Puno buke diglo se proteklih tjedana u vezi đurđevačkog sporta. Najviše oko nogometaša koji su formalno ispali u županijski rang nogometa, a zatim je na površinu isplivala i priča s rukometašicama Đurđevca, kojima se otvorila prilika za elitnim rangom od kojeg su na kraju odustale.
O toj temi raspravu je na sjednici gradskog Vijeća poveo HDZ-ovac Rajko Gašparić.
– Čujem da je od strane Grada napisan dekret da se zabranjuje Rukometnom klubu da sudjeluje u prvoj ligi. To me frapiralo, kad netko trenira, muči se i onda ga zaustave. U nekim sportovima ima veće podrške Grada da ostanu tamo gdje jesu, a zadnji su, a one (rukometašice op.a) su prve i mogu u prvu ligu, što je kruna njihove karijere i ne događa se svaki dan i svakome – kazao je Gašparić te tražio odgovor od vladajućih je li moguće da je takav dekret donesen i iz kojeg razloga.
Željko Lacković, predsjednik gradskog Vijeća lopticu je prebacio na medije koji u sezoni krastavaca pišu priče bez da kontaktiraju sve koje bi trebalo, no negirao je da bi u ovom slučaju postojala ikakva zabrana, odnosno odluka od strane Grada.
Gradonačelnik Hrvoje Janči ubacio se u raspravu kratkim pojašnjenje da je Uprava Rukometnog kluba sama donijela odluku da ne ide u prvu ligu.
– To je ispravna odluka, a podržavamo i njihovu odluku da iduće godine još više ulože u razvoj mladih dobnih kategorija. Cilj im je raditi s njima i uspješno dovesti do prve ekipe. Trenutno u prvoj ekipi imaju četiri igračice iz vlastitog pogona koje su premlade i ne mogu sudjelovati ni u drugoj ligi. Nitko nije utjecao iz Grada na njihovu odluku – rekao je Janči.
SDP-ov Marko Fucak dodao je kako je odluku očito trebalo donijeti na brzinu pa nije bilo vremena za konzultacije.
– Ne možemo plakati za prolivenim mlijekom, ovo je jedinstvena prilika da se u 2023. godini stavi za sport po strani 300 tisuća kuna, za rezervu, za sportske stipendije, pokriće troškova za kartu studentima koji ne mogu doći na utakmicu vikendom – predložio je Fucak.
Na to je Lacković objasnio kako je do gašenja velikih sportskih kolektiva u prošlosti došlo iz dva razloga.
– Prevladale su velike ambicije. Ambicija je dobra, ali ako je prevelika i ne ostvaruje se na radu nego na dovođenju igrača sa strane to je pogubno za sport. To nam se dogodilo u rukometu nakon čega nismo imali uopće mlađe dobne uzraste, u košarci dovođenjem igrača sa strane pa potpunim nestankom košarke i možda ne tako jako u nogometu. Sve što nije stvoreno na vlastitom radu trudu i znoju nego na novcima će se raspasti prije ili poslije. Projekt ulaska nekog kluba u višu ligu je projekt koji se radi kroz neko duže vremensko razdoblje, a u klubu se unatrag šest-sedam godina ozbiljno radi. Curice koje sad igraju državna prvenstva su još premlade za ulazak u prvu ekipu, no imamo svoju vlastitu bazu – pojasnio je Lacković i nastavio.
– Što bi se dogodilo da stavite kupljene igrače, a vaši domaći igrači nemaju prostora za napredak? Ugasili bi sve na čemu ste radili. Ne možete u par dana donijeti nekakvu strategiju ni odluku. Pitanje je i tko bi platio. Morate imati sponzore. U Graničaru se osam godina stvara mladost, krenulo se od materijalnih uvjeta, stadiona koji je doveo 250 djece. Jedna Virovitica nema juniorski sastav, naši su prvi u regiji. U ustroju imamo 11 trenera. Lakše je platiti 10 igrača iz Zagreba koji će doći autom i pobijediti bilo koga u kojoj ligi, nego 11 trenera, ali put je samo jedan, stvarati materijalne uvjete, privlačiti da se što više djece bavi sportom i da u tome imamo podršku gospodarstva – zaključio je Lacković.