Prošle subote, točnije 9. studenoga, u Đurđevcu u domu „Mladen Markač”, bila je održana završna svečanost obilježavanja 1. godišnjice izricanja Oslobađajuće presude hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču, prigodnom izložbom slika koje su umjetnici napravili na prethodnoj koloniji koje će nastaniti spomenuti Dom.
Svečanost i izložba održala se pod pokroviteljstvom Koprivničko-križevačke županije.
Svečanost su osmislili i organizirali Mjesni odbor Peski gdje je Mladen Markač i rođen, te Udruge i kreativni pojedinci iz spomenutog kvarta, na poticaj idejnoga začetnika i glavnog organizatora pešćenskog slikara Franje Mihočke .
Obilježavanje se održalo u dva dijela. Prvi dio bila je likovna radionica „Peski-Art 2013. Đurđevac” koja je pod pokroviteljstvom gradonačelnika grada Đurđevca bila održana 14. rujna 2013. i na kojoj je sudjelovalo 35 umjetnika, slikara i kipara. Djela nastala na radionici trajno će ukrašavati Dom koji s ponosom nosi ime hrvatskog generala Mladena Markača.
Drugi dio obilježavanja obljetnice odnosio se na zahvalnost i poštovanje liku i djelu generalu Markaču i svim braniteljima Hrvatske domovine.
Svečanost je započela himnom „Lijepa naša domovina”, te se minutom šutnje odala počast za sve poginule, nestale i umrle, hrvatske branitelje i stradalnike Domovinskog rata, koji su svoje živote položili za Domovinu.
Spomenuta prigoda održala se u nazočnosti velikog broja građana i predstavnika društvenog, kulturnog i političkog života te najdražeg gosta generala Mladena Markača, počasnoga građanina grada Đurđevca i Koprivničko-križevačke županije.
Na svečanosti su se prigodnim riječima prisutnima obratili: u ime pokrovitelja Koprivničko-križevačke županije dožupan Darko Sobota, zatim predsjednik Udruge Specijalne policije Hrvatske i generalov suborac, Josip Klemm , gradonačelnik grada Đurđevca Željko Lacković te predsjednica Mjesnog odbora Peski, Ljubica Cestar.
Svi oni istaknuli su važnost čina donošenja oslobađajuće presude generalima u Haagu jer je tada skinuta svaka sumnja i mrlja ne samo s imena optuženih generala nego i s cijelog Domovinskog rata i stvaranja neovisne Hrvatske države.
U prigodnom programu nastupili su učenici Osnovne škole Grgura Karlovčana Đurđevac i gimnazije Dr.Ivan Kranjčev iz Đurđevac, Vokalni sastav „Đurđevčice”, Udruga cimbalista Hrvatske, na kraju je otvoren i stalni postav izložbe slika s Likovne radionice „Peski-Art 2013. Đurđevac.
Šećer na kraju, s posebnom pozornošću i nestrpljenjem očekivao se govor generala Mladena Markača, koji je svojim emotivnim sadržajem fascinirao sve prisutne,
time je pokazao svoju veličinu i ljudskost te privrženost svojemu Đurđevcu ma gdje bio.
Zanimljivo je možda istaknuti da je general Mladen Markač ne samo vojni ekspert, već je bio i vrhunski sportaš s vrlo visokim rezultatima.
U svom govoru naglasio je da u svoj rodni Đurđevac među svoje prijatelje i rođake nikad ne dolazi kao general, već kao Mladen!
O svom uzništvu u Haagu je rekao da je to nešto što on smatra da je trebao proći, da bi se doznala i pokazala istina, a da su ipak najveću žrtvu dali oni koji su dali svoje živote kao i njihove obitelji. Njima uvijek odaje posebnu počast i svojim djelovanjem nakon izlaska na slobodu želi dio njihove boli podijeliti sa njima.
Na kraju svog govora zahvalio je svima na organizaciji svečanosti i onima koji su ga podržavali dok mu je bilo najteže, kao i svima koji su došli u tako velikom broju.
Domaćini su mu poklonili pijetla Picoka , rad u keramici autorice Ivane Hadžija kojega su nazvali „Ptica slobode” jer vjeruju kad je Đurđevčane oslobodio osmanlijske opsade te da će i generala čuvati u njegovu daljnjem djelovanju i životu.
Đurđevčani tj. Pešćani pripremaju i treći dio obilježavanja ove značajne obljetnice, 16. studenoga u subotu, točno na dan oslobađajuće presude te će se ponovo otvoriti vrata Doma „Mladen Markač” kako bi se prigodna izložba slika sa Likovne radionice „Peski-Art 2013. Đurđevac” mogla još jednom razgledati.
U18:00 sati u organizaciji Udruge hrvatskih branitelja 1990-1996. RH biti će premijerno prikazan dokumentarni film „Časni sude, nisam kriv” autorice Nade Prkačin. Film će se istovremeno prikazati na preko 50 mjesta diljem Hrvatske. Pozivaju se građani da se i tada okupe na završnu manifestaciju obilježavanja 1. Obljetnice slobode naših generala.
Organizatori ovih događanja su Mjesni odbor, Udruge i pojedinci s namjerom i željom da ovakvo obilježavanje, preraste u tradiciju.
Slikari donatori koji su dali svoj doprinos likovnoj radionica „Peski-Art 2013. bili su: Andrea Belić, Dragutin Bešenić, Željko Derežić, Darko Domitrović, Đurđica Franjić, Martina Fuk, Josip Gregurić, Ivana Hadžija, Mirko Horvat, Zvonimir Ištvan, Adrijana Jušta, Ivan Kančal, Zvonko Košćak, Renata Kovačić, Franjo Mihočka, Dražen Milenković, Vlado Mlinjarić, Branko Novosel, Milka Novosel, Slavica Pantelić, Ivan Peić, Franjo Perović, Petar Petrović, Mirko Pikivača, Stjepan Pongrac, Ankica Pribanić, Stanko Sabol, Marija Stipan, Zdravko Šabarić, Đuro Škurdija, Pero Topljak, Mato Zeman, Nada Zlatar Lukavski, Đuro Zvonar i Josip Živko.
Fotografije Mato Zeman i Nada Zlatar Lukavski
{webplayer video=http://www.youtube.com/watch?v=kTwLK3U2jKU type=youtube}