Legrađani će sutra svečanom sjednicom općinskog Vijeća započeti ovogodišnju proslavu Dana općine. Tim smo povodom s načelnikom Ivanom Sabolićem porazgovarali o godini dana unatrag, ali i planovima koje namjerava provesti u nadolazećem periodu.
Nedavno ste dobili treće izbore, odnosno iduće godine bit će 10 godina da ste načelnik, kakva je iz vašeg kuta općina bila tada, a kakva je danas? Je li se puno toga promijenilo, koliko toga zacrtanog ste ostvarili?
Više o tome da li se što promijenilo mogu reći mještani, ali ako sam tri puta biran za načelnika, vjerujem da se ponešto promijenilo. S promjenom načina života usporedno se mijenja i način rada općine. Sve se više radi digitalno, brže, imamo otvorene podatke, veće kontrole, ali još uvijek ima potrebe za napretkom. Glavni cilj tada bila je konsolidacija financijskog stanja i u tome smo uspjeli. Nakon toga mogli smo planirati veće projekte, ali uvijek treba odrediti prioritete. Trudili smo se i trudimo se i dalje obuhvatiti radovima svako naselje ravnomjerno.
Što se tiče aktualnog mandata, što ste si zacrtali kao najvažnije?
U ovom mandatu odlučili smo da ćemo raditi na razvoju gospodarstva i turizma. Pripremljeni su brojni projekti poput turističkog naselja, biciklističkih i pješačkih staza, vodenih igrališta, vidikovaca koji čekaju otvaranje natječaja. Što se tiče gospodarstva, promijenile su se brojne okolnosti, jer smo dobili nekoliko ulagača u našu općinu. Dva geotermalna projekta, jedan projekt izgradnje solarnih elektrana, ulaganja u poljoprivredi i ulaganje u bivši prostor pletarstva sigurno će ojačati naše gospodarstvo.
Kada ste 2013. godine stigli na mjesto načelnika, bili ste najmlađi načelnik naše županije, pa i jedan od najmlađih u Hrvatskoj. Otada do danas, jesu li se, i koliko, vaši politički pogledi i pogledi na općinu Legrad promijenili?
Vjerujem da se nisam promijenio kao osoba te da samo ostao pristupačan kao i prvog dana. Nikada se nisam zamarao političkim pogledima, već političkim principima. Svatko ima svoje poglede na život i odgajan sam da poštujem različitosti. Uvijek želim prije bilo kakvih donošenja odluka čuti i mišljenje pozicije, opozicije i mještana. Ali odgovornost za donošenje odluka je uvijek na meni i time se vodim. Od prvog dana sam lokalpatriot te želim da što više naša općina gospodarski, kulturno, obrazovno, sportski i na druge načine prosperira. Ali u tome se ne natječemo s drugim općinama, već volimo surađivati na zajedničkim projektima.
Fokus vam je na mladim ljudima te zadržavanje i privlačenje istih. Svojevremeno ste nudili otkup kuća za jednu kunu, jeste li tom mjerom postigli očekivano? Zašto bi se mladi ljudi doselili u Legrad?
Mjere za mlade aktivne su već pet godina i do sada smo doselili 30-ak novih mladih osoba, a 100-tinjak mladih osoba smo zadržali na našem području. Mjera Kuća za kunu pobudila je veliki interes diljem svijeta te nam nije pomogla u poboljšanju demografske slike već i u promociji naše općine. Još i danas traje veliki interes za te mjere i planiramo neke nove stvari kao odgovor za izazove koji se pojavljuju. Jedna od tih mjera je da ćemo u potpunosti financirati dokumentaciju za građevinsku dozvolu mladim obiteljima i povećati naknadu za novorođenče. Mladi biraju Općinu Legrad jer osjećaju da ovdje postoji trud i zalaganje za poboljšanje životnih uvjeta, jer nam je nezaposlenost najniža u Hrvatskoj, ali mladi imaju i druge pogodnosti. Nova osnovna škola, sufinanciranje radnih materijala, stipendije, razvoj sportske infrastrukture, niska cijena vrtića, nemamo prirez, sufinanciranje kupnje i gradnje kuća, netaknuta priroda i miran život, blizina velikih centara… To su samo neki razlozi zbog kojih bi mladi trebali doći u našu općinu.
Stopa nezaposlenosti vam je niska. Imate li podatke kolika je točno i što je, prema Vašem mišljenju, doprinijelo dobrom stanju u tom području? S druge strane, kakva vam je demografska slika?
Blizina velikih gospodarskih centara poput Koprivnice, Ludbrega i Preloga, sigurno utječe na našu stopu nezaposlenosti. Postoje već problemi da nam nedostaju radnici, pa je nedavno stigla i radna snaga iz Nepala, Indije i Turske, a uskoro očekujemo i Ukrajince. Demografska slika nam se također poboljšava, a prema podacima DZS-a rađa se 22 posto više djece nego prije 10 godina, potvrda tome je i nedostatak mjesta u vrtiću i jaslicama. Od sljedeće godine rekordnih 50 djece ići će u jaslice i vrtić. Ovih smo dana, zajedno sa PORA-om, prijavili projekt proširenja vrtića kako bi obuhvatili još više djece predškolskim odgojem.
Trudite se Šodericu učiniti atraktivnijom, koliko ste u ovih deset godina u tome i uspjeli? Šetnica je u velikoj mjeri privukla šetače, ali nedostaju sadržaji poput trgovine, restorana da bi je učinili atraktivnom i poželjnom destinacijom. Što vi možete učiniti po tom pitanju? Ima li interesa od privatnih investitora za nekim novim projektima? Kako ste zadovoljni prodajom zemljišta na Lazinama? Mogu li građani očekivati prodaju nekih novih atraktivnih građevinskih lokacija na Šoderici?
Šoderica je biser koji je dugo godina propadao i teško ga je bilo vratiti na turističku kartu. U suradnji sa županijskom Turističkom zajednicom i Županijom Koprivničko-križevačkom odlučili smo to promijeniti i Šodericu učiniti ponovo atraktivnom. Doveden je vodovod, obnovljene plaže, izgrađen vanjski fitness, šetnica, dječja igrališta i organiziraju se brojne manifestacije. Tu inicijativu slijedio je i privatni sektor te su otvorena tri nova kafića, pet kuća za odmor, kamp i palačinkarnica. Korak po korak rješavaju se problemi kojih je bilo jako puno. Pregovaramo oko trgovine i restorana, ali u ovom trenutku nije još ništa konkretno dogovoreno. Nakon svih ovih ulaganja povećao se interes za objekte i zemljišta i za sada nam je za prodaju ostalo još samo jedno građevinsko zemljište. U tijeku je promjena prostorno planske dokumentacije, budući da je važeća iz 1991. godine, a taj posao trebao bi biti dovršen do kraja ljeta. Novim planovima stvorit ćemo nova gradilišta, ali i definirati točne lokacije za restorane, dječja igrališta, dućane i druge rekreativne sadržaje u skladu s današnjim vremenom.
Sam Legrad postao je turistička meka, dobili ste pansion i restoran u samom centru, od kolike je važnosti za razvoj općine i kakav je danas suživot mjesta i ovog objekta?
Pansion Legrađanka ima sentimentalnu vrijednost kod Legrađana, ali i ekonomsku. Sada je on centar svih turističkih aktivnosti jer je jedini objekt na području općine koji nudi hranu, piće i smještaj. Danas ona imaju drugačiju ponudu nego što smo mi navikli, ali time će dobiti na svojoj autohtonosti i prepoznatljivosti. Ocjena iz svjetskog gastronomskog vodiča već govori da su na pravom putu.
Postoje ideje o izgradnji kampa uz samu Dravu, u kojoj je fazi taj projekt?
Prvi dio projekta je izgradnja Turističkog naselja Legrad koje će biti baza za ostale projekte. Glavna recepcija i usluga bit će u tom naselju, a iz njega će se moći ići prenoćiti uz Dravu ili Muru, na robinzonski način. Građevinsku dozvolu već imamo, koliko imam informaciju u pripremi je natječaj iz programa NPOO. Do kraja godine raspisat će se natječaj, na koji ćemo se sigurno javiti.
Jedan od značajnih projekata u budućnosti za Općinu je izgradnja farme pilića. U kojoj će mjeri ona doprinijeti razvoju vašeg kraja? Možete li nešto konkretnije reći o tom projektu?
Farma pilića je projekt privatnog investitora koji je jedan od najvećih proizvođača piletine na Balkanu. Radi se o prostoru kraj postojeće farme konja na Velikom Pažutu, naravno izvan rezervata i zaštićenog područja. Projekt bi uskoro trebao dobiti okolišnu dozvolu, a nakon toga kreće izrada glavnog projekta, dobivanje građevinske dozvole i sama gradnja. Treba spomenuti da će buduća farma biti udaljena skoro dva kilometra od svih naselja, na poljoprivrednom dobru i da će biti jedna od najmodernijih farmi u Hrvatskoj. Bez obzire na kritike oporbe da se radi o lošem projektu, duplo veća farma nalazi se u Kotoribi, isto oko dva kilometra od previđene lokacije i nisam vidio da je tamo došlo do zagađenja okoliša. Smatram da farma donosi više dobrih stvari nego loših poput radnih mjesta i hrvatske piletine na hrvatskom stolu.
S obzirom na inflaciju, poskupljenja materijala, energenata i tako dalje, jesu li možda ugroženi neki projekti?
Da, problemi su ogromni. Osim poskupljenja materijala, problem je i u dobavi materijala i ne mogućnosti ispunjenja rokova za koje smo vezani. Nekoliko projekata razbijamo u faze kako bi financijski mogli to podnijeti. Ilustrativno da vam to prikažem na primjeru: prije dvije godine za jedan iznos mogli ste napraviti 1000 metara asfalta, a sad za taj isti iznos radite 600 metara. Tako da radimo s višim cijenama i za sada plivamo u tim vodama, ali pitanje je što će biti u budućnosti.
Kako stojite s manifestacijama, ima li ih na području općine?
S obzirom na brojne udruge koje imamo na našem području, a teško je reći koja je aktivnija od koje, imamo brojne manifestacije i događaje. Tu je Ljeto na Šoderici, sportska događanja, kulturne priredbe i koncerti, malogranični prijelaz, vatrogasne vježbe… Skoro svaki vikend se nešto odvija na području naše općine.
U kojoj mjeri se koristite sredstvima iz EU?
Mislim da smo primjer kako treba podebljati svoj proračun nacionalnim i EU sredstvima. Kada god nam se ukaže prilika prijavljujemo projekte na natječaje i već preko 30 projekata nam je odobreno. Tu moram pohvaliti odličnu suradnju s PORA-om, ali i vrijedne djelatnice Općine Legrad koje ulažu napore da realiziramo sve što smo si zacrtali. Ono što me veseli je da su udruge također prepoznale važnost EU fondova te vjerujem da ćemo uskoro imati prvi projekt koji će biti odobren našim udrugama. Do kraja 2021. godine povukli smo preko 14 milijuna kuna, ali na tome nećemo stati. Svaku priliku ćemo iskoristiti.
Za kraj može neka poruka mještanima Legrada i okolnih naselja? Što im možete obećati, gdje vidite općinu kroz nekoliko godina?
Od svojeg postanka prije skoro 30 godina, općina Legrad opravdala je svoje postojanje. Bilo bi dobro da oni kritičari koji se zalažu za ukidanje općina izračunaju koliko je asfaltirano kilometara cesta, izgrađeno telekomunikacija, vodovoda, plinovoda, obnovljeno objekata, napravljeno vrtića i škola, a koliko u trideset godina prije toga. Ne volim puno obećavati, već razvijati projekte i iste realizirate, a nakon toga njih predstaviti javnosti. Sigurni budite da radimo na razvoju općine i da su u pripremi brojna projektna iznenađenja na radost mještana i posjetitelja naše općine.
Na kraju čestitao bih našim žiteljima svetkovinu Presvetog Trojstva, zaštitnika naše općine i Dan Općine Legrad.