Klaudija Molnar, Karlo Šerbetar, David Prelogović i Ivan Orehovec, učenici Gimnazije Fran Galović Koprivnica od 26.06. do 29.06. zbog svojih iznimnih uspjeha u fizici, astronomiji i astrofizici dodatno su se educirali u CERN-u u Ženevi pod vodstvom postdoktorantice Senke Đurić.
S učenicima su u CERN-u bili ravnatelj Gimnazije Vjekoslav Robotić, profesor fizike Ljubomir Car i voditeljica projekta Marina Furkes.
CERN kao najveći istraživački institut za fiziku čestica u svijetu nudi učenicima direktan uvid u znanost i njezine svakodnevne situacije. Najzanimljiviji dio ovog istraživačkog kompleksa je LHC akcelerator koji je dugačak 27 km, a proteže se kroz Švicarsku i Francusku.
Budući da je trenutno zaustavljen rad akceleratora, koprivnički gimnazijalci pod vodstvom postdoktoranta Predraga Milenovića imali su prilike posjetiti CMS detektor u kojem dolazi do sudara čestica, a koji se ujedno i nalazi 100 m ispod zemlje.
Bilo je to nešto što će se zasigurno pamtiti za čitav život, a možda i početak dodatnog napretka učenika i zajednice u kojoj djeluju. Uz edukaciju u CERN-u gimnazijalci su posjetili i EPFL u Lozani pod vodstvom doktorantice Jelene Vukajlović – Pleština gdje su iz prve ruke saznali nešto o fizici čvrstog stanja i njezinoj primjeni u znanstvenom svijetu.
Ovo putovanje ostvareno je na prijedlog prof. dr. sc. Mirka Planinića i dr. sc. Vuke Brigljevića što ukazuje na kvalitetnu suradnju Gimnazije Fran Galović Koprivnica s Fizičkim odsjekom Prirodoslovno – matematičkog fakulteta i Institutom Ruđer Bošković, a realizirano je zahvaljujući financijskoj potpori Koprivničko – križevačke županije, Grada Koprivnice, Hrvatske gospodarske komore, Hartmanna, Podravke i Gimnazije Fran Galović Koprivnica.
Gimnazija zahvaljuje svima koji su sudjelovali i podržali ovaj projekt te od samog početka prepoznali njegovu kvalitetu, a najveća zahvalnost pokazana je od strane učenika koji će jednog dana možda ostaviti neki znanstveni trag, čime bi krajnji cilj putovanja bio ostvaren.