Gradovi i općine Koprivničko-križevačke županije u suradnji s Hrvatskim vodama kreću u rješavanje vodoopskrbnih problema projektima potencijalno vrijednima čak milijardu kuna.
O tome se danas razgovaralo na sastanku župana Darka Korena, gradonačelnika podravsko-prigorskih gradova i načelnika općina, direktora komunalnih poduzeća i Davora Vukmirića, zamjenika direktora Hrvatskih voda.
– Dobili smo kvalitetne odgovore, na dobrom smo putu i visoko smo pripremljeni za projekte. Možemo računati na Hrvatske vode da se ti projekti i realiziraju – zadovoljan je sastankom župan Koren.
Davor Vukmirić pohvalio je proaktivnost koju uočava u županiji kada se radi o projektima vodoopskrbe i pripadajuće infrastrukture.
– Sastanak je pokazao svu problematiku s kojom se suočavaju komunalna poduzeća. Križevci su najbliži realizaciji projekata, a od njih očekujem još angažiraniji pristup. Europski projekti ne isključuju jedni druge i na svakom gradonačelniku je koliko će ih realizirati i koliko će iskoristiti suradnju Hrvatskih voda. Naša vrata su otvorena i šteta bi bilo to ne iskoristiti, ne samo oko projekata, nego i oko gradnje odnosa. Projekti samo u ovoj županiji potencijalno nadilaze milijardu kuna, preozbiljni su da nas se ne bi pritiskalo oko realizacije – rekao je Vukmirić.
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike također želi da se projekti realiziraju, rekao je saborski zastupnik Branko Hrg, a istaknuo je i određene probleme koje treba imati na umu.
– Naknada Hrvatskih voda za zaštitu voda diže se s pet na deset posto i moramo razgovarati s još dosta lokalnih samouprava koje se nisu uključile u to plaćanje i nije to prihvatilo. Također, u proceduri je i zakon o državnoj imovini koji će ubrzati procese s kojima su se do sada komunalna društva i poduzeća nalazili. Taj zakon će ići u korist lokalnim samoupravama i problemi o kakvima smo danas razgovarali puno će se brže rješavati – uvjeren je Hrg.
Zdravko Petras, direktor Koprivničkih voda, istaknuo je da je aglomeracija Koprivnica vrijednošću od 401 milijun kuna najveći projekt, no imaju jasne ciljeve koje žele ostvariti, a to je rekonstruiranje kanalizacijsku mrežu na području grada i podizanje sa 65 na 85 posto pokrivenosti, kao i rad na vodoopskrbnoj mreži. I ostali direktori, Goran Gregurek iz Komunalnog poduzeća Križevci i Tomislav Kolarić iz Komunalija Đurđevac, naglasili su specifičnosti svojih projekata, no svi se slažu u jednome – jedan od najvećih problema uključivanje stanovnika u vodoopskrbnu mrežu, čak i kada postoje uvjeti za to. Neki od stanovnika jednostavno ne žele plaćati priključak i koriste se vlastitim bunarima, iako je čak i zakonski propisano da moraju biti priključeni ako za to postoji mogućnost.
– Situacija je raznolika. Uvijek je bolja tamo gdje zaista nema alternative, gdje nema vode i bunari su presušili pa nemaju drugo rješenje nego da se priključe. Zanimljivo je da je preduvjet za projekte ne samo broj priključaka nego i potrošnja vode, tako da nije samo dovoljno da se ljudi priključe i nastave koristiti bunar. Tu ima problema, a sigurno ćemo i zakonski i poticajima motivirati ljude da ta slika bude što bolja – rekao je župan.