi ostaju tu i da Đurđevac postaje poželjan grad za život. Takvo iznošenje brojki je čisti politički populizam, a mi ćemo i dalje stvarati još bolje uvjete za život u našem gradu – zaključio je Lacković.
Vijećnici su izglasali i rebalans proračuna koji je sa 17,9 milijuna povećan na 25,1 milijun eura. Iako će to biti rekordan proračun, oporba ga nije podržala zbog kreditnog zaduženja, a gradonačelnik Janči pojasnio je da je do povećanja došlo zbog projekata zaželi, pomoćnika u nastavi, uređenja Trga i ulica te Centra za osobe s invaliditetom.
– Trenutno smo na realizaciji od 14,7 milijuna eura i već sad je jasno da ćemo opet imati rekordan proračun. I to je pokazatelj da radimo dobar posao i da za skoro sve investicije povlačimo europski i državni novac – dodao je Janči.
Vijećnici su donijeli i odluke programa dodjele državnih potpora grada u sektoru poduzetništva čime će se i velikim investitorima omogućiti oslobađanje plaćanja komunalnih doprinosa i naknade. Gradonačelnik Janči je istaknuo i da je u novoj zoni slobodno još sam četiri hektara zemljišta te da kreće novi poduzetnički investicijski ciklus koji će kroz otvaranje novih radnih mjesta donijeti i dodatnu stabilnost proračuna.