Kad piješ, ne vozi, poznat je slogan koji se u svakodnevni govor uvukao kao svojevrsna poštapalica, no brojni vozači o njemu ne razmišljaju na potpuno ispravan način.
Poznato je kako alkohol dugo ostaje u organizmu, a samim time raste opasnost u prometu. Kako prenosi HAK revija, u Velikoj Britaniji je u periodu od pet ujutro do 11 ujutro kažnjena četvrtina vozača zbog vožnje u pijanom stanju, a tamo je dopušteno 0,8 promila, više nego kod nas.
Alkohol i promet? Ne!
Ovi podaci idu u prilog tome kako se nakon noćne pijanke alkohol zadržava u organizmu i vozači još nisu spremni sjesti za njegov upravljač.
Kako će alkohol djelovati na pojedinu osobu ovisi o spolu, dobi, metabolizmu, masi konzumenta, vrsti alkohola, o tome što ste jeli prije pijenja, razini stresa kojoj ste izloženi. Napravljene su i određene preporuke koliko biste trebali čekati nakon pića, odnosno koliko dugo alkohol ostaje u organizmu.
Tako se primjerice navodi kako jedna čaša vina u organizmu ostaje nešto više od tri sata, dok ćete za četiri čaše vina trebati pričekati čak 17 sati dok se tijelo ne očisti od tog alkohola. S druge strane, mnogima omiljeno pivo, u organizmu se nakon jedne ispijene čaše zadržava nešto više od dva sata, dok će se pet piva u njemu zadržati i više od 12 sati.
Pametne odluke…
Zanimljivo, žestoka pića u organizmu se zadržavaju najkraće, pa će se tako jedna čaša takvog pića u organizmu zadržati oko jednog sata i 30 minuta.
Kako god bilo, najbolja odluka je nakon ispijene i jedne čaše, uopće ne sjedati za volan. Kažu pametni ljudi, nije bez razloga izmišljen taksi.