Nakon što je prije točno godinu dana uveden besplatan obrok za sve učenike osnovnih škola, ova je školska godina prva u kojoj će tu mogućnost svi školarci imati tijekom cijele školske godine.
Odlučili smo provjeriti kako se danas hrane školarci u našem okruženju te pokriva li iznos koji dolazi iz proračuna troškove svakodnevne pripreme obroka.
Škole uglavnom nude po dva obroka i to onaj za redovnu nastavu i produženi boravak.
Kako se može vidjeti na internet stranici Osnovne škole Antun Nemčić Gostovinski iz Koprivnice, učenici ove škole na svom jelovniku imaju različite tipove obroka.
Na njemu se kao glavne namirnice nalaze špagete bolognese, pljeskavice, pileći paprikaš, grah varivo, rižoto od puretine ili pak špinat. Od priloga učenici ovisno o danu imaju mogućnost pojesti ječmenu kašu, pire krumpir ili mlince. Kao dio raznovrsne prehrane tu se nalazi i različito voće i povrće, poput krastavaca, zelja i cikle, te banane i drugo voće, a pojedine dane u tjednu i kolač poput muffina.
– Nastojimo da što više obroka bude kuhano, te da budu nutritivno što kvalitetniji – rekao nam je ravnatelj škole Darko Sočev.
Iznosom subvencije za prehranu učenika, po njegovom mišljenju, kuhari za sada uspijevaju pripremiti raznovrsne i ukusne obroke.
– Imate učenike koji svaki dan u kuhinji pojedu sve što je na meniju i sve im bude ukusno, imate one koji jedu samo određene dane, a imate i manjinu onih koji jedino sendvič i grickalice iz kioska smatraju ukusnom hranom – kaže Sočev.
Dodaje kako prijedlozi učenika najčešće idu u smjeru brze hrane.
– Za nas je važno da što više učenika privolimo da se redovito hrane u školskoj kuhinji pa nastojimo kuhati što više onog što učenici vole jesti, ali nastojimo i da ta hrana bude što raznovrsnija i sa što više povrća i voća. Vjerujem da smo ulaganjem u opremanje kuhinje novim aparatima i zapošljavanjem još jednog kuhara ove školske godine ipak primjetno podigli kvalitetu i raznovrsnost školskih obroka – zaključuje Sočev.
U Osnovnoj školi Vladimir Nazor u Križevcima, kako nam kaže ravnatelj Igor Brkić, ovisno radi li se o obroku za doručak ili ručak na jelovniku se nalaze primjerice štrukli sa sirom, piletina u umaku s njokima, mahune varivo sa špek hamburgerom, krafna s čokoladom, panirani oslić, različito voće i Čokolino.
– Sredstva iz proračuna su dovoljna za kvalitetan obrok. Učenici su zadovoljni jelovnikom. O svojim željama razgovaraju na sastancima vijeća učenika te dobivamo povratnu informaciju. Ujedno, škola već niz godina sudjeluje u projektu Školske sheme čime su učenici izrazito zadovoljni – rekla nam je Sanja Štubelj iz računovodstva škole.
Nova Osnovna škola Podolice u Koprivnici svojim učenicima također nudi dva obroka, a kao dio eksperimentalnog programa cjelodnevne škole, doručak i ručak.
– Doručak uključuje sir i vrhnje, muesle, griz, pahuljice, omlet, sendviče, Čokolino, pekarske proizvode, mlijeko, čaj s medom ili jogurt – rekla nam je Helena Knežević, ravnateljica škole.
Ručak u ovoj školi uključuje sve vrste hrane koja je potrebna za kvalitetnu prehranu učenika.
– Jednom tjedno je varivo, ostali obroci uključuju meso, uglavnom puretinu, piletinu i svinjetinu, te priloge poput tijesta, riže, povrća i krumpira. Svakako je uključena salata skoro svaki dan ili neko voće. Povremeno nudimo i juhu i to domaću, koja se pokazala kao hit – kaže ravnateljica.
Dodaje kako tjednu ponudu pokušavaju ujednačiti s ciljem da učenici jedu zdravo, raznoliko, ali i ukusno.
– Naša škola dobiva 2 eura dnevno po učeniku, za oba obroka, i zasad uspijevamo pokriti troškove prehrane, no realnu situaciju ćemo vidjeti tek na kraju školske godine – zaključuje ravnateljica, te dodaje kako učenici jako pozitivno reagiraju na obroke, zadovoljni su što imaju dva obroka, a to je i povratna informacija koju dobivaju od roditelja.
Tihomir Horvat, ravnatelj Osnovne škole Ludbreg kaže kako su iznosi koje dobivaju iz proračuna dovoljni za organiziranje obroka.
– U školi preferiramo kuhane obroke prema našim mogućnostima. O kuhinji se raspravlja na sjednicama Vijeća roditelja, Učiteljskog vijeća, te na Vijeću učenika – kaže Horvat.
Njihovi učenici u ponudi imaju obroke poput salate tjestenina s tunom, hrenovki, ćufti s pire krumpirom ili pak slanutka s povrćem i suhim mesom. Uz voće i poneki kolač, na jelovniku se mogu pronaći i različite vrste “jela na žlicu” poput variva s povrćem ili pak gulaša s mesom.
– Za sad nemamo nikakve posebne primjedbe učenika i roditelja, te smo otvoreni za sve prijedloge oko školskog jelovnika – zaključuje ravnatelj.
Pregled školskih jelovnika odaje dojam raznovrsnosti, škole se trude imati različitost u svojoj ponudi i pretežito obroke sačinjene od zdravih namirnica.
Naravno, ne zanemaruje se niti činjenica kako se radi o najmlađima kojima nekada treba ponuditi i ukusni kolač. Uz redovitu fizičku aktivnost ni pokoja namirnica koja možda ne dolazi s liste najzdravijih može se naći na jelovnik, onako za gušt naših mališana.