Na traženje oporbenih članova križevačkog Gradskog vijeća održana je sjednica o stanju u Komunalnom poduzeću. Kako gradskim aktima nije predviđena mogućnost tematskih sjednica, i ova je sazvana kao redovna, pa se na njezinom početku izredalo sat vremena vijećničkih pitanja i prijedloga, zatim odgovora, a tek onda uslijedila je prezentacija poslovanja gradske komunalne tvrtke.
U kratkim crtama koje su ipak odnijele oko sat vremena voditelji radnih jedinica objasnili su što one, s koliko zaposlenika i kojom opremom rade, kako su se razvijali i kako to kane nastaviti činiti. Prema raspravi koja je potrajala otprilike iduća dva sata sjednice moglo se zaključiti da oporbenjake i ne zanima baš previše predstavljeno, jer gotovo da je više riječi bilo o Teniskom klubu Križevci, čiji je predsjednik direktor Komunalnog Goran Gregurek i koje gradi terene na zemljištu te tvrtke, nego o primjerice odlaganju otpada ili vodoopskrbi.
Za najzanimljiviji pak dio sjednice trebalo je pričekati temu izdvajanja djelatnosti vodoopskrbe iz Komunalnog, koja je sada stara već oko godinu i pol, a nije provedena zbog sudske tužbe protiv predloženog načina podjele tvrtke i osnivanja nove koju je podigao načelnik Kalnika Mladen Kešer. Prvostupanjskom presudom njegova je tužba odbačena, no on se žalio Visokom trgovačkom sudu, gdje predmet i dalje čeka svoj red, a kako je i Kešer, kao i ostali čelnici prigorskih općina bio među pozvanima na Gradsko vijeće, bila je to prilika da konačno izusti o svojim uvjetima prihvaćanja podjele na koje su svi pristali, a Križevci postali iznimka i u nacionalnim okvirima.
Kao što se moglo i očekivati, razlozi njegovog nezadovoljstva su su u udjelu koji bi u novoj tvrtki pripao Kalniku. Naime, ta lokalna samouprava posjeduje 3 posto vlasništva Komunalnog, pa u novoj tvrtki kćeri teško da može imati puno veći udjel. Ipak, po Kešerovom ne baš razumljivom izlaganju Kalnik bi morao dobiti bar 20 posto nove vodoopskrbne tvrtke, ali i vlasništvo nad crpilištem, pa bi onda koncesijom prodavao pravo na crpljenje vode.
– Ono što ja svakako ću tražiti u novoj raspodjeli poduzeća vodnih usluga, smatram da Kalnik kad je voda u pitanju zavrjeđuje 1/5 u vlasništvu i tražim da se izuzmu čestice koje su u planu podjele bile, kao što su to izvor, sve ono što je na Kalniku, da opet treba dati u najam novoj tvrtki da može tvrtka imati u najmu za nekoliko ne znam, 20, 30 godina u koncesiju – rekao je.
Kešer je očito procijenio da je nakon njegove poduže šutnje sazrijelo vrijeme za lansiranje svojih traženja, koja je naširoko potkrijepio navodnim milijunima kuna koje kalnička općina gubi vađenjem kamena, iskorištavanjem šuma, a bez vlasništva i na crpljenju vode. No njegov istup ipak se nije previše dojmio gradonačelnika Branka Hrga, koji usput potječe iz istog sela kao i Kešer, iz Kalničkog Potoka, a do Kešerovog izbacivanja iz HSS-a bili su i stranački kolege. Hrg mu je odogovorio da nije vrijeme za predizborne govore, već ga je zatražio konkretno postupanje.
– G. Kešer, kratko i jasno, dajte nam molim vas sutra u pismenom obliku, dostavite nam konkretan prijedlog. Ja ne želim slušati ludosti, naklapanja i bedastoće, ja za to nemam vremena. Dajte mi konkretno u 5, 10, 15, 20 rečenica što tražite za to; sjest ćemo, vidjeti što je zakonito – OK, što nije – ne možemo, ali nitko nije protiv općine Kalnik – rekao je križevački gradonačelnik.
Iako je jedan od zaključaka da će kalnički načelnik u roku pet dana dostaviti popis svojih uvjeta, Hrg je uvjeren da će cijela prića imati ipak sudski epilog.
– Ni sutra se ništa neće dogoditi, i ništa se neće dogoditi dok Visoki trgovački sud ne presudi. A na nama je u komunalnom poduzeću, u Skupštini, Nadzornom odboru, da vidimo što se može napraviti za taj kraj i kako mu pomoći – zaključio je.
Pogađanje oko imovine budućeg vodnog distributera očito tek predstoji, no izvjesno je da se kalnički načelnik ipak malo zanio u procjeni da je svojim dugim odbijanjem prihvaćanja sporazuma uspio smekšati križevačku vlast kao većinskog vlasnika Komunalnog. S druge strane vrijeme leti i iako nam je sudstvo sporo, naposlijetku će stići i presuda Visokog trgovačkog suda, a od nje Kešer nema razloga očekivati ništa povoljnoga.
Izvor: www.radio-koprivnica.hr