Koprivnica je, kao što smo pisali prije nekoliko dana, postala bogatija za još jednu vrijednu europsku nagradu. Naime, podravska metropola postala je europska prijestolnica uključenosti i raznolikosti u kategoriji gradova do 50 tisuća stanovnika, a tu laskavu titulu dobila je u konkurenciji više od 120 gradova. Od svih njih tri su ušla u završni krug, a Koprivnica se pokazala najboljom u društvu njemačkog Ingelheim am Rheina i španjolske Antequerae.
Da budemo malo precizniji, nagrada je dobivena na temelju brojnih projekata koji se provode u suradnji s osobama s invaliditetom kao i nacionalnim manjinama. Europski žiri, koji je prema riječima dogradonačelnice Ksenije Ostriž, bio velik i neovisan, sveobuhvatno je gledao ono što se događa posljednjih godina, odnosno nije se usredotočio na samo jedan projekt.
– Sama prijavnica bila je jako velika, od vas traže jako puno podataka kroz prijavu, specifična su pitanja vezana uz sve sfere života i puno je tu posla koji je odradio jedan cijeli tim. Ocjenjivači su bili iz različitih dijelova EU, a unatoč tome što je poanta bila na onome što je sad, što je trenutno, istraživali su doista sve. Dali su si truda, protek koji su istraživali bio je od dvijetisućitih na ovamo – pojasnila je K. Ostriž, koja je bila u Bruxellesu na dodjeli priznanja.
K. Ostriž: Prijavljeno je bilo više od 120 gradova
Kazala je da je bilo jako lijepo i emotivno, da su mnogi plakali i još se malo dotakla samih činjenica.
– Prijavljeno je bilo više od 120 gradova, u prvi krug je ušlo njih 80, u drugi krug 22, a na kraju smo pozvani mi, Ingelheim am Rhein i Antequera. U tom društvu proglašeni smo najboljima, a osobito se smatrao kvalitetnim dugi protek vremena kojeg Koprivnica u provođenju aktivnosti i projekata ima. Od rada s ranjivim skupinama, od uključivanja, obrazovanja do nacionalnih manjina i tako dalje. Također, vrednovala se strateška opredijeljnost da se prostor nekog grada učini ravnopravnim, raznolikim i poštenim prema svima, da se prepreke koje osobe s invaliditetom ili neke druge skupine ljudi imaju, učine nevidljivima. Zato smo vrlo ponosni na ovu nagradu – rekla je K. Ostriž.
Riječ ponos istaknuo je i gradonačelnik Mišel Jakšić, naglasivši kako je ova nagrada pokazatelj koliko je Koprivnica otvoren, slobodan i tolerantan grad. Grad koji puno mirnije prihvaća različitosti nego neki drugi hrvatski gradovi ili, pak, oni iz EU.
– Slatka nagrada koja nas čini jako ponosnima, jer je primarno dodijeljena za sve ono što radimo da bismo čim više imali uključenost osoba s invaliditetom, ali i nacionalnih manjina u svakodnevni život našeg grada. Posebno smo ponosni što smo je dobili ove godine kada postoji visoka senzibiliziranost na nivou EU upravo za takvu tematiku, a s obzirom na dešavanja u Ukrajini. Svjedočimo koliko je malo potrebno da bi se dogodilo narušavanje temeljnih ljudskih prava i veliki je ponos da je u takvoj godini Koprivnica prepoznata po svim programima i projektima koje odrađujemo – istaknuo je Jakšić.
Jakšić: Prepoznati smo od strane EU, nije bilo lobiranja, plaćanja…
Jednu stvar prvi čovjek Grada posebno je naglasio.
– Kod samoprozvanih analitičara uvijek se pojavi neka teza da je nešto kupljeno, plaćeno, lobirano, ali treba naglasiti da ovu nagradu dodjeljuje Glavna uprava Europske komisije za pravosuđe i zaštitu potrošača, a na samoj dodjeli je sudjelovala povjerenica za ravnopravnost na nivou EU. Dakle, ovo je prepoznato institucionalno od strane EU, nema nikakvih zakulisnih igara – poručio je Jakšić.
Nagrada, odnosno priznanje pristiglo u Koprivnicu krasit će police u gradskoj upravi i od nje zasad nema nikakve financijske koristi, ali moglo bi je biti u budućnosti.
– Uvijek ima prednosti kada se javljamo na neke projekte. Gleda se tko vas je sve ranije nagradio i ako imate neku preporuku uvijek vas ozbiljnije shvate. Tako da će nam u idućim razdobljima ta nagrada sasvim sigurno puno značiti – zaključila je Ostriž.