Koprivničke vode podnijele su izvještaj o poslovanju za prošlu godinu na prošlotjednoj sjednici Gradskog vijeća Grada Koprivnice.
Prošle godine ostvarile su ukupan prihod u iznosu od nešto više 40.407.000 kuna, što je 6,77 posto više u odnosu na ukupni prihod koji je ostvaren 2021. godine. Rashodi su im iznosili nešto manje od 40.228.000 kuna.
Gradonačelnik Mišel Jakšić na sjednici je rekao da je Koprivnica i prije aglomeracije imala jedan od najjačih sustava vodoopskrbe u Hrvatskoj što se tiče gubitka u vodovodnoj i kanalizacijskoj mreži, ali i što se tiče same tehnologije.
– Sigurno je lijepo znati da naša vodovodna tvrtka u samom hrvatskom vrhu. Imali smo nedugo primjera koliki su gubitci u vodovodnoj i kanalizacijskoj mreži diljem Hrvatske, a mi smo prije aglomeracije bili ispod tog prosjeka. To samo pokazuje dosadašnji rad i koji su dosadašnji rezultat. Moram naglasiti i da tu uspijevamo držati taj jedan standard s jednom korektnom cijenom. Neću reći da je najniža u Hrvatskoj jer ako ćemo raditi analize doći ćemo do zaključka da nije najniža. Ali, isto tako, moram reći da ne možemo to reći jer još uvijek, nažalost, unatoč svemu čemu se Hrvatska obavezala prema Europi, masa drugih tvrtki nema pročistač. Kada analiziramo te cijene puno puta analiziramo kruške i jabuke i dođemo do zaključka da je kod nas 50 centi skuplje, ali onda doznamo da oni nemaju pročistač – rekao je Jakšić.
Dodao je da je odrađeno 70 posto radova kada je u pitanju aglomeracija.
– Uz sanaciju, svi zajedno moći ćemo biti ponosni s rezultatima koje ćemo postići. Deseci kilometara vodovodne i kanalizacijske mreže idu u naša prigradska naselja, ili su već prošli. Isto tako, rješavamo neke crne točke koje smo imali kod pojačanih padalina s retencijskim kanalima i bazenima i tu pokazujemo svoju jednu snažnu ekološku komponentu koju imamo na području grada. Definitivno ostvarujemo projekt koji će nositi svoje benefite i kvalitetu narednih desetljeća – poručio je Jakšić.
Direktor KC voda Zdravko Petras istaknuo je da tvrtka nema kreditnih zaduženja.
– Aglomeracija ide, partneri projekta općine namiruju svoje obveze koje imaju tako da zasad stvar funkcionira. Nismo imali nikakav ispad u pogledu sufinanciranja što je naša obaveza lokalne komponente. Što se tiče strukture cijene, šest godina sam direktor i ja se ne sjećam kad se zadnji put dizala cijena pitke vode. Ono što je sam gradonačelnik rekao da ekologija košta. Odvodnja i pročišćavanje košta. Investicije na odvodnji su sedam puta veće nego vodoopskrbi tako da taj segment i investicijski je veći na ekologiji. Isto tako sam pročistač i njegovo funkcioniranja košta oko 20.000 eura mjesečno samo u potrošnji struje, a preko 50 posto gore su otišli flokulanti i ostale kemije koje se ondje svaki dan koriste – rekao je Petras.
Kada je u pitanju portal za korisnike gdje se može pogledati trenutno stanje dugovanja, pregledati izdani računi, očitanja vodomjera, dostaviti očitanje, ažurirati korisnički podaci, i drugo Petras je istaknuo da otkad su ga pustili u pogon prije tri mjeseca, ulogiralo se više od 1200 korisnika.
– Bio je problem uvid u financijske kartice da definitivno vidite kakve uplate su išle kroz godine, obračune. Sada radimo četiri puta godišnje obračun, prije je bilo dva puta tako da je puno benefita kroz novi web napravljeno. Jednostavno, bila je problematika koja se dogodila s promjenom načina obračuna, ali je to bilo nakon 20 godina u bivšem informacijskom sustavu u kojem smo bili. Sada imamo novu vodnokomunalnu regulativu, novi računovodstveni standard. Hrvatske vode traže izvješća na mjesečnoj bazi, tako da jednostavno sa starim sustavom to nije bilo moguće – pojasnio je Petras.