Prozirne bubice koje provaljuju u domove i lijepe se na odjeću i tijelo – mnogi Hrvati ovih se dana bore upravo s ovom napasti.
Riječ je plataninoj mrežastoj stjenici te hrastovoj stjenici. Platanina mrežasta stjenica (Corythucha ciliata) sitni je kukac iz porodice stjenica (Tingidae) poznat po svom destruktivnom utjecaju na platane, popularna ukrasna i sjenovita stabla u urbanim sredinama. Najviše ih ima u Zagrebu zbog velikog broja platana u gradskim parkovima i drvoredima, piše net.hr.
Iako platanina mrežasta stjenica primarno napada stabla, poznato je da može uzrokovati iritacije kod ljudi. Njihov ugriz nije opasan, ali može izazvati svrbež, crvenilo i iritaciju kože.
Za zaštitu od platanine mrežaste stjenice, preporučuje se nekoliko mjera:
- Upotreba insekticida: Prskanje platana insekticidima može smanjiti populaciju stjenica, no treba paziti na ekološki prihvatljive proizvode i mjere zaštite okoliša.
- Redovito održavanje drveća: Redovito orezivanje i održavanje platana može smanjiti broj skrovitih mjesta za stjenice.
- Zaštita kože: Tijekom najaktivnijih mjeseci, preporučuje se nošenje dugih rukava i korištenje repelenta kako bi se smanjio rizik od ugriza.
S druge strane, hrastova stjenica predstavlja ozbiljnu prijetnju za hrastove šume i urbana područja gdje hrastovi rastu. Hrastova stjenica je mala, duga svega 3-4 mm. Ima prepoznatljivo mrežasto tijelo koje je prozirno ili bijelo sa smeđim i crnim točkama. Krila su čipkasta i često prekrivaju cijelo tijelo. Hrastova stjenica relativno je nova u Hrvatskoj, ali se brzo širi u hrastovim šumama.