Koprivnička gradska vlast često se voli pohvaliti dobrim brojkama i ponašanjem sugrađana kada je u pitanju odvajanje otpada. U teoriji uglavnom znamo što ide u žutu, što u plavu, a što u zelenu kantu, no kad je praksa u pitanju, stvari stoje malo drugačije, pa se u spremnicima u konačnici zna naći svega i svačega.
Rezultati Komunalca kada je u pitanju odvojeno sakupljanje otpada ubuduće bi mogli biti još bolji s obzirom na to da se za one koji se neodogvorno ponašaju po pitanju sortiranja otpada spremaju novčane kazne pa će se i oni koji su do sada bili po tom pitanju “opušteni” morati početi koncentrirati kako bi izbjegli dodatne troškove.
Prijedlog izmjena i dopuna sadašnje odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja komunalnog otpada na području Grada Koprivnice naći će se na novoj sjednici gradskoga Vijeća sazvanoj za ponedjeljak, a izglasaju li vijećnici promjene, nova pravila važit će od početka kolovoza.
Ako ne omogućite pristup kanti – 100 kuna
Kako stoji u prijedlogu odluke, ubuduće će se kažnjavati svi oni koji barem jednom u dva mjeseca ne iznesu svoju kantu na pražnjenje iznosom od 0,10 kuna po litri spremnika. To bi značilo da, ako zaboravite ili namjerno ne iznesete svoju kantu od 80 litara na dan kada ekipa iz Komunalca prolazi vašom ulicoma, na idućoj će vam uplatnici biti iskazana dodatna stavku, odnosno kazna od 8 kuna.
Isto tako, ako vlasnik kante djelatnicima Komunalca ne omogući pristup kanti, odnosno ne ostavi je na javnoj površini, naplatit će mu se 100 kuna.
Neodgovorno ponašanje, krivo odvajanje, rasipanje otpada koji bi stvarao neugodu zbog mirisa, kažnjavat će se također sa 100 kuna.
Oštećenje kante plaćat će se ovisno o njenoj litraži pa će tako uništenje spremnika od 80 litara Komunalac naplatiti 350 kuna, a one od 1100 litara s 2100 kuna.
Kazna od 500 kuna predviđena je za one koji ne predaju opasni komunalni otpad na reciklažno dvorište ili mobilno reciklažno dvorište, a “penale” u iznosu od 250 kuna platit ćete u slučaju da ne odvajate komunalni, reciklabilni glomazni ili biootpad, odnosno ne razvrstavate ga u odgovarajuće spremnike.
Prvo opomena pa kazna
Za one koji su izjavili da kompostiraju svoj otpad, a toga se ne pridržavaju, predviđena je kazna od 250 kuna.
Posljednja stavka koja je navedena je u izmijenjoj odluci je ona o dostavi izjave o načinu korištenja javne usluge koju treba dostaviti Komunalcu i ne preuzimanje kante, koje će se od jeseni kažnjavati s 450 kuna.
Kad više korisnika koristi spremnik i nemoguće je utvrditi tko je odgovoran za nepravilno postupanje s otpadom, kaznu će podijeliti svi koji ga koriste.
Odlukom je definirano i otkazivanje javne usluge na nekretnini koja se trajno ne koristi, a onaj koji se na to odluči, morat će vratiti zaduženu kantu, podmiriti sve dospjele račune prema Komunalcu i predočiti dokaz o promjeni adrese.
Na kraju dodajmo i to da će Komunalac moći umjesto kazne izreči i opomenu, ali samo u prvom slučaju neispunjenja obaveza.