1.8 C
Koprivnica
Petak, 22. studenoga 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
obećanja ili stvarnost

Istražili smo što se od izbora do danas radilo u naše tri urbane sredine i što su sve postigli novi gradski čelnici
I

Koliko se toga zapravo napravi nakon što se stiša izborna halabuka, koliko jedan građanin ima koristi od raznih projekata i aktivnosti koji utječu na njihovu kvalitetu života?

Ne propustite

Gotovo godinu i pol prošlo je od lokalnih izbora u Koprivničko-križevačkoj županiji. Gradovi su dobili svoje gradonačelnike, općine svoje načelnike, negdje su došli novi ljudi s novim idejama, a negdje su glasači dali povjerenje već poznatim licima.

Sva tri grada u županiji, možemo slobodno reći, spadaju u prvu skupinu. Mišel Jakšić u Koprivnici, Mario Rajn u Križevcima i Hrvoje Janči u Đurđevcu spadaju u red mladih političara, relativno novih na sceni. Pritom je jedino koprivnički gradonačelnik imao iskustvo vođenja grada, s obzirom na to da je i prije ovih izbora neko vrijeme mijenjao Vesnu Želježnjak u vrućoj fotelji.

Folklor predizborne kampanje beziznimno uključuje i razna obećanja, planove, ambiciozne najave, sve što je potrebno kako bi se privukli glasači, a takve su izjave izlazile iz stožera pobjednika. No, koliko se zapravo napravi nakon što se stiša izborna halabuka, koliko jedan građanin ima koristi od raznih projekata i aktivnosti, koliko utječu na njihovu kvalitetu života?

Pokušali smo na jednom mjestu skupiti ono što se od izbora do danas ostvarilo u naše tri urbane sredine, a da spada u kategoriju dovršenih projekata od kojih građani imaju izravne koristi. Kako bi bilo objektivno, u tome su nam pomogle Gradske uprave, tako da nismo sami birali ili izostavljali po svojoj volji. Napominjemo da se ne radi o svim provedenim i najavljenim projektima i aktivnostima, a koliko se u kojem gradu radi, procijenite sami.

KOPRIVNICA

Od lipnja 2017. do danas izvršeni su brojni radovi na infrastrukturi pod upravljanjem Grada Koprivnice.

Tko je uređena Ulice hrvatske državnosti za 3.355.000 kuna, izgrađena je infrastruktura u stambenoj zoni B5 na Lenišću za 530.000 kuna, a uređen je diio Krešimirove ulice u Starigradu i Ulice Draganovec u Draganovcu za 660.000 kuna

Također, provedeno je uređenje pješačke staze u Ulici Ante Neimarevića vrijednosti 250.000 kuna, uređenje pješačke staze u Ulici Željka Selingera za 65.000 kuna, uređenje pješačke staze u odvojku Križevačke ulice za 130.000 kuna te uređenje dijela Ulice Vinica vrijedno 480.000 kuna.

Ratarska ulica u Starigradu obnovljena je radovima u visini 1.565.000 kuna. Uređena je šetnica uz vodotok Bistra Koprivnička za 185.000 kuna, izvršena je rekonstrukcija Radničke ceste u Draganovcu za 3.600.000 kuna, uređena je ulica Čarda za 750.000 kuna te pješačka staza na Trgu Zlate Bartl vrijedna 30.000 kuna.

Gradonačelnik Jakšić u obilasku radova na cesti Starigrad – Reka

Uređeno je dječje igralište na Lenišću za 350.000 kuna, dio ulice Čomborov put za 130.000 kuna, a veliki projekt bio je izgradnja spojne ceste Peteranska – Čarda vrijedan 1.280.000 kuna. Postavljena je javna rasvjeta Bilogorska ulica u Bakovčicama za 100.000 kuna, kao i javna rasvjeta  i videonadzor groblje „Pri Svetom Duhu“ za 180.000 kuna.

Napravljeno je i uređenje kolnog prilaza i parkirališta kod mrtvačnice u Herešinu za 120.000 kuna, spojna cesta Starigrad Reka 8.560.355,73 kuna, uređenje prometnice Darka Ozmeca i Školske ulice za 600.000 kuna, dodatno obilježavanje pješačkih prijelaza za 30.000 kuna, zamjena uličnih svjetiljaka u ulici Ivana Meštrovića za 100.000 kuna, te za milijun kuna programi zaštite na nepokretnim dobrima u 2018. godini i to uređenje okoliša Židovskog groblja, građevinska sanacija Franjevačkog samostana i crkve sv. Antuna Padovanskog, završetak sanacije ulične ograde Crkve sv. Duha – sv. Trojce, dio sanacije Kuće Malančec, i zamjena stolarije u Knjižnici i čitaonici Fran Galović.

Školske, predškolske i kulturne ustanove prošle su značajna ulaganja. Uređena je blagavaonica u PŠ Starigrad, prostor u PŠ Bakovčice, kupljeno je dostavno vozilo za tople obroke, nabavljen sustav praćenja potrošnje energije u školi Braće Radić i DV Tratinčica, nabavljeni su uređaji za štednju vode, robotički setovi i tehnička oprema za sve škole, izrađena dokumentacija za energetsku obnovu muzeja, kupljena tehnička oprema i pametne ploče, radi se na energetskoj obnovi škole Braća Radić. U adaptaciju vrtića uložit će se ukupno 800.000 kuna, pola osigurava Grada, a pola projekt Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Spomenimo i da su sufinancirani udžbenici za učenike, koji su dobili i besplatne bilježnice, Grad daje stipendije studentima, a od ove godine i za 20 izvanrednih studenata Sveučilišta Sjever, a sufinancira se i prijevoz vlakom za studente.

KRIŽEVCI

Križevci pod vodstvom Marija Rajna i njegove mlade ekipe uspješno su povukli bespovratna sredstva Europske unije za provedbu projekta pomoćnika u nastavi „Pomozimo jedni drugima III“. U školskoj godini 2017/2018. osigurano je 24 pomoćnika za 25 učenika s teškoćama u razvoju, a nastavlja se do 2021. godine. Ukupna vrijednost projekta je 4.892.594,40 kuna, a iznos bespovratnih sredstava je 4.501.186,84 kune.

Također su osigurana sredstava za besplatnu prehranu učenika u riziku od siromaštva za cijelu školsku godinu 2017./2018. Projektom su osigurana sredstva za prehranu ukupno 487 učenika koji žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva u matičnoj i područnim školama Osnovne škole Ljudevita Modeca i Osnovne škole “Vladimir Nazor” te u Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Križevci.

Foto: Matija Gudlin
Mario Rajn ispred sunčane elektrane// Foto: Matija Gudlin

Krajem listopada 2017. godine započela je adaptacija sanitarnih čvorova u Osnovnoj školi Ljudevita Modeca. Postavljeni su novi pregradni montažni zidovi WC kabina, provedene su nove instalacije, postavljena nova sanitarna oprema, nove zidne i podne pločice te su ugrađeni PVC prozori. Za to je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU dodijelilo 200.000 kuna bespovratnih sredstava.

Prošle su godine Križevci bili domaćin prve CrisCon konferencije. Cilj događaja je dijeljenje znanja i povezanosti informatičke i obrazovne zajednice u Hrvatskoj te promoviranje Križevaca kao sredine koja potiče razmjenu znanja, izvrsnost i razvoj ICT tehnologija.
Posebnost CrisCon konferencije je poseban set predavanja namijenjen isključivo učiteljima i nastavnicima u školama.

Potpisan je i ugovor kojim Grad Križevci prenosi pravo građenja u korist Poliklinike Medikadent na poslovnim prostorima u dijelu zgrade nekadašnje spavaonice bivše Vojarne Ban Stjepan Lacković u Križevcima. Kako kaže gradonačelnik, riječ je o dodatnim investicijama i zapošljavanjima u Gradu te o domaćem kapitalu. Po završetku investicijskog ciklusa očekuje se značajan broj novootvorenih radnih mjesta.

Donesen je Zaključak o utvrđivanju početne tržišne cijene i uvođenja prava prvokupa na građevinskom zemljištu u vlasništvu Grada Križevaca na području DPU-a Posrednji put u Križevcima. Prema ovom Zaključku početna cijena građevinskog zemljišta na Posrednjem putu iznosi 30 eura/m2 na dijelu s komunalnom infrastrukturom te 21 euro/m2 na dijelu bez komunalne infrastrukture. Do kraja 2017. godine jedna je obitelj kupila gradilište, a još su tri iskazale inicijalni interes.

Modernizirana je Ulica Mirka Bogovića. Projekt je obuhvatio rekonstrukciju komunalne infrastrukture te izgradnju donjeg i gornjeg postroja. Ukupna vrijednost radova iznosila je 757.848,76 kuna te je u potpunosti financirano sredstvima Grada Križevaca.

Saniran je svod i upornjaci na nadvožnjaku u Poljani Križevačkoj, iznad željezničke pruge Križevci – Bjelovar. Radove u vrijednosti od 245.945,50 kuna financirao je Grad Križevci.

Završeni su i radovi na kulturnim dobrima za koje je sredstva dodijelilo Ministarstvo kulture početkom 2017. godine. U kolovozu prošle godine na natječaj Ministarstva kulture prijavljena su nova kulturna dobra, crkva sv. Ane – Pavlinski samostan za što je odobreno 200.000 kuna, uličnu ogradu na Katedrali Presvetog Trojstva za što je odobreno 200.000 kuna, izradu projektne dokumentacije za Kuću Oštrić za što je odobreno 90.000 kuna, Kuriju Zdenčaj za što je odobreno 100.000 kuna, građevinsku sanaciju Židovskih arkada na Gradskom groblju za što je odobreno 100.000 kuna, statičku sanaciju temelja na Crkvi sv. Petra za što je odobreno 100.000 kuna, građevinsku sanaciju od vlage na Crkvi sv. Margarete za što je odobreno 100.000 kuna, građevinsku sanaciju na Crkvi sv. Katarine za što je odobreno 90.000 kuna te radove na uređenju stepeništa na ulazu Kapele sv. Florijana za što je odobreno 50.000 kuna.

Grad Križevci sufinancirao je troškove nabavke udžbenika za učenike osnovnih škola s prebivalištem na području Grada Križevaca. Ukupno je bilo 523 korisnika odnosno ovom mjerom je ukupno obuhvaćeno 818 učenika za što je utrošeno 361.900 kuna.

Rodilje koje za vrijeme rođenja djeteta imaju prijavljeno prebivalište na području Grada Križevaca imaju pravo na novčanu naknadu. U drugoj polovici 2017. godine bilo je 87 zahtjeva od strane rodilja, obuhvaćeno je 88 novorođenčadi na što je utrošeno 130.000 kuna. Ove godine bilo je 108 zahtjeva od strane rodilja, obuhvaćeno je 110 novorođenčadi na što je utrošeno 156.000 kuna.

Jednokratna naknada odobrava se samcu ili kućanstvu koji su se našli u položaju trenutačne materijalne ugroženosti, a u drugoj polovici 2017. bio je 41 zahtjev na što je utrošeno 18.254,42 kune. U ovoj godini bilo je 29 zahtjeva na što je utrošeno 12.082,35 kuna.

Grad korisnicima zajamčene minimalne naknade omogućuje naknadu za troškove stanovanja, kao što su najamnina, komunalna naknada, električna energija, plin, voda i odvodnja, odvoz kućnog otpada. Od lipnja do prosinca prošle godine bilo je 37 korisnika ove mjere na što je utrošeno 44.784,22 kune. U ovoj godini bilo je 32 korisnika ove mjere na što je utrošeno 55.566,21 kuna.

Za božićne blagdane Grad je osigurao novčanu pomoć socijalno ugroženim samcima i obiteljima s područja Grada Križevaca. Po samcu ili kućanstvu osigurano je 100 kuna, ukupno je obuhvaćeno 271 socijalno ugroženih osoba ili obitelj s područja Grada, a utrošeno je 27.100 kuna.

Grad je uspostavio elektroničku komunikaciju s Poreznom upravom zahvaljujući čemu građani više ne moraju odlaziti u Poreznu upravu po potvrdu o prihodima, već ovlaštene osobe u Gradskoj upravi, uz suglasnost građana, mogu pristupiti tim podacima.

Za građane je omogućen i besplatan pristup bežičnom internetu na Strossmayerovom i Nemčićevom trgu s brzinom od 2/1 Mbit po korisniku.

U prosincu 2017. godine zaposleno je sedam osoba na puno radno vrijeme u trajanju od 6 mjeseci putem Programa javni rad. Plaću i troškove prijevoza za njih osigurava Hrvatski zavod za zapošljavanje, a zaposleni rade na prevenciji od požara i poplava te sanaciji javnih površina. Također, od sredine srpnja započelo je provođenje Rada za opće dobro u suradnji s Centrom za socijalnu skrb Križevci. U rad su bile uključene 22 osobe, korisnici zajamčene minimalne naknade, koje su radile na revitalizaciji javnih površina, uređenju putnih jaraka i zbrinjavanju odbačenog otpada na području grada Križevaca.

Po prvi puta je održan Advent u Križevcima s klizalištem, ugostiteljskom i prigodnom prodajom, programom za djecu i glazbenim nastupima na Strossmayerovom trgu. Od 5. prosinca pa do 14. siječnja održana je humanitarna akcija Djeca daruju djecu, organizirana je podjela slatkiša djeci i čitanje priča, Božićni ples, predstava za djecu u izvedbi dramske družine Kolibrići te niz glazbenih programa.

Križevci su prvi grad u Hrvatskoj koji je putem grupnog ulaganja od strane građana prikupio sredstva za postavljanje sunčane elektrane na krov Razvojnog centra i tehnološkog parka. U gotovo tjedan dan prikupljeno je 230.000 kuna, a ulagač je mogla biti svaka fizička osoba davanjem zajma na razdoblje od 10 godina unutar koji se ulog vraća s kamatama od 4,5 posto. Ovom elektranom pokrivat će se potrebe korisnika Razvojnog centra i tehnološkog parka za električnom energijom.

Početkom lipnja krenula je adaptacija parketa u Sportskoj dvorani Osnovne škole Ljudevita Modeca vrijedna 408.000 kuna. Ovaj projekt uređenja sportske dvorane pratila je Zajednica športskih udruga Križevci koja je u suradnji s Rukometnim klubom KTC, uz podršku i financiranje dijela iznosa od strane Grada Križevaca, uspješno aplicirala na program Hrvatskog olimpijskog odbora „Aktivna zajednica“ i nabavila 350 sjedalica s naslonom, aluminijske golove s dva kompleta mreža i priborom za montažu, četiri klupe s po šest sjedalica za rezervne igrače i stroj za odražavanje, pranje i sušenje parketa.

Po prvi puta u povijesti Križevaca svi učenici osnovnih škola dobili su besplatne udžbenike. Dogovoreno je kako će pored udžbenika, učenici od prvog do četvrtog razreda imati besplatne radne bilježnice, a učenici petih razreda besplatne geografske atlase. Također, odlučili su provesti pilot projekt uvođenja tableta u petim razredima Osnovne škole Vladimir Nazor.

Kako se stjecajem okolnosti iz suterena zgrade Javne vatrogasne postrojbe Križevci iselio ured Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Grad je dao taj prostor na korištenje Socijalnoj samoposluzi Sveti Marko Križevčanin.

ĐURĐEVAC

Iz đurđevačke Gradske uprave ističu da je u 2017. godini više od milijun i sto tisuća kuna uloženo u projektnu dokumentaciju za razne projekte za koje se povlače europska sredstva.

Što se tiče građevinske aktivnosti, asfaltirale su se nerazvrstane ceste u ukupnoj dužini oko 16 kilometara, a također je asfaltiran i dio puteva do klijeti. Također, asfaltirani su  vinogradarski putevi na području Grada Đurđevca za 2,8 milijuna kuna. Obavljena je izgradnja duplog kružnog toka na Ledinama, kružnog toka na Novom Selu, kružnog toka Đ. Basaričeka- B. Jelačića, kružnog toka Grgura Karlovčana-Ljudevita Gaja te kružnog toka Radnička-A. Šenoe-Ivana Đuriševića. Provedena je rekonstrukcija i uređenje gradskih ulica, nogostupa i cesta te izgradnja novih pješačkih staza (Bunarska ulica u Čepelovcu, Bjelovarska ulica, P. Zrinskog, P. Preradovića, G. Karlovčana, dio ul. Ivana Đuriševića, dio Ulice Grada Vukovara i Vinogradske ulice, A. Šenoe, Bana Jelačića). Osim toga, izgrađena je oborinska odvodnja i uređen kolnik u ul. Đur Basaričeka.

Među realiziranim projektima je Podravinoteka, odnosno zajednički nastup proizvođača s područja Podravine na sajmovima i izložbamas njihovom eno i gastro ponudoma, a tu je i brendiranje domaćih proizvoda dobivanjem oznake Kvaliteta Podravine – okusi i mirisi Podravine.

Foto: Jurica Karan
Otvorenje novog kružnog toka u Djurdjevcu // Foto: Jurica Karan

Za Program poticanja poduzetništva i obrtništva ove je godine uloženo 335.000 kuna, ulaganje u opremanje zgrade Klastera pčelara Podravina vrijedno je 370.000 kuna, a isplaćene su potpore u poljoprivredi u visini od 79.000 kuna. Provedena je elektrifikacija vinogradarskih predjela na području Grada za 400.000 kuna.

Jedan od najvećih projekata svakako je bila izgradnja Športsko-rekreacijskog centra, u koji je uloženo 9,7 milijuna kuna. Sportskoj infrastrukturi pridonijela je i izgradnja i uređenje dječjih igrališta, rukometnog i dječjeg igralište u Bjelovarskoj ulici.

Uređen je i opremljen rasadnik u Đurđevcu, izgrađen i opremljen interpretacijski centar Picokijade u prostoru Muzeja za 619.000 kuna, a veliko ulaganje bilo je u Dječji vrtić Maslačak. Tamo je za 2,3 milijuna kuna modernizirana kotlovnica, provedena energetska obnova zgrade, zamijenjeni podovi i uređeni sanitarni čvorovi.

Provedeno je ulaganje u uređenje Gradske tržnice, sufinanciranje nabave knjiga za osnovnoškolce i srednjoškolce, program sufinanciranja uređenja kolnih prilaza građanima uz čije objekte idu nove pješačke staze, program sufinanciranja rušenja starih i opasnih kuća na području Grada Đurđevca, u kojemu je srušeno 75 kuća, program sufinanciranja rušenja starih i opasnih betonskih ograda kao i projekt sufinanciranja sterilizacije i čipiranja pasa.

Napravljeno je uređenje groblja na području grada, uređenje hortikulture, zamjena starih i postava novih ograda na grobljima, obnova oltara u Crkvi sv. Rozalije. Izrađen je glavni projekt prezentacije predvorišta sa bedemom i kulama, te suvenirnicom i vidikovcem ispred utvrde Stari grad.

U školstvu, tu je osiguravanje pomoćnika u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju u Osnovnoj školi Grgura Karlovčana, projekt osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva, sufinanciranje prehrane za učenike Osnovne škole Grgura Karlovčana, uvođenje produženog boravka u toj školi te, nadogradnja dodatnih učionica iznad dvorane, tri kabineta i knjižnica te je uvedena jednosmjenska nastava.

Već je dobro poznata izložba Hommage a Picasso, koja je nedavno završila. Tijekom zime upriličen je Advent u Đurđevcu, a prvi puta je postavljeno klizalište.

Izgrađene su drvene šetnice i postavljena javna rasvjeta duž šetnica oko Tematskog parka, utvrde Stari grad sve do Park šume Borik i trim staze.

Postavljeni su polupodzemni kontejneri za odvojeno prikupljanje otpada u središtu grada vrijedni 1,6 milijuna kuna.

Nadavno se vratila Stalna služba Općinskog suda Koprivnice u Đurđevac, za što je napravljeno uređenje i opremanje prostorija zgrade.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Tehničar Cvetkovec

Nakon jesenske titule Elitne lige, Mađarić: Na đurđevačkom području igra se jak nogomet

Nogometaši Tehničara iz Cvetkovca jesenski su prvaci Elitne županijske nogometne lige. Liga je itekako bila uzbudljiva do posljednjeg kola,...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×