Gradu Koprivnici je u sklopu pretpristupnog IPA fonda EU za prekograničnu suradnju između Mađarske i Hrvatske odobrena realizacija dva programa unapređenja gospodarstva – “Razvoj prekograničnih gospodarskih odnosa između Koprivnice i Kaposvara”, odnosno K2NET i “Inovativno istraživanje geotermalne energije na području Koprivnice i Csurga” IGER-CsK, te jedan program za razvoj turizma – “Zajedničke snage u otkrivanju, povećanju i njegovanju kulturne baštine u prekograničnom području kroz zajedničku organizaciju kulturnih događaja”.
Projekt razvoja gospodarske suradnje između Koprivnice i Kaposvara je vrijedan 144 tisuće eura, od kojih će 6500 biti osigurano iz koprivničkog proračuna, najavila je Iris Jakupić, stručna suradnica za odnose s javnošću i europske integracije Grada Koprivnice:
– Cilj je u narednih godinu dana povezati male poduzetnike i obrtnike s područja Koprivnice, Kaposvara i županije Somogy na način da se izradi zajednička baza podataka bitnih za poslovanje, promotivni materijali, snimi DVD, organiziraju gospodarski sajmovi i slično te im pomoći u rješavanju jezične barijere i sličnih problema. Istraživanje Grada je pokazalo da je već sada za ovaj projekt zaintersirano više od 30 poduzetnika s područja grada. Prvi rezultati suradnje s Mađarima vidjeti će se već u travnju, za kada je predviđen gospodarski sajam u Koprivnici.
Drugi projekt će provoditi koprivnička TZ, Udruga Međimorske roke iz Čakovca i mađarska udruga starih zanata iz Zalaegerszega. Njegova je vrijednost 100 tisuća eura, od kojih će 28 tisuća osigurati Grad Koprivnica, a cilj mu je zajednički razvoj i promocija turističkih potencijala te kulturnih vrijednosti, naslijeđa i tradicije pograničnog područja, nastavila je objašnjavati Iris Jakupić:
– Naši zanatlije, umjetnici i stari zanati sudjelovat će na više kulturno-umjetničkih događaja u Koprivnici, Čakovcu i Mađarskoj i tako ovu regiju promovirati kao turističko vrlo poželjnu.
Renato Labazan, direktor Turističke zajednice, je dodao da je ovo drugi projekt koji će biti financiran novcem iz pretpristupnih fondova EU:
– Suradnja s mađarskim susjedima temelji se na Renesansnom festivalu, koji će biti proširen novim sudionicima i sadržajima i podrazumijeva sufinanciranje izrade kostima, obuće za mušketire, haramije i drugih troškova. Aktivnosti vezane uz projekt provoditi će se tokom 2010. godine.
Cilj projekta “Inovativno istraživanje geotermalne energije na području Koprivnice i Csurga” je utvrditi imaju li Koprivnica i mađarski susjedi potencijala za izgradnju geotermalne elektrane.
– Stručnjaci će na više mjesta bušiti kako bi utvrdili ima li ovo područje dovoljno zaliha podzemne vruće vode za izgradnju geotermalne elektrane. Želimo pronaći obnovljiv izvor energije koji bi bilo moguće iskorištavati na ekološki prihvatljiv način. Radovi na području Koprivnice koštat će 260 tisuća eura, od kojih će se 39 tisuća osigurati iz gradskog proračuna, a ostatak IPA programom. Ako istraživanja pokažu da bi izgradnja geotermalne elektrane bila isplativa slijedi druga faza, u kojoj će Grad od Svjetske banke, domaćih i EU strukovnih fondova i drugih institucija tražiti novčanu pomoć za njezinu izgradnju – rekao je Goran Bolšec, sručnjak za energetiku iz Regionalne energetske agencije, te naglasio da će provedba projekta trajati 16 mjeseci.
Na javnom natječaju raspisanom radi dobivanja novca iz IPA pretpristupnog fonda prihvaćeno je 14 projekata s područja Koprivničko-križevačke županije vrijednih ukupno 570 tisuća eura, od kojih 330 tisuća otpada na spomenute koprivničke projekte. Pravo na sudjelovanje na tom natječaju imalo je šest županija koje graniče s Mađarskom te Varaždinska i Bjelovarsko-bilogorska kao pridružene županije, a Koprivničko-križevačka je bila treća po količini odobranog novca. Bolje od naše su prošle samo Osječko-baranjska, koja je za provedbu 25 projekata dobila 2,6 milijuna eura te Međimurska županija – odobreno joj je 2,4 milijuna eura za realizaciju 21 projekta.