Iako je Uredba koja se tiče Zakona o vodama, odnosno koja se odnosi na novi ustroj vodnokomunalnih uslužnih područja trebala biti na snazi do kraja lipnja, s obzirom na to da ju je Vlada donijela krajem prosinca, cijela ta priča još je daleko od realizacije. Naime, proces su početkom godine zaustavile žalbe nekoliko gradova, koji su se pobunili i udružili te nadležnima poslali prijedlog za ocjenu ustavnosti.
Jedan od potpisnika tog prijedloga bio je i Grad Križevci, jer su novom Uredbom križevačke Vodne usluge trebale pripasti pod Koprivničke vode. S obzirom na sve gore navedeno, kontaktirali smo gradonačelnika Marija Rajna, koji nam je potvrdio da sve stoji, odnosno da još nisu dobili nikakav odgovor Ustavnog suda, unatoč tome što je zajednička žalba poslana još u ožujku. Ujedno smo ga tražili da nam prokomentirao izjavu Davora Vukmirića, zamjenika generalnog direktora Hrvatskih voda, koji je prije tjedan dana u Koprivnici izjavio kako ne vidi nijedan razlog zašto su žalbe uopće podnesene.
– Zakon o vodama je na snazi i nadam se da ga ništa ne može dovesti u pitanje, jer bi to bilo pogibeljno. Jedan od reformskih uvjeta da bi Hrvatska dobila silna sredstva, bez kojih sve ovo što se tiče Aglomeracija ne bismo mogli raditi, je to pripajanje. Bez toga mi ta sredstva ne bismo dobili, niti ih možemo braniti ako Zakon o vodama ne provedemo kako je zamišljeno reformom. Zato se nadam da će razum prevladati i da će se sve dobro završiti, odnosno ne vidim svrhu tih podnesenih žalbi – odgovorio je Vukmirić na naš upit prošlog tjedna u Koprivnici.
Rajn nije želio komentirati te njegove riječi, poručio je tek da Križevci imaju itekako čvrste argumente da ostanu zasebni, odnosno da ne padnu pod Koprivničke vode.
– Kao što znate, nas 16 se javilo putem žalbe, ali svatko od nas ima pojedinačno svoju priču, svoje argumente. Naš je jedan i prilično je jasan. Naime, uredba se trebala provesti još 2019., a sukladno tome stanje je snimljeno 31. prosinca 2018. godine. Međutim, uredba nije provedena, a stanje uzeto u obzir sa zadnjim danom prosinca 2018. godine se i dalje računa. I tu nema nikakve logike, previše je vremena prošlo i računovodstveni standardi se mijenjaju, stanja se mijenjaju. I zato mi zahtijevamo da se sve to pomakne. Primjerice, ako Uredba stupa na snagu 2022. godine, onda neka se u obzir uzme stanje sa zadnjim danom prosinca 2021. godine, a ne 2018. godine. To je sve što mi tražimo – pojašnjava Rajn.
Kaže da se u tom razmaku od nekoliko godina mnogo toga promijenilo i da su križevačke Vodne usluge stalno rasle.
– Naše Vodne usluge nisu samo Križevci, već i Žabno i ostale okolne općine, a mi smo kroz 2019. i 2020. godinu imali velike zamahe. Primjerice, Žabno je u tom periodu imalo 150 novih priključaka, došli su i novi gospodarski subjekti, imamo cijenu koja nam odgovara, isporučujemo dosta vode, imamo svoja vodocrpilišta koja po ovim vrućinama nisu uopće sporna da bi presušila i u konačnici, imamo svoje monterske ekipe. Dakle, situacija je sasvim drugačija nego u prosincu 2018. godine i kada bi se to uzelo u obzir, mislim da bi se drugačije gledalo i na nas – smatra prvi čovjek Križevaca.
Dodaje da se indikatorom treba smanjiti broj vodnih isporučitelja i da to nije upitno, ali nije navedeno za koliko.
– Trenutno ih ima više od 170 ako se ne varam, a oni Uredbom žele smanjiti na 38. Ne znam zašto indikator ne bi zadovoljavao ako se sa 170, primjerice, spusti na 70. To je opet znatna brojka i to pitanje sam i postavio odgovornima, ali pravi odgovor nisam još dobio. No kažem, ono što mi želimo i zahtijevamo da se stanje firme snimi na zadnji dan godine koja prethodi Vladinoj Uredbi i to smo jasno napisali, a sad čekamo odgovor s Ustavnog suda. Kada će doći? Odgovor na to pitanje vjerojatni nitko ne zna – zaključio je Rajn.
Podsjetimo, početkom godine, prije nego je žalba uopće poslana na ocjenu ustavnosti, o spajanju Koprivničkih voda i Vodnih usluga Križevci pričali smo sa Zdravkom Petrasom, direktorom Koprivničkih voda, koji je naglasio da Križevčani ne trebaju strahovati, jer im se cijena usluge spajanjem neće podići, baš kao što se neće smanjivati ni broj radnih mjesta. Tog razgovora možete se prisjetiti OVDJE.