U petak, 10. svibnja Muzej grada Koprivnice počinje ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana muzeja izložbom u Galeriji naivne umjetnosti u Hlebinama.
Naziv izložbe “Ernestinovo: mjesto susreta, stvaranja i kolektivnog aktivizma” otkriva da je riječ o malom mjestu neobičnog imena koje čuva velika imena i postignuća. Već i ova rečenica poveznica je između Ernestinova i Hlebina, slavonskog i podravskog sela umreženog kreativnim i umjetničkim strunama naivne umjetnosti.
– Početak 1970-ih godina vrijeme je procvata i ekspanzije naivne umjetnosti pa 1973. kreće i održavanje kiparske kolonije u Ernestinovu. Kiparska kolonija Ernestinovo stasala je na temelju kriterija koje su postavile dotad aktivirane kiparske kolonije upravo u Galeriji naivne umjetnosti u Hlebinama, ali i u Kostanjevici na Krki, u Čačku ili Zlataru – rekli su organizatori.
No, nijedna od spomenutih nije zadržala kontinuitet postojanja kroz ovako dugi period vremena zahvaljujući snažnom simboličkom uporištu, ali i velikoj volji i želji mještana da tradicija, živi, napreduje, mijenja se i razvija u skladu s potrebama vremena. O povijesti ernestinovačke kolonije iscrpno su pisali Zlata Živaković-Kerže koja pokriva prvih 35 godina djelovanja te Marijan Špoljar koji uz 50. obljetnicu Kolonije priredio ozbiljnu publikaciju koja se osvrće na potonje godine kolonije, a posebno na stvaralaštvo Petra Smajića.
– Dolazak Petra Smajića u Ernestinovo metaforički, simbolički i neslućeno je predodredio nastanak dugovječne kolonije. Smajić u Slavoniju doseljava iz podbiokovskog podneblja, kad u ratnim 1940-im godinama ostaje bez ognjišta, a krajem Drugog svjetskog rata dobiva kuću u Ernestinovu. Iako nije bio inicijator ni organizator, simbolička komponenta snage i jačine njegova imena bila je važna i dostatna – poručuju iz Muzeja.
Unatoč manjku interesa i mogućnosti radi zdravstvenih poteškoća da fizički sudjeluje i prisustvuje, Smajić se aktivirao unutar vlastita doma i producirao skulpture koje je poklonio u fundus kolonije, odnosno kasnije oformljene galerije i udruge. Zahvaljujući neumornom entuzijazmu Mate Tijardovića i prepoznavanju kapitala Smajićeva imena ernestinovačka kolonija uspješno je odmotavala i širila klupko svoje priče prema slikarskoj koloniji, dječjoj koloniji te nizu kulturnih, sportskih, književnih, filmskih i zabavnih sadržaja za raznolike uzraste.
– Zahvaljujući kontinuiranoj ekspanziji izložbe iz sve bogatijeg fundusa počinju se organizirati i u drugim mjestima i gradovima. Tradicija je to koju Hlebine s ponosom nastavljaju i danas ugošćuju 20 autora, 22 skulpture i pet reljefa uz bogatu (foto)dokumentaciju važnog projekta koji dokazuje kako malo mjesto velike sinergije i upornosti stvara začudne uspjehe – navodi se u najavi ovog događanja.
Odabrani autori i djela pružaju tek djelić uvida u bogatstvo fundusa i tradicije i svakako su pozivnica za put do slavonskog sela u koje su nekad s veseljem putovali i značajni hlebinski umjetnici, Hegedušić, Generalić, Belković, Mustafa i drugi, a danas njihovim putevima kroče
vrijedni nastavljači tradicije, Ciglar i Dangubić pazeći da luč kreacije ne zgasne.
Na izložbi sudjeluju Petar Smajić, Martin Hegedušić, Mato Generalić, Katarina Parađ-Vojković, Janko Dolenc, Franciska Petelinšek, Kata Vizvari, Mato Tijardović, Mato Mihinica, Siniša Tešankić, Zvonimir Dangubić, Nedo Malenica, Dragutin Ciglar, Ivan Demše, Ivo Forjan, Dragutin Jamnić, Nediljko Ožić i Ivica Tolić.
Izložba je pripremljena u suradnji s Likovnom udrugom Petar Smajić, a ostaje otvorena do 7. srpnja ove godine.