Zbog poskupljenja cijena energenata, a onda i svih ostalih životnih potrepština, pred nama je neizvjesna jesen, što nam je već svima jasno. Đurđevačka gradska uprava pred donošenjem je niza mjera kojima će ublažiti poskupljenje energenata i osigurati normalno funkcioniranje sustava. Dio bi ih trebao biti usvojen idućeg tjedna na sazvanoj sjednici gradskoga Vijeća.
– Nije teško izračunati i predvidjeti da bude dar-mar. Zna se što znači povećanje od šest ili 13 puta, a upravo toliko poskupljuju struja i plin. Za struju smo radili objedinjenu nabavu za gradske ustanove i tvrtke, procjena je bila dva milijuna, a dobili smo ponudu na 12 milijuna i to je samo povećanje od šest puta. Plin ovisi o cijeni na burzi, prije je cijena bila 23 eura za megavatsat, po novom će biti 290 eura, znači 13 puta skuplji – veli Janči.
Kako bi doskočili ovom problemu, na gradske i javne ustanove ugradit će solarne panele, poništiti javnu nabavu za struju koja više neće biti objedinjena za sve, nego će svaki subjekt tražiti ponudu za sebe, ukalkuliravši odmah i količinu struje koju će si sami proizvoditi. Kratkoročna energetska strategija Grada uključuje uz ugradnju solara i dizalice topline.
– Već smo potpisali dva ugovora za ugradnju solara, s tim da je rok izgradnje 30 dana. Primjerice, Komunalije će ih staviti na pročistač, Komunalne usluge na kompostanu, Stari Grad na ŠRC, Grad na gradsku upravu, JVP na svoju zgradu…na ovaj način ćemo osigurati normalno funkcioniranje sustava. Naravno, postoje stvari koje će se štititi i neće se dirati kao što su cijena vrtića, komunalna naknada, dok će se primjerice cijena vode koja ovisi o cijeni struje morati mijenjati, jer sve dok je cijena struje takva kakva je ne mogu ni Komunalije prodavati kubik vode po staroj cijeni – objašnjava Janči.
U ovakvoj situaciji u prednosti su oni koji već imaju energetski obnovljene objekte, a u Đurđevcu su odavno shvatili da je ulaganje u energetsku obnovu od velikog značaja pa su obnovili brojne objekte.
– Nije problem kad je zgrada energetski učinkovita, poput naše škole primjerice, nije je potrebno ne znam koliko grijati ako se grije sedam dana u tjednu. Imamo elektrificirane žaluzine, plan je da ćemo ih po noći spuštati da se zadrži toplina…to je samo jedan detalj, a usvojit ćemo i primjenjivati cijeli niz sličnih postupaka i novih navika. Cilj nam je da ugradnjom solara naše ustanove minimalno koriste plin i struju i smanje si trošak energenata – kaže đurđevački gradonačelnik svjestan kako će nove cijene energenata za sobom povući cijeli niz poskupljenja.
– Računali smo ako u Starom Gradu d.o.o. rasporedimo porast struje i plina na artikle, kava bi morala biti 13 kuna, a trenutno je 10. Ne znam tko će, bude li tome tako, ubuduće piti kavu ili trošiti na što drugo. No da bismo svemu tome doskočili i u što većoj mjeri zaštitili građane, do kraja godine ćemo napraviti čuda toga da možemo što normalnije funkcionirati – zaključio je Janči.